معرفی کامل گیاه ترشک مواج

41

معرفی کامل گیاه ترشک مواج:

ترشک مواج، گیاهی است به ارتفاع ۱۰۰ سانتی متر با ریشه های زیرزمینی شبیه به هویج و ریشه هایی به طول ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر، گوشتی و غیر منشعب است. ریشه ها به رنگ قرمز آجری در سطح بیرونی و سفید در سطح داخلی خود بوده، و پوست نسبتا ضخیم دارند. ساقه های آن گوشه دار، با شیارهای طولی و معمولاً از قاعده منشعب هستند. برگ های پایینی بزرگ با دمبرگ های تخت می باشند. پهنک برگ ها تا پایین امتداد داشته یا در قاعده قلبی، با حاشیه مواج و چین دار و شکل سرنیزه ای نوک تیز می باشد. برگ ها متناوب بوده، بالایی ها کوچکتر و سرنیزهای باریک هستند. گلها، نر- ماده و سبز رنگ بوده، که درون پانیکول ها قرار دارند. قطعات داخلی گلپوش کامل، مدور یا تخم مرغی، ساختمان کلی یا شبیه به گلهای P . acetosa با گلپوش ۶ قطعه ای است. قطعات داخلی گلپوش بلندتر از قطعات خارجی بوده، که نزدیک به هم رشد می کنند. میوه رسیده اغلب قرمز رنگ، غشایی، با حاشیه کامل با زبانهای فلس مانند و خمیده به سمت پایین در قاعده است. لبه ۳ قطعه خارج گلپوش برگشته است. هر گل دارای ۶ پرچم و تخمدانی با ۳ خامه و ۳ کلاله قلم مو مانند است. میوه آن فندقه مثلثی و به رنگ قهوه ای تیره است،  که با قطعات داخلی و توسعه یافته گلپوش احاطه می شود.

از ریشه تازه یا خشک شده این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می شود. ریشه تازه گیاه در فصل بهار از خاک بیرون آورده می شود.

محل رویش گیاه ترشک مواج:

این گیاه بومی اروپا و آفریقاست. و در بسیاری مناطق دنیا به صورت خودرو رشد می کند. در ایران نیز در برخی از مناطق شمالی کشور یافت می شود.

نام های دیگر: Curled Dock

ترکیبات گیاه ترشک مواج:

ترکیبات این گیاه شامل اگزالات هایی مانند اگزالات اسید و کلسیم اگزالات، تانن ها (۳ تا ۶ درصد)، فلانوئیدهایی از قبیل کوئرسیترین، مشتقات آنتراسن  که شامل آنترانوییدها، آگلیکون های فیسیون، کریزوفانول، آمودین، آلو – امودین و گلوکوزیدهای آنها می باشند. مشتقات نفتالن که شامل نئوپودین – گلوکوزید و لایودین هستند.

خواص درمانی گیاه ترشک مواج:

از این گیاه برای درمان التهابات حاد و مزمن مجاری بینی و دستگاه تنفسی استفاده می شود. و به عنوان نوعی داروی کمکی برای درمان عفونت های باکتریایی به کار برده می شود.

گیاه مزبور همانند گیاه Rumex crispUS به دلیل داشتن اثرات دارویی مشابه، برای تهیه جوشانده های مورد مصرف جهت درمان اسکوربوت و جوش های پوستی و همچنین به عنوان نوعی « تصفیه کننده خون » به کار برده می شود.

تصاویر گیاه ترشک مواج

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف بجای مقادیر درمانی روغن گیاه مزبور شناسایی نشده است. ریزوم تازه گیاه به دلیل وجود آنترون ممکن است سبب تحریک غشاء مخاطی همراه با استفراغ گردد.

مصرف بیش از حد:

بروز مسمومیت های ناشی از اگزالات موجود در گیاه، به ویژه پس از مصرف مقادیر زیاد برگ های آن به صورت سالاد، قابل پیش بینی می باشد. همچنین یک مورد مرگ ناشی از مصرف سوپ تهیه شده از برگ این گیاه نیز گزارش شده است .

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید