معرفی گیاه گونه ای جگن – خواص درمانی

460

معرفی کامل گیاه گونه ای جگن:

گونه ای جگن، گیاهی است به ارتفاع ۱۵ تا ۴۵ سانتی متر که دارای ساقه های زیر زمینی خزنده افقی است. که از آن رونده های بسیار بلندی منشعب می شود. برگ های آن قاعده ای، به رنگ قهوه ای متمایل به سیاه بوده که به صورت فیبرهایی بلند می شکنند.

ساقه آن محکم، افراشته، سه گوش با گوشه های تیز که در قسمت بالا زبر بوده و در قاعده به وسیله غلاف های قهوه ای برگ پوشانده میشود. برگ ها خطی و معمولا شیاردار و محکم بوده، به طرف رأس تدریجاً باریک می شوند و نوک آنها برگشته است.

ریشه ها به صورت توده حجیمی هستند که آب را در خود حفظ کرده، مانع فرسایش خاک اطراف سدها و بندها به وسیله آب می گردند.

گل های این گیاه تا حدودی آویزان و مستطیلی شکل است. گل ها دارای غلاف و یک تخمدان احاطه شده هستند. خامه ۲ شاخه بوده، پرچمها ۳ عدد هستند. میوه به شکل تخم مرغی است .

از ساقه های زیر زمینی خشک شده گیاه گونه ای جگن برای مصارف دارویی استفاده می شود. نحوه برداشت به این گونه است که طی ماه های اسفند و فروردین پس از بیرون آوردن از زمین خشک کرده و به صورت قطعاتی برای فروش بریده می شود.

بن ساقه گیاه بوی معطر تربانتین دارد.

محل رویش گونه ای جگن:

این گیاه در اروپا و به طور عمده از سواحل اقیانوس اطلس، دریای بالتیک و جنوب شبه جزیره اسکاندیناوی تا مرکز آلمان پراکنش دارد.

همچنین به سواحل آمریکایی اقیانوس اطلس نیز وارد شده است.

درمان فقدان قاعدگی با گیاه گونه ای جگن

ترکیبات گیاه گونه ای جگن:

ترکیبات این گیاه شامل ساپونین ها، روغن فرار که اجزای آن شامل متیل سالیسیلات و سینئول است. فلاونوییدهایی مانند تریسین و تانن ها که شامل تانن های کاتشینی می باشد.

خواص درمانی گونه ای جگن:

در طب سنتی از فرآورده های گیاه مزبور برای پیشگیری از نقرس، روماتیسم و التهاب مفاصل، برای درمان، بیماری های پوستی استفاده می شود.

همچنین از این گیاه به عنوان معرق و مدر و نیز جهت درمان بیماری های آمیزشی، نفخ، قولنج، بیماری های کبد، دیابت، آماس، سل ریوی و فقدان قاعدگی استفاده می شود.

روش مصرف:

در طب سنتی از خیسانده سرد و جوشانده گیاه مزبور استفاده می گردد.

برای تهیه جوشانده می بایست ۳ گرم از گیاه به یک فنجان آب افزوده شود. خیسانده سرد نیز با افزودن ۲ قاشق چایخوری از دارو به یک چهارم لیتر آب تهیه می گردد.

مقدار متوسط مصرف روزانه این گیاه به صورت جوشانده ۳ گرم و مقدار مصرف خیسانده سرد آن، یک فنجان است که ۲ تا ۳ بار در روز مصرف می شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه مذکور مشاهده نشده است.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید