معرفی گیاه بید علفی – علف خر

236

معرفی کامل گیاه علف خر:

علف خر، گیاهی یا گاهی اوقات شبه درختچه هایی به ارتفاع تا ۲ متر، که ساقه های زیر زمینی خزنده زیرزمینی دارد.

ساقه های آن افراشته، بدون کرک، در برخی موارد دارای کرک های ساده یا غده ای می باشند. برگ ها کامل یا دندانه دار و متناوب بوده یا درون دستجات سه تایی قرار دارند و دارای حاشیه تخت یا به عقب برگشته هستند.

گل های این گیاه به رنگ قرمز بوده، که درون دسته های بلندی قرار دارند. هر گل دارای چهار کاسبرگ معمولا رنگی، هشت پرچم و چهار گلبرگ ارغوانی تا صورتی در برخی موارد سفید یا زرد می باشد. خامه آن افراشته بوده، یا به طرف پایین خمیده است. میوه به شکل کپسول، خطی است. دانه های این گیاه متعدد، صاف یا دارای زگیل های ظریف و دارای یک دسته مو و اغلب با پایه ای کوتاه می باشند.

از بخش های هوایی و ریشه این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محل رویش گیاه علف خر:

محل رویش این گیاه در تمام اروپا، آسیا، آفریقا، آمریکا، استرالیا، تاسمانی و نیوزیلند می باشد. در اکثر استان های ایران نیز یافت می شود.

عکس بید علفی

ترکیبات گیاه علف خر:

ترکیبات این گیاه شامل فلاونوییدها بیشتر شامل میریستیرین، ایزو کوئرسیترین، کوئرسیترین، گوایاورین، کوئرستین، گلوکورونید، استروئیدها که بیشتر شامل بتا – سیتوسترول و استرهای آن از جمله بتا – سیتوسترول کاپروآت می باشند. پالمیتات و تانن ها می باشد.

اثرات و خواص درمانی گیاه علف خر:

براساس مطالعات انجام شده، مشخص شده که این گیاه کاهنده التهاب و آنتی اگزوداتیو بوده، دمکرده آبی آن دارای اثر قابل توجهی در مهار آماس می باشد.

دم کرده متانولی گیاه دارای اثر بسیار ضعیف تری است. گیاه مزبور همچنین ضد میکروب بوده، سوسپانسیون اتانولی داروی تازه موجب مهار رشد باکتری seudomonas pyocyanea می شود.

این گیاه برای درمان روماتیسم، سردرد و مسکن استفاده می شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

تا کنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه مزبور شناسایی نشده است.  

این گیاه فقط به صورت چای، عصاره آبکی یا نوعی سبزی خوردن مصرف می شود.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید