معرفی گیاه جعده خزنده، فرش منجوقی

0
249

معرفی گیاه جعده خزنده:

این گیاه از نوع بوته ای می باشد که دارای ارتفاع حدود 30 سانتی متر می باشد. دارای ریشه های روزمینی می باشد. ساقه گلدار در بالا کرک دار و در پایین بدون کرک می باشد و سایر اندام های گیاه فاقد کرک می باشد. برگ های آن بزرگ، به صورت قاشقی و دندانه دار که دارای دمبرگ های بلند می باشد. برگ های ساقه ای روبروی هم قرار داشته، کوچک و دارای دمبرگ های کوتاه است. قسمت پایین ساقه های فاقد گل می باشد. گل های این گیاه بین 1 تا 5/1 سانتی متر طول داشته که در انتهای ساقه ها قرار دارند. کاسه گل 5 دندانه ای بوده که دارای پایه های کوتاه می باشد. جام گل به رنگ آبی متمایل به به نفش روشن، صوتی یا سفید است. از بخش هوایی گلدار این گیاه به عنوان دارو استفاده می شود.

محل رویش جعده خزنده:

این گیاه در انگلستان، اروپا، مناطقی از آسیا و شمال آفریقا رویش دارد. در کشور ایران در استان های مازندران و گیلان نیز رویش دارد.

ترکیبات جعده خزنده:

ترکیبات شامل گلیکوزیدهای ایریدویدی و آجوگول ها، نوعی فیتواکدیزون، به نام آجوگالاکتون، مشتقات کافئیک اسید از قبیل رزمارینیک اسید و ترکیبات تلخ دی ترپنی می باشد.

جعده خزنده

خواص درمانی جعده خزنده:

از این گیاه بعنوان قابض جهت درمان التهاب دهان و گلو و نیز درمان اختلالات معده و کیسه صفرا استفاده می شود.

از این گیاه ضمادی تهیه می شود که برای بهبود زخم های خارجی استفاده می شود.

[su_box title=”مطالب مرتبط:” box_color=”#8000b0″ title_color=”#ffffff”]برای درمان زخم ها می توانید از گیاه درخت کادی (پاندانوس) استفاده کنید . برای مشاهده این مطلب کلیک کنید.[/su_box]

نحوه مصرف:

برای مصارف داخلی می توان از دمکرده و یا چای این گیاه استفاده نمود.

برای مصارف خارجی از عصاره الکلی این گیاه به صورت موضعی استفاده نمود.

عوارض جانبی:

تاکنون هیچ عارضه ای از مصرف صحیح گیاه جعده خزنده مشاهده نشده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید