معرفی کامل لیمو شیرین – خواص درمانی

90

معرفی کامل گیاه لیمو شیرین:

لیمو شیرین، درختی است کوتاه به ارتفاع ۳ تا ۶ متر، که دارای شاخه های جوان گوشه دار است. این شاخه ها به مرور زمان  مدور، بدون کرک و دارای خارهای محکم محوری می شوند.

برگ های این درخت به رنگ سبز روشن، بیضوی پهن، نوک تیز و دارای حاشیه دندانه هلالی یا اره ای می باشند. دمبرگ دارای بال باریک یا حاشیه دار بوده و در محل اتصال به پهنک، مفصل دار است.

گل های این درخت به صورت منفرد یا به صورت خوشه های کم گل در محور برگ ها قرار داشته، که نر ماده یا نر هستند. گلبرگ ها در سطح بیرونی به رنگ ارغوانی هستند. پرچم ها به تعداد ۲۵ تا ۴۰ عدد بوده، که به صورت گروه های متصل به هم قرار دارند.

میوه این درخت در هنگام رسیدن به رنگ زرد، و به شکل مستطیلی یا تخم مرغی گردیده، که رأس آن یک برجستگی پهن، کوتاه و پستان مانند دارد. پوست میوه زبر تا تقریبا صاف بوده، و گوشت میوه ترش مزه است.

از شیرابه، پوست و اسانس میوه این گیاه برای مصارف خوراکی و دارویی استفاده می شود.

محل رویش درخت لیمو شیرین:

این گیاه بومی شمال هند است و در مناطق مدیترانه و نیز نیمه حاره ای دنیا کاشته می شود. در ایران، در برخی نقاط به صورت کاشته شده وجود دارد.

لیمو شیرین برای سرماخوردگی

ترکیبات لیمو شیرین:

ترکیبات این گیاه شامل روغن فرار موجود در پوست تازه و پوست خشک که خود شامل لیمونن و سیترال (عامل ایجاد رایحه)، نونانال، دکانال، دود کانال، لینالیل استات، ژرانیل استات، سیترونلیل استات، متیل آنترانیلات و نیز فلاونوییدهای لیپوفیلیک از قبیل سینه ستین، نوبیلتین و فورو کومارین ها (در روغن های فرار حاصل از فشردن میوه) می باشد. نارینژین نئوهسپریدوزیدهای تلخ و نئوهسپریدین، دی هیدروچالکون ها، همچنین هسپریدین، روتین و اریسیتریم می باشد.

اثرات لیمو شیرین:

سیتروفلاونویید موجود در گیاه روی نفوذ پذیری رگ ها اثر گذاشته، ضد التهاب، مدر و منبع ویتامین C می باشند.

خواص درمانی لیمو شیرین:

از میوه این گیاه به عنوان منبع ویتامین C در مواقع پایین بودن مقاومت عمومی بدن، اسکوربوت و سرماخوردگی استفاده می گردد.

در طب سنتی نیز آب میوه های آن به عنوان عامل طعم دهنده غذا، جهت درمان روماتیسم حاد و به عنوان پادزهر به ویژه در مورد تریاک به کار برده می شود.

دیگر موارد مصرف این گیاه در طب سنتی شامل درمان آفتاب سوختگی، جایگزینی کینین در درمان مالاریا و کاهش دمای بدن در مبتلایان به تیفوس می باشد.

در طب هندی از این گیاه برای درمان سوزش سر دل استفاده می شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه مذکور مشاهده نشده است.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید