کاهش التهاب و زخم ها با مصرف آناناس

0
70

معرفی گیاه آناناس:

آناناس گیاهی است چند ساله است . طوقه ای به ارتفاع حدود یک متر با برگ های خطی باریک و نوک خاردار که معمولا برگ ها دارای حاشیه دندانه دار می باشند. و ساقه های آنها کوتاه می باشد.
گل های این گیاه به رنگ سفید، آبی یا ارغوانی بوده که درون سنبله های بلند به طول 30 سانتی متر قرار دارند. هر گل دارای سه کاسبرگ و سه گلبرگ پیوسته می باشد. میوه این گیاه بدون دانه می باشد. گوشت میوه سفید تا زرد با بو و مزه معطر و شیرین است.

محل رویش آناناس:

محل رویش این گیاه کشورهای ژاپن، هاوایی و تایوان می باشد.

فواید آناناس

فراورده های آناناس:

بروملائین مخلوطی از آنزیم های پروتئولیتیک می باشد که از میوه های کاذب حاصل از پایه های بیشتر از 4 سال به دست می آید. قطعات میوه له شده و توسط آب استخراج می شود. آنگاه عصاره حاصل به وسیله استون راسب گردیده، بدین ترتیب بروملائین خام به دست می آید. تفاله ایجاد شده در این مرحله به صورت موم می باشد که در صنایع آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد.

ترکیبات آناناس:

ترکیبات این گیاه پروتئازها می باشد که شامل مخلوطی متشکل از حداقل 5 پروتئیناز سیستئین که از نظر شیمیایی بسیار مشابه بوده که می توان آنها را با افزودن مواد اکسید کننده بی اثر نمود یا با استفاده از تیول هایی مانند سیستئین و همچنین مقادیر کمی از مهارگرهای فسفاتاز، پروکسیداز فعال نمود.

خواص درمانی آناناس:

آناناس کاهنده التهاب می باشد، حل کننده فیبرین و پروتئولیتیک بوده ، آنزیم های پروتئولیتیک های آن باعث افزایش روند بهبود زخم ها می شوند. همچنین باعث ممانعت از تجمع ترومبوسیت شده که اثر ضد سرطان دارد. و در صورت استفاده همزمان با داروهای ضد انعقاد خون باعث افزایش غلظت سرمی آنتی بیوتیک ها می شود.
از آناناس به عنوان ترمیم کننده قوی برای زخم ها و سوختگی ها مورد استفاده قرار می دهند.
از این گیاه به صورت داخلی برای درمان عوارض ناشی از کوفتگی ها و نیز صدمات حاصل از عمل جراحی، برای افزایش روند بهبود و همچنین به عنوان جایگزین آنزیم های گوارشی برای درمان علائم ناشی از التهاب لوزالمعده استفاده می شود.
برای درمان آماس، مشکلات گوارشی، التهاب و بیماری های همراه با تب از آناناس استفاده می شود.
آناناس برای درمان بیماری های آسم کودکان استفاده می شود.
آناناس خاصیت کرم کشی دارد و در برخی از کشورها از جمله برزیل به عنوان کرم کش استفاده می شود.
در طب هندی برای درمان بیماری های علائم ناشی از سوء هاضمه، یبوست، عدم قاعدگی، قاعدگی دردناک و همچنین جهت درمان استفراغ سیاه و تب از میوه آناناس استفاده می شود.
جراحی هایی در نقاطی از بدن بدلیل وجود غدد لنفاوی زیاد، باعث ورم و التهاب می گردد، از آناناس برای کاهش التهاب استفاده می شود.

[su_box title=”مطالب مرتبط:” box_color=”#8000b0″ title_color=”#ffffff”]برای درمان التهاب می توانید فواید گیاه اگیر ترکی را بخوانید.[/su_box]

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ عارضه جانبی مضر در مصرف بهینه و صحیح از این میوه مشاهده نشده است.
مصرف زیاد آناناس ممکن است موجب دردهای معده ای و اسهال گردد.
مصرف آناناس به همراه داروهای ضد انعقاد خون ممکن است باعث خونریزی شود.
قبل از عمل جراحی از مصرف آناناس خودداری نمایید زیرا باعث کاهش غلظت خون شده و احتمال خونریزی را افزایش می دهد.

روش نگهداری آناناس:

آناناس را باید در ظروف کاملاً سر بسته و در جای خشک نگهداری کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید