معرفی کامل گیاه شوند – پلم

50

معرفی کامل گیاه شوند – پلم:

 شوند – پلم، گیاهی است چندساله و علف مانند به ارتفاع نیم تا ۲ متر، با ساقه های زیر زمینی  محکم، منشعب که به ضخامت یک انگشت است. این ساقه ها به صورت افقی و خزنده زیر زمین قرار دارد. ساقه های آن علفی، افراشته، محکم و در بالا منشعب بوده، که در پاییز می میرند.  برگ های آن متقابل – متلاقی، شانه ای، با ۳ تا ۴ زوج برگچه های سرنیزهای-تخم مرغی و دو گوشوارک بزرگ تخم مرغی سرنیزه ای با حاشیه اره ای هستند.

گل های این گیاه به رنگ سفید مایل به قرمز بوده، که درون گرزن پرگل و چتر مانند با سه انشعاب اصلی قرار دارند. حاشیه کاسه گل ۵ دندانه ای می باشد. جام گل به هم پیوسته و چرخ هایی با پنج دندانه نوک باریک است. هر گل دارای ۵ پرچم با بساک های قرمز تیره، تخمدان تحتانی ۳ حجرهای با ۳ کلاله می باشد. میوه شفت سته مانند، سیاه، کروی با حداقل ۳ تا ۴ دانه تخم مرغی است. که هنگام رسیدن پایک میوه افراشته، بنفش یا قرمز شرابی می شود. این گیاه بویی شبیه دانه آفتابگردان و بادام دارد.

از برگ های خشک شده، میوه رسیده تازه یا خشک شده و ریشه خشک شده این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می شود. ریشه گیاه مذکور در بهار یا اواخر پاییز جمع آوری و در جریان هوا خشک می شود.

محل رویش گیاه شوند – پلم:

محل رویش این گیاه از جنوب سوئد تا مرکز و جنوب اروپا، شمال أفريقا، غرب آسيا تا ایران و آمریکای شمالی  می باشد.

نام های دیگر: Danewort , Walewort , Blood Elder , Blood Hilder

عکس گیاه پلم - شوند

ترکیبات گیاه شوند – پلم:

ترکیبات این گیاه شامل ایریدوییدها که خود شامل ابولوزید، آپیوزیل ابولوزید، دی هیدرو ابولوزید، سکوابولوزید و ایزوسوئراوزیا ۔ رزین های ملین و مهوع با ساختاری نامشخص می باشد.

خواص درمانی گیاه شوند – پلم:

در طب سنتی از این گیاه برای درمان یبوست، ادم و بیماری های کلیوی و نیز به عنوان مهوع استفاده می شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

 تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف بجای مقادیر درمانی گیاه مزبور شناسایی نشده است.

مصرف بیش از حد:

بر اساس مطالب مندرج در گزارشهای علمی پیشین، مصرف مقادیر زیاد تمام قسمت های این گیاه (به ویژه دسته های ناری آن) منجر به استفراغ، اسهال خونی، سیانوز، سرگیجه، سردرد و عدم هوشیاری می گردد. مواردی از مرگ نیز گزارش شده است.

روش مصرف:

استفاده از این گیاه به عنوان دارو در بیشتر کشورها منسوخ شده است. و فقط می توان آن را صرفاً در برخی از چایهای مخلوط یافت. ولی از گیاه مزبور در فراورده های دارویی استفاده نمی شود.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید