فایده چشم خروس برای درمان التهاب

0
412

معرفی گیاه چشم خروس:

گیاه چشم خروس گیاهی است بالارونده ، دارای برگ های مرکب که ارتفاع آن بر برخی موارد به 4 متر می رسد. گل های آن صورتی می باشدکه در داخل خوشه ها قرار دارد. میوه آن حاوی دانه های تخم مرغی می باشد که دانه ها در انتهای آن گرد و به رنگ قرمز می باشد. از برگ ها ، ریشه ها و دانه های این گیاه به عنوان مصرف دارویی استفاده می شود.

این گیاه در اکثر مناطق یافت می شود اما پیدایش آن در هند بوده است.

safir_planet2

خواص درمانی چشم خروس :

ترکیبات گیاه چشم خروس شامل لکتین های سمی از قبیل آبرین و برخی از انواع ایزولکتین ها می باشد.

این گیاه محرک می باشد که در طب سنتی به عنوان داروی ضد بارداری و درمان التهابات مزمن استفاده می شود. اما نباید به مدت طولانی از آن استفاده کرد.

در جوامع مختلف استفاده های مختلفی از این گیاه انجام می شود . در طب سنتی هندی از گیاه چشم خروس برای درمان التهابات دستگاه تنفسی فوقانی و ریه و همچنین برای درمان سرفه استفاده می شود. و در طب چینی از این گیاه برای درمان التهابات کبدی و برونشیت مورد استفاده قرار می گیرد.

هشدارها:

این گیاه به دلیل داشتن لکتین سمی آبرین و انواع ایزولکتین ها بسیار سمی می باشد و با خوردن نصف یک دانه تا دو دانه احتمال ایجاد مسمومیت شدید وجود دارد. همچنین در برخی موارد مصرف دو دانه این گیاه در کودکان باعث مرگ آن ها شده است . به همین دلیل برای استفاده دارویی از این گیاه می بایست حتماٌ با نظر پزشک باشد.

در صورت مصرف غیرمجاز دانه های این گیاه باید بلافاصله اقدامات درمانی که شامل شستشوی معده ، مصرف زیاد مایعات، تجویز داروهای ضد صرع و کنترل فشارخون و در برخی موارد دادن تنفس مصنوعی انجام گیرد.

[su_box title=”مطالب مرتبط:” box_color=”#8000b0″ title_color=”#ffffff”]خواص درمانی آکاسیا[/su_box]

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید