معرفی گیاه شیر پنیر – اثرات درمانی

787

معرفی کامل گیاه شیر پنیر:

شیر پنیر، گیاهی است علفی چند ساله، به ارتفاع ۳۰ تا ۱۰۰ سانتی متر که دارای یک ساقه زیر زمینی خزنده استوانه ای می باشد. ساقه آن افراشته یا خمیده به طرف بالا، که دارای ۴ گوشه کند و ۴ خط طولی، کرک دار یا بدون کرک و زبر است. برگ ها درون چرخه های کاذب ۸ تا ۱۲ تایی قرار داشته، به صورت خطی بوده، و سطح فوقانی آنها سبز تیره و سطح تحتانی آنها خاکستری و پوشیده از موهای کوتاه می باشد.

گل های این گیاه کوچک و به رنگ زرد لیمویی بوده، که درون گرزن های انتهایی متراکم قرار دارند. جام گل به رنگ زرد طلایی بوده، که بوی قوی عسل از آن به مشام می رسد. از گل های این گیاه بوی قوی و نافذ عسل به مشام می رسد.

از بخش های هوایی خشک شده گلدار این گیاه، برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محل رویش گیاه شیر پنیر:

این گیاه در تمام اروپا و مناطق قطبی روسیه، آسیای صغیر، ایران و روسیه رویش دارد.

ترکیبات گیاه شیر پنیر:

ترکیبات این گیاه شامل ایریدوییدها که خود شامل آسپرولوزید، مونوتروپیین، اسکاندوزید، دزاستیل آسپرولوزیدیک اسید، آسپرولوزیدیک اسید، جینیپوزیدیک اسید، دافیلوزید. رنين، فلاونوییدهایی از قبیل روتین، ایزوروتین، پالوستروزید، سیناروزید، کوئرستین،  گلویکوزید، کوئرستین، گلویکوزید. مشتقات آنتراسن. و استرهای کافئیک اسید از قبیل کلروژنیک اسید است.

اثرات و خواص درمانی گیاه شیر پنیر:

در طب سنتی از این گیاه به صورت داخلی برای درمان تورم قوزک و نیز به عنوان مدر و محرک کلیه و مثانه و به صورت خارجی برای درمان زخم های دیرجوش استفاده می شود.

این گیاه در طب سنتی به نام «غاليون» خوانده شده، طبع آن گرم و خشک است.

شیر پنیر، خشک کننده بوده، منعقد کننده شیر است و در درمان سوختگی های ناشی از آتش مفید می باشد.

ریشه گیاه شیر پنیر مقوی نیروی جنسی است.

روش مصرف:

امروزه استفاده از این گیاه به عنوان دارو منسوخ شده است ولی در گذشته از آن جهت مصارف خوراکی به صورت چای و به منظور مصارف موضعی نیز از عصاره های الکلی آن جهت تهیه ضمادهای مرطوب استفاده می گردید.

برای تهیه چای یا دم کرده گیاه مذکور، می بایست ۲۵۰ میلی لیتر آب سرد را به ۲ قاشق چایخوری پر از این گیاه افزود، آن را به نقطه جوش رساند و به مدت ۲ دقیقه جوشاند.

مقدار مصرف این گیاه جهت مصارف خوراکی، ۲ تا ۳ فنجان در طول روز است.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه مزبور مشاهده نشده

است.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید