گیاه چتر گندمی چینی – خواص درمانی

128

معرفی کامل چتر گندمی چینی:

چتر گندمی چینی گیاهی است علفی چندساله، به ارتفاع ۳۰ تا ۷۰ سانتی متر با برگ های متناوب، ساده و کامل می باشد. ساقه های آن به صورت توخالی، گره دار و منشعب هستند.

گل های این گیاه در آذین های چترمرکب و شامل گل های کوچک و شعاعی هستند که در دسته های پنج تایی قرار دارند. گلبرگ ها کم و بیش به حالت مدور و به رنگ زرد می باشد.کاسه گل نیز دارای دندانه های نامشخص می باشد. از ریشه این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محل رویش چتر گندمی چینی:

محل رویش این گیاه کشورهای چین، ژاپن و اروپای مرکزی می باشد.

نامهای دیگر: Chai Hu

گیاه چتر چمنی

ترکیبات چتر گندمی چینی:

ترکیبات این گیاه شامل ساپونین های تری ترپنی که شامل سایکوساپونین های a,b1,b2,c,d و آگلیکون هایی که اصطلاحا سایکوژنین نامیده می شوند.

همچنین گیاه مذکور شامل ترکیبات استروییدهای استرولی شامل الفا – اسپیناسترول و استیگما سترول.پولی اینها شامل سایکودین های A,B,C می باشد.

این گیاه معمولا به تنهایی استفاده نمی شود، بیشتر در مخلوطهای مختلف دارویی به کار برده می شود.

بر اساس آزمایش های صورت گرفته، سایکوساپونین ها و سایکوژنین های موجود در این گیاه ضد تب، ضد التهاب و عامل جلوگیری از بروز آماس هستند.

همچنین گیاه مذکور موجب کاهش کورتیکواسترون شده، به همین علت محافظ کبد بوده، آرامبخش و ضد درد نیز می باشند. گفته می شود که این گیاه ضد سرفه ، مانع ایجاد زخم های گوارشی و کاهنده فشار خون است.

از این گیاه نیز برای درمان بیماری های التهابی استفاده می شود.

فرآورده های این گیاه برای درمان تب، لرز، یرقان، درد قفسه سینه، تلخی دهان، تهوع، استفراغ، مالاریا و کری به کار برده می شوند.

 عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچگونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح گیاه مذکور مشاهده نشده است.

مصرف مقادیر زیاد این گیاه به دلیل ساپونین های موجود در آن ممکن است منجر به التهاب ناحیه معدی – روده ای، قولنج روده و اسهال شود.

استفاده این گیاه در دوران بارداری ممنوع است.

روش مصرف:

از گیاه کامل و فرآورده های حاصل از گیاه له شده، برای مصارف خوراکی و موضعی استفاده می گردد.

این گیاه معمولا فقط در تهیه فرآورده های ترکیبی رایج در طب چین و ژاپن کاربرد دارد. نگهداری این گیاه را می بایست در ظروف کاملا سربسته (برای محافظت در برابر حشرات) و دور از رطوبت نگهداری کرد.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید