معرفی گیاه زبرینه – خواص درمانی

175

معرفی کامل گیاه زبرینه – شیر پنیر معطر:

زبرینه، گیاهی است علفی چند ساله به ارتفاع ۱۰ تا ۳۰ سانتی متر، که دارای یک ساقه زیر زمینی  استوانه ای مدور و باریک که دارای کرک های زبر، بدون کرک و براق می باشد. برگ های آن درون چرخه های کاذب ۶ تا ۹ تایی قرار داشته، برگ های پایینی تخم مرغی کشیده و برگ های میانی و بالایی سرنیزهای تا مستطیلی سرنیزهای هستند. حاشیه برگ ها کامل، نوک آنها خار مانند، سطح آنها صاف و لبه های آنها زبر می باشد.

گل های این گیاه درون گرزن های غیر متراکم انتهایی قرار دارند. گلبرگ ها به صورت یک لوله قیف مانند سفید رنگ به یکدیگر متصل شده اند.

گیاه پس از خشک شدن معطر بوده، مزه آن نیز تلخ و تند می باشد.

از بخش های هوایی تازه یا خشک شده گیاه که کمی قبل یا هنگام گل دهی جمع آوری شده باشد. برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محل رویش گیاه زبرینه:

این گیاه در شمال و مرکز اروپا، سیبری و شمال آفریقا و در استان های شمالی ایران رویش دارد.

ترکیبات گیاه زبرینه:

ترکیبات این گیاه شامل هیدروکسی اسید گلوکوزیدهایی مانند ملیلوتوزید.کومارین، ایریدوییدهایی همچون آسپرولوزید، مونوتروپئین و اسکاندوزید است.

خواص درمانی گیاه زبرینه:

کومارین موجود در گیاه کاهنده التهاب، ضد آماس، از بین برنده اسپاسم و لنفوکینتیک است.

از این گیاه برای درمان هیجانات عصبی، بی خوابی، اختلالات عصبی ناشی از قاعدگی، احتقان كبد، یرقان، بواسیر، اختلالات گردش خون و بیماری های وریدی استفاده می شود.

روش مصرف:

برای تهیه چای می بایست ۲ قاشق چایخوری از گیاه مذکور را به یک لیوان آب افزود. چای تهیه شده از آن را می توان در طول روز، یا اندکی پیش از خواب نوشید.

برای درمان بی خوابی مصرف دم کرده ۵ درصد گیاه و برای مداوای سردرد، گذاشتن ضماد حاوی گیاه له شده بر روی پیشانی توصیه می گردد.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه مذکور مشاهده نشده است، ولی استفاده از مقادیر زیاد آن ممکن است موجب سردرد و گیجی شود. افراد حساس نیز ممکن است پس از مصرف دراز مدت گیاه مزبور، دچار صدمات کبدی گردند. عارضة مزبور پس از قطع مصرف دارو قابل برگشت است. در این گونه موارد کنترل آنزیم های کبدی ضروری می باشد.

روش نگهداری:

برای جلوگیری از قهوه ای شدن رنگ گیاه می بایست آن را دور از نور نگهداری نمود.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید