درمان اختلالات گوارش کودکان با جعفری زهری

243

معرفی گیاه جعفری زهری:

گیاه جعفری زهری، گیاهی است یک تا دوساله به ارتفاع حدود 60 سانتی متر با ساقه های افراشته، مدور، شیاردارو توخالی و فاقد کرک می باشد. ریشه های آن دوکی شکل، ظریف و به رنگ سفید می باشد. شکوفه های این گیاه سفید رنگ است که هنگام له شدن آبی رنگ می شود. برگ های آن براق که در سطح بالایی سبز تیره و در سطح پایینی سبز روشن می باشد. برگچه های آن سه گوش شانه ای که در حاشیه به صورت اره ای می باشد.

گل های این گیاه به صورت چتری سفید رنگ بوده که دارای ساقه های بلندی می باشد. گل های این گیاه به صورت فراوان است و هر گل دارای 5 کاسبرگ به هم پیوسته، 5 گلبرگ سفید و گاهی قرمز، 5 پرچم و تخمدان می باشد.

این گیاه بومی اروپا می باشد که بعدها به آمریکای شمالی گسترش پیدا کرده است. همچنین در جنوب آلمان به عنوان گیاه زینتی کاشته می شود.

از کلیه بخش های هوایی این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می کنند.

گیاه جعفری زهری شباهت زیادی به جعفری دارد و ممکن است با آن اشتباه شود. در حالی که این گیاه بسیار سمی بوده و مصرف ناآگاهانه آن ممکن است عواقب وخیمی را در بر داشته باشد. به خاطر همین شباهتی که دارد به آن “جعفری احمق ها” نیز می گویند. همچنین این گیاه به شوکران شباهت دارد اما به اندازه شوکران سمی نمی باشد.

تفاوت هایی که می توان این گیاه را از جعفری تشخیص داد براق بودن سطح تحتانی برگ، بوی سیر مانند و تندبودن طعم برگ های له شده گیاه جعفری زهری می باشد.

ترکیبات گیاه جعفری زهری:

ترکیبات این گیاه عبارت است از پلی این ها، آتوسین، آتوسانول A، آتوسانول B، گلیکوزیدهای فلاونی شامل روتوسید، کامپفرول، نارسیسین، گلوکورامنوسید، آسکوربیک اسید.

خواص درمانی جعفری زهری:

از این گیاه برای درمان اختلالات گوارشی کودکان، اسهال تابستانی، تشنج و وبای نوزادان استفاده می شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

به دلیل اینکه گیاه جعفری زهری سمی می باشد لذا مصرف خودسرانه آن ممکن است باعث مسمومیت های شدید و یا حتی مرگ شود لذا از مصرف خودسرانه این گیاه خودداری نمایید.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید