معرفی گیاه خار پنبه – خواص درمانی

43

معرفی کامل گیاه خار پنبه:

خار پنبه، گیاهی است علفی و ۲ ساله که ارتفاع آن بین ۳۰ تا ۱۵۰ سانتی متر می رسد. این گیاه دارای ساق افراشته و منشعب است که به واسطه امتداد پر گیاه روی ساقه، بالدار به نظر می آید. برگ ها خشن، به صورت نامنظم خاردار، دندانه ای تا شانه ای بخش هستند.

گل های این گیاه درون کلاپرک های بزرگ و قرمز روشن در انتهای انشعابات قرار دارند. براکته های گریباتی خطی سرنیزه ای و در قاعده عریض هستند. کلاپرک ها فقط دارای گل های لوله ای ۲ جنسی می باشند. کپه های گل پس از رسیدن میوه افتاده و دانه ها بیرون می ریزند.

از اندام های هوایی این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محل رویش گیاه خار پنبه:

این گیاه تقریباً در کلیه نواحی اروپا و آسیا (به استثناء نواحی شمالی) به صورت خودرو یافت می شود. در سایر مناطق به صورت کاشته شده وجود دارد. در ایران در استان های گلستان، مازندران، آذربایجان، همدان، اصفهان، لرستان، تهران و سمنان یافت می شود.

ترکیبات گیاه خار پنبه:

ترکیبات این گیاه شامل سزکویی ترپن لاکتونهایی (ترکیبات تلخ) از قبیل اونوپوردوپیکرین، فلاونوییدهایی مانند لوته اولین گلوکوزید، هیدروکسی کومارین هایی مانند اسکولین، مشتقات کافئیک اسید، بتایین هایی از قبیل استاکیدرین و پلی این ها می باشد.

گیاه خار پنبه

خواص درمانی گیاه خار پنبه:

به نظر می رسد استفاده از این گیاه منسوخ شده است.

در مکتب طبی مذهبی آنتروپوزوفی از این گیاه به عنوان محرک قلب استفاده می شود.

این گیاه در طب سنتی ایران به نام «شکاعی» خوانده شده، طبع آن گرم و خشک می باشد. و در درمان بیماری های معده، کبد و نیز درمان التهاب لوزه، سودمند می باشد.

نشستن در آب حاصل آن در درمان خونریزی مفید است.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح مقادیر درمانی گیاه مزبور مشاهده نشده است.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید