معرفی گیاه امرودی – خواص درمانی

29

معرفی کامل گیاه امرودی:

امرودی، گیاهی است به ارتفاع ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر با ساقه ای افراشته و دارای زوایای پخ و بدون کرک که دارای ۲ براکته غلاف مانند است. برگ های آن قاعده ای، گرد، چرمی، بدون کرک، براق، همیشه سبز، به رنگ سبز چمنی و دارای قاعده قلبی و دندانه های کم عمق هستند.

گل های این گیاه سفید و گاه سرخ فام بوده، در خوشه های پرگل متحرک در تمام جهات قرار دارند. کاسه گل در ناحیه نزدیک به قاعده به ۵ بخش دارای نوک های سرنیزه ای منقسم می شوند. جام گل دارای ۵ گلبرگ استکانی پهن می باشد. پرچم ها ۱۰ عدد بوده و دارای نوک های برگشته هستند. میوه کپسولی ۵ حنجره ای می باشد.

از برگ ها، گل و میوه این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می شود.

گل های این گیاه دارای رایحه ای ملایم و دلپذیر بوده، برگ ها طمع قابض دارند.

محل رویش گیاه امرودی:

منشا گیاه مذکور نواحی اطراف دریای جنوب است لیکن امروزه در دیگر مناطق نیز بومی گردیده است.

نام های دیگر: Larg Wintergreen

ترکیبات گیاه امرودی:

ترکیبات این گیاه شامل مشتقات هیدروکینون (۴ تا ۸ درصد) که بیشتر شامل ایزوهوموآربوتین و نیز هوموآربوتین (آربوتین) می باشند. مشتقات نفتاسن (نفتوکینون) شامل کیمافیلین و تانن ها می باشد.

خواص درمانی گیاه امرودی:

از این گیاه برای درمان التهاب مثانه و بیماری های مرتبط با دستگاه ادراری و همچنین پروستات و ناراحتی های کلیوی استفاده می شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف بجای مقادیر درمانی گیاه مزبور شناسایی نشده است، گواینکه گیاه به دلیل داشتن کیمافیلین، واجد پتانسیل ضعیفی در حساسیت زایی می باشد. از سوی دیگر استفاده دراز مدت از این گیاه، به علت وجود گلیکوزیدهای هیدروکینونی در آن، توصیه نمی شود.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید