معرفی کامل گیاه شبدر ترشک جنگلی

16

معرفی کامل گیاه شبدر ترشک جنگلی

شبدر ترشک جنگلی، گیاهی است به ارتفاع ۵ تا ۱۲ سانتی متر، با برگهای قاعده ای، ۳ برگچه ای و دارای دمبرگ بلند می باشد. ساقه آن بدون برگ است و در نیمه خود دارای براکته هایی است که در قاعده به هم متصل می باشند.

گل های آن منفرد و به رنگ سفید یا سفید مایل به قرمز با رگه های قرمز و لکه های زرد رنگ می باشد. دمگل ها از برگ ها بلندتر است. گل دارای پنج کاسبرگ، پنج گلبرگ، ده پرچم و یک تخمدان با پنج خامه می باشد. میوه آن به شکل کپسولی تخم مرغی و پنج گوش است که به وسیله شکاف های طولی باز شده و دانه ها از آن خارج می شود.

گیاه شبدر ترشک جنگلی دارای نوعی طعم ترش مطبوع است. و از گیاه گل دار تازه همراه با ریشه آن برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محل رویش گیاه شبدر ترشک جنگلی:

این گیاه در جنگل ها و درختزارهای سراسر اروپا رویش دارد. در ایران به صورت کاشته شده در برخی مناطق یافت می شود.

ترکیبات شبدر ترشک جنگلی:

ترکیبات این گیاه شامل اگزالیک اسید (در اندام های سبز)، حاوی نوعی اسید موجود در شبدر است. مقادیر جزیی آن بر عملکرد کیسه صفرا موثر بوده، همچنین مدر است. در این گیاه مقداری املاح پتاسیم موجود می باشد.

خواص درمانی شبدر ترشک جنگلی:

در سال های اخیر این گیاه به جرگه گیاهان دارویی پیوسته است و قبلاً از آن برای درمان اختلالات گوارشی و کبد استفاده می شد. همچنین در گذشته، برگ های تازه آن جهت درمان اسکوربوت، التیام زخم ها و التهاب لثه به کار برده می شد.

روش مصرف:

این گیاه به صورت عصاره و آسیاب شده به کار برده می شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه مقادیر درمانی گیاه مذکور مشاهده نشده است.

مصرف بیش از حد:

اگزالیک اسید موجود در گیاه، فقط در صورت مصرف مقادیر بسیار زیاد برگ آن (مثلا به صورت سالاد) منجر به مسمومیت می شود. علائم مسمومیت مذکور در منابع علمی قدیمی مورد تردید می باشند.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید