معرفی گیاه هل – خواص درمانی

235

معرفی کامل گیاه هل:

هل، گیاهی است چند ساله، که دارای ساقه های زیر زمینی غده ای ضخیم با ریشه های متعدد بلند می باشد. هر پایه دارای تقریبأ ۳۰ ساقه افراشته، بدون کرک و سبز رنگ به ارتفاع ۲ تا ۳ متر است. برگ ها در دو ردیف قرار داشته و در انتهای غلاف آنها یک حاشیه غشایی به همراه موهای نرم وجود دارد. پهنک برگ سرنیزه ای، که دارای حاشیه کامل، سطح فوقانی کرک دار و سطح تحتانی پوشیده از موهای ابریشمی می باشد. دانه های اسن گیاه به رنگ قهوه ای مایل به قرمز تیره هستند.

شاخه های این گیاه گل دار که روی یک ساقه بسیار نزدیک به زمین قرار دارند. طول پانیکول ها ممکن است تا ۸ سانتیمتر برسد. گل ها متناوب بوده و قبل از باز شدن توسط براکته های غلاف مانندی پوشیده شده اند. کاسه گل در بالا مختصری عریض تر، دارای ۳ لوب نوک کند و غیر آویزان بوده و خطوط طولی ظریف دارد. جام گل سفید مایل به سبز بوده، دارای لوب های مدور، کم و بیش خمیده، سفید با حاشیه زردفام و رگه ها و خطوط آبی در وسط می باشد. تنها پرچم بارور گل به طرف لبه گلبرگ ها قرار گرفته است. دانه گرده کروی و خاردار است. میوه آن کپسولی، تخم مرغی یا بیضوی تا مستطیلی بوده و پایک کوتاه دارد. دانه های آن به رنگ قهوه ای روشن، خاکستری یا قرمز تیره مایل به قهوه ای، بسیار پرچین و چروک، که دارای لبه های بلند و نامنظم بوده و به طور کامل توسط یک پوسته بی رنگ احاطه شده اند.

هل دارای بوی میوه ملایم و دلپذیر، مزه آن معطر و تند می باشد.

از روغن حاصل از دانه، میوه و دانه های تازه رسیده به عنوان مصارف دارویی و خوراکی استفاده می شود.

هل شامل میوه خشک شده، تقریبا رسیده، به رنگ سبز تا خاکستری مایل به زرد گونۀ مزبور است. برای مصارف دارویی منحصرا از دانه های جدا شده از میوه استفاده می شود.

محل رویش گیاه هل:

این گیاه بومی جنوب هند و سریلانکا بوده، اما امروزه در مناطق حاره جنوب شرق آسیا و اکثر مناطق دنیا کاشته می شود.

خواص زیاد هل برای دستگاه گوارش

ترکیبات گیاه هل:

ترکیبات این گیاه شامل روغن فرار که ترکیب موجود در آن بر اساس نژاد گیاه متفاوت بوده، که بیشتر شامل سینئول، آلفا – ترپینیل استات و لینالیل استات است و نشاسته (۲۰ تا ۴۰ درصد) است.

اثرات و خواص درمانی هل:

هل صفراآور و ضد ویروس است. روغن فرار ( و به ویژه مونوترپن های موجود در آن ) اثر ضدباکتری و ضد قارچ دارند.

بررسی های صورت گرفته حاکی از آن هستند که روغن فرار موجود در گیاه سبب افزایش ترشح صفرا و کاهش تولید شیره معده می گردد.

در طب سنتی گیاه مزبور جهت درمان اختلالات گوارشی، استفراغ، اسهال، تهوع صبحگاهی، کم اشتهایی و نیز سندروم Roemheld مصرف می گردد.

در طب چینی از این گیاه برای درمان معده درد، تهوع، استفراغ و نفخ استفاده می شود.

در طب هندی گیاه مزبور جهت درمان اختلالات مجاری ادرار به کار برده می شود.

طبع این گیاه گرم و خشک است. و در درمان تهوع و استفراغ مفید بوده و بهبود دهنده گوارش می باشد.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه مزبور مشاهده نشده است.با این وجود ممکن است به دلیل آن که موجب افزایش حرکات کیسه صفرا می گردد، منجر به قولنج ناشی از افزایش تحرک سنگ های صفراوی شود.

روش نگهداری:

هل را می بایست در جایی خنک، خشک، دور از نور و در ظروف سر بسته نگهداری نمود. پودر هل به مدت حداکثر ۲۴ ساعت قابل نگهداری است. دانه های فاقد پوست را نمی توان نگهداری نمود.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید