معرفی گیاه بقم – فواید و مضرات

200

معرفی کامل گیاه بقم:

بقم یا خون سیاوشان، درختی است به ارتفاع ۱۰ تا ۱۲ متر با شاخه های پیچنده، که شاخه های آن خاردار هستند و پوست خشن و تیره دارند. برگ های این درخت مرکب بوده، و دارای ۴ زوج برگچه کوچک، صاف و قلبی شکل هستند و رأس برگچه ها یخ و نوک دار می باشد.

گل های این درخت کوچک و زردرنگ بوده، که درون خوشه های محوری قرار دارند. هر گل دارای پنج گلبرگ است. میوه آن مسطح و تک دانه می باشد.

از چوب سخت تخمیر نشده این درخت برای مصارف دارویی استفاده می شود. بدین صورت که چوب درخت های کشت شده یازده ساله را قطع نموده و چوب سخت آنها، عصاره گیری می شود.

محل رویش گیاه بقم:

رویش این گیاه ابتدا در مناطق حاره آمریکا بوده، که بعدها در مناطق دیگر کاشته شده است .

نام های دیگر این گیاه: Peachwood H , Jignum Bloomwood

ترکیبات گیاه بقم:

ترکیبات این گیاه شامل هوموايزوفلاونها (مشتقات نئوفلاوان) که تا حدی دارای پیوندهای گلیکوزیدی هستند و به دنبال اکسیداسیون به کینویید همانشین شديدا قرمز رنگ تبدیل می گردند. و تانن ها است.

اثرات و خواص درمانی گیاه بقم:

این گیاه قابض است و اثر مزبور مربوط به ایزوفلاون موجود در آن است که هماتوکسیلین خوانده می شود. در بررسی های تجربی اثر ضدالتهاب و در بررسی های برون تن اثر ضد میکروب گیاه مذکور اثبات شده است. گفته می شود همائئین و هماتوکسیلین در صورت مصرف موضعی موجب مهار تولید ملانین می گردند.

در طب سنتی از این گیاه برای درمان اسهال و خونریزی استفاده می شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه مذکور مشاهده نشده است. اما در بررسی های تجربی مشخص شده است که تجویز خوراکی آن به حیوانات سبب افزایش دمای بدن، استفراغ، قطع ادرار، اغماء و مرگ می گردد.

روش مصرف:

این گیاه به صورت دم کرده یا عصاره مایع به کار برده می شود. گفته می شود که مقدار مصرف جوشانده این گیاه معادل یک گرم گیاه است، لیکن تعداد دفعات مصرف در روز مشخص نشده است. و بهتر است مصرف این گیاه تحت نظر پزشک و متخصصین انجام گیرد.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید