معرفی گیاه کوکا – فواید و مضرات

1331

معرفی کامل گیاه کوکا:

کوکا، درختی کوچک بوته مانند است که ارتفاع آن تا ۵ متر می رسد. این درخت دارای برگ های سبز مایل به قهوه ای، تخم مرغی شکل و نازک ولی محکم است که روی سطح آنها ۲ خط موازی رگبرگ اصلی وجود دارند. حاشیه برگ ها کامل و رأس آن مدور می باشند. دو خط برجسته روی سطح فوقانی برگ و به موازات رگبرگ میانی وجود دارند که به مرور زمان سخت و به رنگ قهوه ای تبدیل می شوند.

گل های این درخت کوچک و سفید مایل به سبز بوده، که  درون دسته جات محوری شکل قرار دارند. میوه به رنگ قرمز، به قطر حدود یک سانتی متر و دارای یک دانه می باشد.

از برگ های این گیاه برای مصارف خوارکی و دارویی استفاده می شود.

محل رویش کوکا:

این گیاه بومی مناطق آند در آمریکای جنوبی بوده، اما امروزه در هند، اندونزی و سریلانکا نیز کاشته می شود.

ترکیبات گیاه کوکا:

ترکیبات این گیاه شامل آلکالوییدهای ترویان که بیشتر شامل کوکایین و به مقادیر کمتر سیس – سیناموییل کوکایین، ترانس – سیناموبیل کوکایین و نيز آلفا – تروکسیلین، بتا – تروکسیلین و بنزویل اککونین می باشد.

برگ درخت کوکا

اثرات و خواص درمانی کوکا:

از برگ های این گیاه به عنوان بی حس کننده موضعی و نیز برای تحریک دستگاه عصبی مرکزی استفاده می شود. مصرف مقادیر زیاد گیاه مزبور موجب فلج الياف نرون های حرکتی می گردد.

از گیاه کوکا برای تهیه هیدروکلرید کوکایین که نوعی بی حس کننده موضعی و مدلی برای بی حس کننده های موضعی صناعی است، مورد استفاده قرار می گیرد.

گیاه مزبور هنوز هم در چشم پزشکی کاربردهایی دارد و به صورت غرغره جهت تسکین دندان درد و تحریکات مخاط دهان و حلق مورد استفاده قرار می گیرد.

روش مصرف:

مصرف این گیاه به جز استفاده از آن در قطره های چشمی ۲ درصد منسوخ شده است.

عوارض جانبی و هشدارها:

عوارض عمومی جویدن مقادیر بسیار زیاد برگ های گیاه موجب ایجاد اختلالات روانی و توهم می گردد.

مصرف مداوم گیاه مزبور ممکن است منجر به سوء تغذیه و بی علاقگی به کار گردد که این امر ناشی از سرکوب حس گرسنگی و کاهش میزان ورود غذا به بدن می باشد.

افزایش آسیب پذیری در برابر بیماری ها و کاهش طول عمر نیز ناشی از سرکوب دستگاه ایمنی توسط این گیاه است.

علاوه بر موارد مذکور، به احتمال زیاد کوکا سرطان زا، دارای سمیت جنینی و حساسیت زا نیز می باشد. وابستگی به این گیاه (کوکاییسم) عمدتأ روانی بوده، با این وجود ترک مصرف آن منجر به ایجاد نشانه های ترک اعتیاد (مانند میل به خواب، جوع، اضطراب، بی قراری و زود رنجی ) می شود.

به دلیل آن که کوکایین به جنین منتقل شده و دارای سمیت جنینی می باشد، در هنگام بارداری نمی بایست از آن استفاده شود.

استفاده در دوران شیردهی به دلیل انتقال کوکایین به شیر مادر، مصرف آن در دوران شیردهی ممنوع می باشد.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید