معرفی پنبه الیاف کوتاه اتازونی

140

معرفی کامل پنبه الیاف کوتاه اتازونی:

پنبه الیاف کوتاه اتازونی، درختچه ای است همیشه سبز، که ارتفاع آن تا ۲ متر هم می رسد. هر چند به عنوان گیاهی یک ساله کشت می گردد. برگ های آن به صورت متناوب، دارای دمبرگ دراز و پهنکی ۳ تا ۷ لوبی با دندانه های اره مانند است.

گل های این گیاه شعاعی که داراری قطعات پنج تایی به صورت منفرد و محوری بوده، کاسه گل به طول تقریبا ۴ تا ۵ میلی متر است . و متشکل از ۵ قطعه متصل به هم احاطه شده توسط ۳ کاسبرگ بزرگ دندانه دار است.

گلبرگ ها ۵ عدد بوده به رنگ کرم مایل به زرد و آزاد می باشند. میوه آن کپسولی شکل و به اندازه گردو می باشد.

از پنبه دانه که شامل دانه های رسیده و روغن پنبه دانه برای مصارف دارویی استفاده می شود.

روغن پنبه دانه، روغن ثابت و تصفیه شده حاصل از دانه های گیاه پنبه می باشد. روغن با استفاده از حلال و یا فشردن استخراج و متعاقبا تصفیه می گردد. بازده روغن مزبور حدود ۱۹ درصد است. پنبه دانه کنجاله حاصل از استخراج روغن پنبه دانه می باشد.

اشتباهات: با روغن کنجد و یا کاپوک که گاه با روغن پنبه دانه تقلب می گردند اشتباه نشود.

نامهای دیگر: Cotton Seed American Cotton Plant.

محل رویش پنبه الیاف کوتاه اتازونی:

این گیاه بومی ایالات متحده، چین، کشورهای مستقل مشترک المنافع هند، پاکستان و مصر است.

روغن پنبه دانه

ترکیبات پنبه الیاف کوتاه اتازونی:

ترکیبات روغن این دانه این گیاه شامل روغن ثابت که بیشتر شامل برخی اسیدهای چرب از قبیل لینولئیک اسید (۵۵ درصد)، پالمیتیک اسید (۲۲ درصد)، اولئیک اسید (۱۵ درصد)، میریستیک اسید (۵ درصد) و همچنین استئاریک اسید، ایکوسانوئیک اسید، اسیدهای چرب – دی سیکلوپروپنی مالوالیک اسید و استر کولیاک اسید می باشد. الیگنان هایی مانند گوسیپول (به مقدار ناچیز)، استروییدهایی از قبیل استرول ها، به ویژه بتا – سیتوسترول و نیز کامپسترول، استیگماسترول، دلتا – استیگماسترول، متیل سیکلوآرتنول. توکوفرولها (ویتامین E) هستند.

ترکیبات پنبه دانه شامل روغن ثابت (۲۰ تا ۳۰ درصد) که بیشتر شامل اسیدهای چربی از قبیل لینولئیک اسید (۵۵ درصد)، پالمیتیک اسید (۲۲ درصد)، اولئیک اسید (۱۵ درصد)، میریستیک اسید (۵ درصد) و نیز استئاریک اسید، ایکوسانوئیک اسید و اسیدهای چرب – سیکلوپروپنی مالوالیک اسید و استر کولیاک اسید می باشد. پروتئین (۲۰ تا ۲۵ درصد)، لیگنان هایی مانند (+) – گوسپول و (-) – گوسیپول، در نمونه های کشت شده این گیاه، مقدار گوسیپول کمتر می باشد.

اثرات پنبه الیاف کوتاه اتازونی:

اثرات روغن پنبه دانه: روغن پنبه دانه حاوی مقادیر زیادی اسیدهای چرب غیر اشباع بوده، بیشتر از آن به عنوان نوعی روغن خوراکی استفاده می شود.

اثرات پنبه دانه: رنگدانه گوسیپول موجود در پنبه دانه موجب مهار آنزیم های مسئول متابولیسم انرژی شده، همچنین سبب گسسته شدن زنجیره تنفسی از اکسیداتیو فسفریلاسیون، کاهش غلظت ATP سلولی، کاهش پتانسیل غشاء و مهار آکروزین پروتئیناز آکرزومی اسپرم (اثر ضد باروری) می گردد. از سوی دیگر مشخص شده است که دانه کتان سيتواستاتیک نیز می باشد.

در طب سنتی روغن پنبه دانه برای درمان هیپرکلسترولمی و کمبود ویتامین E به کار برده شده، همچنین در مواردی که نیاز به تغذیه از راه تزریق یا تغذیه ترکیبات عاری از نیتروژن است، از آن استفاده می گردد.

در طب هندی از پنبه دانه برای درمان سردرد، سرفه، اسهال خونی، یبوست، سوزاک، التهاب مزمن مثانه، تب، کاهش شیر مادران شیرده، صرع و مارگزیدگی استفاده می شود.

از سوی دیگر بر اساس مندرجات برخی منابع می توان از پنبه دانه به عنوان سقط آور و نوعی مقوی جنسی استفاده نمود.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه روغن پنبه دانه شناسایی نشده است،

پنبه دانه به دلیل داشتن گوسیپول سمی بوده، مصرف دراز مدت آن توسط مردان منجر به اختلالات باروری می گردد.

مصرف پنبه دانه منجر به آسیب چشمی (کوری ناشی از مصرف پنبه دانه) نیز می گردد.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید