معرفی گونه ای خاکشیر تلخ

0
790

معرفی کامل گیاه خاکشیر تلخ:

خاکشیر تلخ، گیاهی است علفی دو ساله یا چند ساله و افراشته است. برگ های آن خطی متمایل به سرنیز ه ای باریک، و پوشیده از کرک های خاکستری می باشد. ساقه آن گوشه دار و پوشیده از کرک های مفصلی بوده، که در گیاهان مسن تر منشعب می باشد.

ریشه این گیاه نازک، دوک مانند و منشعب است.

گل های خاکشیر تلخ در خوشه های متراکم قرار داشته و گل متشکل از دو کاسبرگ راست و پوشیده از کرک های خاکستری است. هر گل واجد دو پرچم کوتاه و دو پرچم بلند و نیز تخمدانی فوقانی و متشکل از چهار برچه متصل به هم است. دانه های آن کشیده است.

از اندام های هوایی این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می شود.

اندام های هوایی در فصل گلدهی و جمع آوری می شود و در دمای حداکثر ۲۰ خشک می کنند.

خاکشیر تلخ برای نارسایی قلبی مفید است

محل رویش خاکشیر تلخ:

این گیاه بومی کشور مجارستان است.

ترکیبات گیاه خاکشیر تلخ:

ترکیبات این گیاه شامل استروییدهای گلیکوزیله قلبی که بیشتر شامل اريسيموزيد، هلوتیکوزید، کانسین، کایروتوکسین و اریکاتوزید است.

اثرات و خواص درمانی خاکشیر تلخ:

این گیاه دارای گلیکوزیدهای قلبی متعلق به دسته کاردتولیدها است که آگلیکون آنها K – استروفانتیدین می باشد. از این رو دارای اثرات اینوتروپیک مثبت و کرونوتروپیک منفی است.

در گذشته از این گیاه برای درمان نارسایی قلبی استفاده می شده است.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه مذکور مشاهده نشده است. اگر چه امکان مسمومیت انسان به دنبال مصرف مقادیر عادی این گیاه غير محتمل است ولی به دلیل مشکلات ناشی از باز جذب گلیکوزیدها، بعید نیست که مصرف خوراکی مقادیر زیاد گیاه یا گلیکوزیدهای آن منجر به مسمومیت شود.

روش نگهداری:

این گیاه را می بایست در ظروف کاملا محکم و سربسته نگهداری نمود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید