معرفی گیاه شقایق کالیفرنیا – لاله باغی

214

معرفی کامل گیاه لاله باغی – خشخاش کالیفرنیایی – شقایق کالیرفنیا:

شقایق کالیفرنیا، گیاهی است به رنگ سبز مایل به آبی و به ارتفاع ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر، که دارای برگ های به شدت شانه ای بریده و دارای قطعات خطی هستند، که رأس این قطعات به صورت یک نوک نازک باریک شده است.

گل های این گیاه به رنگ زرد تا نارنجی روشن، منفرد، محوری و دارای دمگل بلند هستند. میوه این گیاه به شکل کپسول مستطیلی، و دارای شکوفایی انفجاری بوده، که دانه های کروی و کوچک را به اطراف می پراکند.

از بخش های هوایی این گیاه که در فصل گل دهی جمع آوری و خشک می شود، برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محل رویش لاله باغی:

این گیاه در کالیفرنیا، مرکز اروپا و جنوب فرانسه کاشته می شود.

شقایق کالیفرنیا مفید برای اعصاب

ترکیبات گیاه لاله باغی:

ترکیبات این گیاه شامل آلکالوییدهای ایزوکینولینی که بیشتر  شامل کالیفورنیدین است. دیگر آلکالوییدهای موجود در گیاه شامل اشكولزین (اشولزین)، پروتوپین، آلفا – آلو کریپتوپین و بتا – آلو کریپتوپین هستند. و گلیکوزیدهای سیانوژنیک (که در گیاه تازه برداشت وجود دارند).

اثرات و خواص درمانی لاله باغی:

مهمترین ترکیب فعال موجود در گیاه یعنی کالیفورنیدین، خواب آور، مسکن، ضد اضطراب و ضد اسپاسم می باشد.

عصاره تهیه شده با آب داغ  اثر خواب آور قابل توجهی دارد.

از فرآورده های این گیاه برای درمان بی خوابی، انواع درد، هیجانات عصبی، شب ادراری کودکان، اختلالات مثانه و کبد، هیجانات واکنشی و افسردگی های مخفی، مالیخولیا، ضعف اعصاب، اختلالات عصبی، اختلالات روانی عضوی، اختلالات ناشی از دیستونی دستگاه عصبی نباتی، خلق متغیر، حساسیت فصلی، بدکاری اعصاب محرک رگ ها، سندروم غدد درون ریز دستگاه عصبی نباتی، ضعف اساسی دستگاه عصبی و درد جمجمه (cephalgia ) اعصاب محرک رگ ها استفاده می شود.

چای آن به عنوان آرامبخش به کار برده می شود.

روش مصرف:

اگر چه گیاه مزبور به ندرت تجویز می شود، با این حال هنوز هم یکی از اجزای سازنده فرآورده های استاندارد حاوی آرامبخش های گیاهی می باشد. هیچ گونه مدرک مستند بالینی یا پزشکی و یا پژوهش آزمایشگاهی در مورد کاربرد گیاه مزبور در گیاه درمانی در دسترس نیست. بنابراین با توجه به غیر مستند بودن آثار درمانی مورد ادعا برای گیاه مزبور، استفاده دارویی از آن توصیه نمی گردد.

چای این گیاه با استفاده از ۲ گرم گیاه در ۱۵۰ میلی لیتر آب تهیه می گردد.

مقدار مصرف چای تهیه شده از گیاه مزبور به عنوان نوعی نوشیدنی میل می گردد. مقدار متوسط مصرف گیاه به صورت عصاره در هر وعده ۱ تا ۲ میلی لیتر است.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه مذکور مشاهده نشده است.

استفاده از این گیاه در هنگام بارداری ممنوع است.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید