معرفی و خواص گیاه شاهدانه کانادایی

160

معرفی کامل شاهدانه کانادایی:

شاهدانه گیاهی است چند ساله، به ارتفاع حدود ۲ متر که ساقه های آن افراشته می باشد. برگ های آن به طول ۵ تا ۱۱ سانتی متر، به رنگ سبز مایل به زرد بوده و به صورت مستطیلی یا تخم مرغی کشیده می باشد. دمبرگ ها کوتاه هستند. نوک برگها در ابتدا گرد بوده، سپس به یک باره به نوک خار مانندی منتهی می شود.

گل های گیاه بدون کرک یا کرک دار می باشد. گل های کوچک این گیاه ، به رنگ سبز متمایل به سفید، در برخی موارد  صورتی تا بنفش می باشد، که روی دمگل های بلند قرار دارند.

 کاسه گل لوب دار و طول آن نصف طول جام است. گلبرگ ها مستطیلی – سرنیزه ای هستند. روی دانه ها دسته هایی از مو به طول ۲ تا ۳ سانتی متر وجود دارند.

 این گیاه مزه گزنده دارد و تا حدودی سمی است.

اثر شاهدانه کانادایی بر روی قلب

محل رویش شاهدانه کانادایی:

این گیاه بیشتر در ایالات متحده و کانادا رویش دارد. و در کشورهای آلمان و روسیه کشت می شوند.

این گیاه را نباید با Cannabis indica (شاهدانه هندی) اشتباه نشود، چرا که هر ۲ دارای لاتکس بوده، که از پوست فیبری محکم آنها برای ساخت کنف استفاده می شود.

بخشهای دارویی شاهدانه کانادایی:

از ریشه، شیره حاصل از گیاه تازه و میوه برای مصارف دارویی استفاده می شود.

ریشه این گیاه را در فصل پاییز جمع آوری و در برخی موارد خشک می کنند.

فواید شاهدانه کانادایی

ترکیبات شاهدانه کانادایی:

ترکیبات این گیاه شامل گلیکوزیدهای قلبی (کاردنولیدها) به ویژه سیمارین، K – استروفانتوزید. آپوکانوزید و سینوکانوزید می باشد.

خواص درمانی شاهدانه کانادایی:

مصرف مقادیر زیاد گلیکوزیدهای قلبی موجب کندی ضربان و افزایش میزان انقباض قلب شده، فشار خون را پایین می آورد. به دنبال این فرآیند، تحریک برگشت پذیر عصب واگ ممکن است موجب افزایش فشار خون گردد.

 این گیاه موجب افزایش ادرار و تحریک مراکز کنترل کننده قطر رگ ها میشود. به علاوه در مقایسه با فرآورده های حاصل از دیژیتال و استرو فانتوس، سبب تحریک شدیدتر غشاء مخاطی روده می گردد. همچنین در مقایسه با دیژیتال، اثر درمانی کمتری روی فیبریلاسیون دهلیزی دارد.

سیمین که یکی از گلیکوزیدهای قلبی موجود در این گیاه است، اثری مشابه ولی ضعیف تر از استروفانتین داشته، تنها از لحاظ اثر مدر، قوی تر از استروفانتین است. از این رو به عنوان مدر جهت درمان آماس به کار برده می شود. همچنین میزان تجمع ترکیب مزبور در بدن از استروفانتین کمتر است.

از شیره گیاه تازه شاهدانه کاندایی برای درمان کوندیلوماتوز و زگیل استفاده می شود.

 سرخپوستان آمریکا ریشه این گیاه را برای درمان آسم، استسقاء، سرفه، سیفیلیس و رومانیسم به کار می برند.

در طب عوام از ریشه گیاه مزبور برای تقویت ماهیچه های قلب که به دلیل سینه پهلو، نارسایی دریچه قلب و سالخوردگی ضعیف شده اند، استفاده می شود.

 همچنین از این گیاه برای درمان نارسایی قلبی، التهاب توأم با آماس کلیه و استفراغ همراه با اسهال استفاده می شود.

عوارض جانبی جانبی و هشدارها:

این دارو فقط باید توسط متخصص تجویز شود. با مصرف  این گیاه، امکان بروز برخی عوارض جانبی مانند سوزش ناحیه ای غشاء مخاطی دستگاه گوارش به همراه تهوع و استفراغ، بیش از سایر داروهای حاوی گلیکوزیدهای قلبی وجود دارد. به طوریکه حتی مصرف مقادیر درمانی آن منجر به ایجاد حالت استفراغ و سوزش ناحية، معده ای – روده ای می گردد (به دلیل ترکیبات رزینی موجود در گیاه که محرک غشاء مخالی می باشند).

روش مصرف:

 مقدار متوسط مصرف روزانه عصاره مایع این گیاه، ۱۰ تا ۳۰ قطره، ۳ بار در روز، و مصرف تنتور (۱به، ۱۰) آن، ۰/۳ تا ۰/۶ میلی لیتر است.

روش نگهداری:

 این گیاه به دلیل سمی بودن باید در محلی امن نگهداری شود.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید