معرفی گیاه ماشک قلوه ای – پنجه عروس

261

معرفی کامل ماشک قلوه ای:

ماشک قلوه ای گیاهی است که ارتفاع آن به ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر می رسد. دارای برگهای نیمه طوقه ای می باشد. و ریشه اصلی قوی و ساقه های زیر زمینی کوتاه منشعب یا غير منشعب است. ساقه های آن افراشته، منشعب یا غیرمنشعب بوده، و کرکهای نمدی دارد.

برگ ها:

برگها بسته به موقعیتی که روی ساقه دارند، به صور مختلف شانه ای هستند. همه برگ ها در سطح فوقانی بدون کرک و یا کم کرک و در سطح تحتانی به صورت نمدی بوده که حاشیه کامل دارند. گوشوارک ها کوچک و اغلب متصل به غلاف قلاب مانند برگ هستند.

میوه ها:

کپه های پر گل گیاه در محور براکته های بالایی قرار دارند. گلها پروانه آسا، تقریبا بدون دمگل و دارای جام افراشته به طول ۲۰ میلی متر هستند. کاسه گل غشایی است و تا حدود ۱۷ میلی متر طول دارد. کاسه، لوله ای – بطری شکل پشمالود تا نمدی، در قاعده به رنگ زرد تا سفید بوده،  که به طرف بالا صورتی می شود. گلبرگ ها به رنگ زرد متمایل به سفید تا زرد، گاهی قرمز لاکی هستند. گل ها دارای گلبرگ درفش آزاد، گلبرگهای «بال» کمی کوتاه تر و گلبرگهای «ناو» نوک تیز و اغلب قرمز می باشند.

میله های پرچم ها به صورت لوله ای به هم چسبیده اند. تخمدان دارای خامه ضخیم و کلاله گرد است. میوه نیام در هنگام خشک شدن کاسه درون آن باقی می ماند. نیام تخم مرغی، دارای سطح مشبک، قهوه ای تیره، تک دانه بوده و ناشکوفا می باشد. دانه تخم مرغی شکل، صاف، درخشان و دارای لکه های زرد و سبز درهم است. این گیاه بوی تند و مقداری معطر دارد و مزه آن خشک می باشد. از گل های بدون ساقه این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می شود. بدین صورت که می بایست گل ها را به محض جمع آوری در سایه خشک کنند.

معرفی و خواص گیاه پنجه عروس

محل رویش ماشک قلوه ای:

در مناطق اروپا، خاورمیانه و در ایران مناطقی از گیلان و آذربایجان یافت می شود.

ترکیبات ماشک قلوه ای:

ترکیبات شامل لکتین ها، ایزوفلاونوییدها، تانن ها، ساپونین ها و فلاونوییدها می باشد.

درمان ضخم با پنجه عروس

خواص درمانی ماشک قلوه ای:

درمان زخم ها و بریدگی ها:

ماشک قلوه ای به دلیل داشتن نوعی از کاتشین تانن ها ترمیم کننده ضخم و بریدگی می باشد. به همین منظور برای درمان ضخم ها و بردیگی ها چه به صورت داخلی و یا خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای درمان زخم ها و بردیگی ها باید این گیاه را به صورت چای استفاده کنید.

این گیاه در برخی چای های دارویی به همراه بارهنگ سرنیزه ای برای درمان سرفه، به عنوان جزئی از چای های تصفیه کننده خون و برای درمان استفراغ به کار برده می شود.
 

از گیاه مزبور برای درمان بیماری های دهان و گلو به صورت خوارکی استفاده می شود.

اثر ضد ویروسی :

ماشک قلوه ای به دلیل داشتن عصاره اتانولی اثر ضد ویروسی دارد. که می توان از آن به صورت ضماد و یا محلول شستشو استفاده نمود.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ عارضه جانبی مضر از مصرف صحیح ماشک قلوه ای مشاهده نشده است.

روش مصرف:

برای تهیه چای، یک قاشق غذاخوری از گل های این گیاه را در 250 میلی لیتر آب جوش، دم کرده و مصرف نمایید.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید