معرفی گیاه سوزن چوپان قرمز – اثرات

251

معرفی کامل گیاه سوزن چوپان قرمز:

سوزن چوپان قرمز، گیاهی است یکساله، علفی یا چوبی به ارتفاع ۲۰ تا ۴۰ سانتی متر و دارای یک ریشه اصلی سست و منشعب است. ساقه های آن بسیار منشعب، معمولا قرمز رنگ و پوشیده از کرک های غده ای می باشند. برگ ها مرکب و دارای ۳ تا ۵ بخش پایک دار هستند.

دم گل های این گیاه معمولا به صورت مشخص بلندتر از براکته ها بوده و دارای دم گل های همیشه افراشته می باشند. گل ها بلندتر از دم گل ها بوده، و هر کدام دارای ۵ کاسبرگ آزاد و ۵ گلبرگ هستند. کاسبرگ های گل باز شده افراشته بوده و هنگام رسیدن میوه به صورت آویزان در می آیند. گلبرگ ها دارای پایک بلندی هستند. هر گل دارای ۱۰ پرچم و یک تخمدان ۵ برچه ای با خامه هایی بلند است که در هنگام رسیدن به طرف بالا خمیده می شوند. هر یک از بخش های میوه گرد بوده، که دارای یک حجره برجسته، مشبک، دارای چروک های افقی، بدون کرک یا کرک دار و همواره بسته است که حاوی یک دانه صاف و پوشیده از لکه های ظریف می باشد.

گیاه مذکور دارای بوی ناپسند ساس می باشد.

از بخش های هوایی تازه یا خشک شده که می بایست در فصل گل دهی جمع آوری شده باشند. و گیاه کامل به صورت تازه یا خشک شده است برای مصارف دارویی استفاده می شود.

زمان برداشت: بخش های هوایی بین ماه های اردیبهشت تا مهر جمع آوری گردیده و در فضای باز زیر سایه خشک می کنند.

محل رویش گیاه سوزن چوپان قرمز:

این گیاه در اروپا، چین، ژاپن، جنوب آفریقا تا اوگاندا و سواحل شمالی اقیانوس اطلس، مناطق معتدل آمریکای جنوبی و برخی نقاط ایران یافت می شود.

ترکیبات گیاه سوزن چوپان قرمز:

ترکیبات این گیاه شامل فلاونوییدها که خود شامل روتین، کوئرستین، رامنو گالاکتوزید، کامپفرول رامنوگلوکوزید و هایپر وزید. تانن ها شامل ژرانیین و ایزوژرانیین، بتا – پنتا – گالويل گلوکز است.

خواص سوزن چوپان قرمز

خواص درمانی گیاه سوزن چوپان قرمز:

اثر ضد ویروس:

بر اساس پژوهش های انجام گرفته، عصاره گیاه تازه واجد ساقه های زیر زمینی، دارای اثر ضعیفی علیه ویروس عامل استوماتیت احشایی می باشد. البته مطالعات دیگر نشان داده است که محلول مایی عصارۀ اتانولی گیاه علیه ویروس های فلج اطفال نوع یک، سرخک، و آدنو ویروس ها یا ویروس Semliki forest فاقد اثر می باشد.

اثر ضدمیکروب:

مطالعات صورت گرفته نشان داده است که یکی از فراکسیون های عصاره تهیه شده با اتانول ۸۰ درصد قادر به مهار رشد Pseudomonas aeruginosa Escherichia coli و Staphyloccus aureus بوده، رقت های متوالی عصارۀ مزبور نیز باعث توقف کامل رشد Microsporum canis و Trichophyton mentagrophytes شده است.

اثر پایین آورنده فشار خون:

گیاه مذکور باعث کاهش فشار خون می شود.

در طب سنتی از این گیاه به صورت داخلی برای درمان اسهال، عملکرد ضعیف کبد و کیسه صفرا، بیماری های التهابی کیسه صفرا و مجاری صفراوی، التهاب کلیه و مثانه و همچنین دفع سنگ های ادراری استفاده می شود.

برگ های شسته شده و تازه آن برای درمان التهاب غشاء مخاطی حفره دهان جویده شده، یا آن که به صورت دم کرده یا جوشانده مصرف می شود.

فرآورده های موضعی گیاه نیز جهت درمان زخم های دیرجوش و جوش های مختصر مورد استفاده قرار می گیرد.

به نظر می رسد کلیه اثرات مزبور ناشی از وجود تانن در گیاه باشد.

روش مصرف:

برای تهیه دمکرده، یک قاشق مرباخوری از گیاه به نیم لیتر آب سرد افزوده شده، پس از آن که یک جوش خورد تا هنگام سرد شدن به حال خود رها کنید. و روزانه ۲ تا ۳ فنجان از آن بین وعده های غذایی میل کنید.

عوارض جانبی و هشدارها:

تا کنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه مذکور مشاهده نشده است.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید