معرفی کامل پرتقال – خواص درمانی

52

معرفی درخت پرتقال:

پرتقال، درختی است همیشه سبز که تاج گرد دارد. شاخه های آن جوان و گوشه دار هستند، ولی بعد مدور شده، خارهای معدود، انعطاف پذیر و محوری دارند. برگ های این درخت  نوک تیز و دارای قاعده گرد می باشد.

گل های این درخت منفرد یا به صورت خوشه های کوتاه، نرم و معطر قرار دارند. میوه به شکل کروی، فشرده تا تقریبا تخم مرغی می باشد. پوست میوه نازک تا مقداری ضخیم، تاحدی صاف و در هنگام رسیدن نارنجی تا زرد نارنجی است. گوشت میوه شیرین بوده، در هنگام رسیدن مرکز آن توپر باقی می ماند.

پوست پرتقال شامل پوست خارجی تازه یا خشک شده میوه رسیده این گونه می باشد که از لایه سفید رنگ پوست مجزا شده است.

از پوست تازه یا خشک شده میوه و روغن فرار حاصل از پوست میوه و میوه این درخت برای مصارف دارویی و خوراکی استفاده یم شود.

محل رویش پرتقال:

این درخت بومی آسیا می باشد و در مناطق مدیترانه ای و نیمه حاره کاشته می شود. در ایران، در اغلب نواحی مازندران، گیلان، خوزستان، هرمزگان، کرمان و جنوب فارس به صورت کاشته شده یافت می گردد.

ترکیبات پرتقال:

ترکیبات این گیاه شامل روغن فرار (حاصل از فشردن پوست میوه تازه)، لیمونن و نیز سیترال (عامل ایجاد بو)، سیترونلال، نو تکاتون، سینه سال، نونانال، دكانال، دود کانال، لینالیل استات، ژرانیل استات، سیترونلیل استات، متیل آنترانیلات و نیز فلاونوییدهای لیپوفیلیک و فورو کومارین ها (در روغن های فرار حاصل از فشردن میوه) می باشد و فلاونوییدها.

ترکیبات پرتقال

خواص درمانی پرتقال:

این گیاه موجب افزایش ترشح شیره گوارشی می شود.

از پرتقال برای درمان اختلالات گوارشی و کم اشتهایی استفاده می شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه مذکور مشاهده نشده است. با این وجود گیاه مزبور در صورت تماس پوست با روغن فرار آن، دارای پتانسیل ضعیفی برای ایجاد حساسیت می باشد.

روش مصرف:

از پوست این گیاه به صورت خرد شده برای تهیه انواع چای و از سایر فرآورده های آن برای مصارف خوراکی استفاده میشود. مقدار مصرف از ۱۰ تا ۱۵ گرم پوست میوه استفاده می گردد.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید