معرفی گیاه دند – کرچک هندی

193

معرفی کامل گیاه کرچک هندی:

کرچک هندی درختچه یا درختی است که ارتفاع آن تا ۶ متر می رسد. این درخت دارای برگ های متناوب، صاف، تخم مرغی یا نوک باریک است که سطح فوقانی آنها سبز تیره و سطح تحتانی روشن تر می باشد. و بویی نامطبوع دارند. گل های این درخت بسیار ریز بوده که درون خوشه های انتهایی قرار دارند. دانه ها ظاهری قهوه ای و لکه دار هستند. لایه بیرونی دانه به راحتی جدا شده و در زیر آن یک پوشش سخت و سیاه رنگ وجود دارد.

روغن دانه های کروتون قهوه ای مایل به قرمز یا زردفام و نسبتا روان بوده، بویی ناپسند دارد. این روغن سمی است و باید با نهایت دقت استعمال شود. از این روغن برای مصارف دارویی استفاده می شود.

اخطار:

روغن حاصل از دانه ها سمی بوده که مصرف یک میلی لیتر آن کشنده می باشد.

محل رویش گیاه کرچک هندی:

این گیاه در آسیا و چین یافت می شود.

ترکیبات گیاه کرچک هندی:

ترکیبات این گیاه شامل دی ترپن ها: استرهای فور بول شامل تری دکان اولیفور بول، استات ( TPA میریستویل فوربول استات، MPA ) و روغن ثابت است.

گیاه کرچک هندی

اثرات گیاه کرچک هندی:

روغن این گیاه ملین، محرک پوست، کارسینوژن، نفروتوکسیک و بسیار محرک است. TPA موجود در آن نیز سرطان زا بوده، در متابولیسم پروستاگلاندین ها مؤثر می باشد.

خواص درمانی کرچک هندی:

امروزه از این گیاه فقط در طب چینی استفاده می شود. و مقادیر بسیار اندک آن به عنوان دارویی برای درمان قولنج کیسه صفرا، انسداد روده ها و مالاریا مصرف می شود. استفاده از این گیاه در اروپا منسوخ گردیده است.

در طب چینی روغن این گیاه جهت درمان آماس، خنازیر، یبوست، دردهای قفسه سینه و معده، ابتلاء به کرم و گلو درد مصرف می شود.

در طب هندی این گیاه برای درمان یبوست، شکم درد، ابتلاء به کرم، تشنج و سرگیجه های حمله ای استفاده می شود.

در طب سنتی این گیاه به نام «دند» خوانده می شود. طبع آن خشک و گرم است . این گیاه مسهل شدیدی است. همچنین رطوبت ها، سودا و بلغم موجود در مفاصل را از بدن خارج می کند.

عوارض جانبی و هشدارها:

فوربول استرهای موجود در روغن این گیاه به شدت سرطان زا هستند. به علاوه باتوجه به آن که گیاه مزبور دارای سمیت زیادی می باشد، اکیدا باید از هر گونه استفاده دارویی از این گیاه، یا تماس پوست و غشاء مخاطی با آن خودداری شود. در صورت استعمال این گیاه روی پوست، عوارضی مانند خارش و سوزش ایجاد گردیده، پس از مدتی تاول ظاهر می شود. خوردن گیاه مزبور نیز منجر به سوزش دهان، استفراغ، سرگیجه، گیجی، حرکات دردناک روده و بالاخره غش می شود.

۱ تا ۲ قطره از روغن این گیاه به شدت سمی بوده، مصرف ۲۰ قطره آن منجر به مرگ می شود.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید