معرفی کامل گیاه آفتابگردان – ترکیبات

567

معرفی کامل گیاه آفتابگردان:

آفتاب گردان، گیاهی است علفی یک ساله به ارتفاع ۱ تا ۳ متر با یک ریشه اصلی و تعداد زیادی ریشه جانبی می باشد. ساقه آن افراشته، پوشیده از کرک های متراکم و حفره های سفیدرنگ بوده، که در بخشهای بالایی منشعب است. برگ ها متناوب، قلبی – مثلثی شکل، دارای دمبرگ بلند و حاشیه دندانه اره ای – هلالی نامنظم بوده، و هر دو سطح آن پوشیده از موهای ریز می باشد.

کلابرک های آن بسیار بزرگ، منفرد که در دسته های چند تایی و به قطر ۱۰ تا ۴۰ سانتی متر می باشد.برگه های گریبانی در چند ردیف معدود قرار داشته، برگ مانند، تخم مرغی شکل، نوک تیز است.

از گلجه های شعاعی جمع آوری شده در شروع فصل گل دهی و برگ های جمع آوری شده در همان زمان، میوه رسیده، روغن به دست آمده از دانه، و کپه های بالغ گل برای مصارف دارویی استفاده می شود.

روغن آفتابگردان روغن ثابت حاصل از فندقه های این گیاه است که به روش فشردن در سرما به دست می آید.

گلچه های شعاعی و برگها در آغاز موسم گلدهی جمع آوری می گردند.

محل رویش گیاه آفتابگردان:

منشأ این گیاه مرکز و شرق آمریکای شمالی بوده، اما امروزه در تمام دنیا کاشته می شود. در ایران نیز به صورت کاشته شده وجود دارد.

ترکیبات گیاه آفتابگردان:

ترکیبات روغن آفتابگردان شامل تری گلیسیریدها که عمدتا متشکل از برخی اسیدهای چرب همچون لينولئیک اسید (۳۵ تا ۶۲ درصد)، اولئیک اسید (۲۵ تا ۴۲ درصد) و پالمیتیک اسید (۴ تا ۷ درصد) هستند. استرول ها شامل کامپسترول، کلسترول و بتا – سیتوسترول است.

خواص درمانی گیاه آفتابگردان:

روغن حاصل از این گیاه یکی از اجزای مفید رژیم غذایی است.

از روغن آفتابگردان به طور داخلی برای درمان یبوست (به عنوان نوعی نرم کننده و به صورت خارجی به عنوان روغن ماساژ، برای درمان زخم های دیر جوش (به عنوان روغن پانسمان) و همچنین برای درمان ضایعات پوستی، پسوریازیس و روماتیسم استفاده می شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه روغن این گیاه مشاهده نشده است.

روش مصرف:

در طب سنتی از روغن این گیاه عمدتا جهت مصارف موضعی استفاده می گردد. در سایر موارد، روغن گیاه مزبور به عنوان جزء غیرفعال موجود در فرآورده های دارویی به کار برده می شود.

روش نگهداری:

روغن این گیاه را می بایست دور از نور و در ظروف کاملا سربسته نگهداری کرد. روغن های تهیه شده از منابع مختلف را نمی بایست با هم مخلوط نمود.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید