معرفی – خواص درمانی علف ساس

53

معرفی گیاه علف ساس:

علف ساس، گیاهی به ارتفاع ۱ تا 1/5 متر، برگ دار، که دارای یک ساقه زیر زمینی محکم و سیاه رنگ است. ساقه زیر زمینی استوانه ای شکل، گره دار و ضخیم می باشد. ریشه های این گیاه قوی و به رنگ قهوه ای تیره است که دارای شیارهای طولی می باشد. برگ ها صاف و دارای دندانه می باشند.

گل های این گیاه به صورت خوشه آویزان و دارای دمگل آذین بلند بوده، که ۳۰ تا ۹۰ سانتی متر طول دارد. گل ها سفید رنگ، دارای ۳ تا ۸ گلبرگ می باشد.

از ریشه تازه یا خشک شده این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محل رویش علف ساس:

محل رویش این گیاه کشورهای کانادا، آمریکا و در اروپا به صورت کاشته شده یافت می گردد.

فواید علف ساس

ترکیبات گیاه علف ساس:

ترکیبات این گیاه شامل تری ترین گلیکوزیدها، مشتقات فنیل پروپان مانند ایزوفرولیک اسید و آلکالوییدهای کینولیزیدینی شامل سیتیزین و متیل سیتیزین است.

اثرات گیاه علف ساس:

ترکیبات فعال موجود در ریشه این گیاه گلیکوزیدهای تری ترپنی از قبیل سیمی فوگازید ، داکسی آكتئین و آكتئین می باشند. افزایش هورمون لوته ئینی (LH) که موجب افزایش میزان استروژن می شود، سبب کاهش شدت اختلالات ناشی از یائسگی می گردد.

ترکیبات موجود در ساقه های زیر زمینی این گیاه به گیرنده های استروژنی متصل گردیده و موجب سرکوب انتخابی ترشح LH (بدون هیچ گونه تأثیری بر روی FSH ) می شوند. نتیجه فرآیند مزبور بروز نوعی اثر استروژنی است که سبب کاهش علائم یائسگی از قبیل گرگرفتگی، تعریق و اختلالات روانی در بانوان می گردد.

بهبود علائم پیش از قاعدگی، دشواری قاعدگی و یائسگی ممکن است ناشی از شل شدن بافت رحم توسط ترکیبات موجود در این گیاه باشد.

دیگر اثرات گزارش شده مربوط به این گیاه شامل آثار ضد درد، ضد افسردگی و ضد التهاب است.

گیاه مزبور اثری بر غلظت FSH , LH ، هورمونهای جنسی متصل به گلوبولین (SHBG) پرولاکتین و استرادیول نداشته است.  زیرا طی مطالعه ای که در مورد اثرات درمانی این گیاه انجام گردیده، به نظر رسید که آثار درمانی آن ربطی به فعالیت های استروژنی (و یا دیگر هورمون های آندوکرین) ترکیبات موجود در آن ندارد.

علف ساس چیست

اثرات ضد درد:

بر اساس بررسی های صورت گرفته نشان داده شده است که عصاره متانولی استخراج شده از ساقه های زیر زمینی این گیاه واجد نوعی اثر شاخص ضد درد می باشد.

اثرات ضد افسردگی:

نتایج حاصل از یک مطالعه انجام شده حاکی از آن است که عصاره تهیه شده از گیاه مزبور دارای اثر ضد افسردگی می باشد.

اثرات ضد التهاب:

بر اساس بررسی های صورت گرفته مشخص شده است که عصاره متانولی استخراج شده از ساقه های زیر زمینی این گیاه دارای نوعی اثر شاخص ضد التهاب می باشد.

اثرات هورمونی:

بر اساس نتایج حاصل از بررسی های برون تن مشخص شده است که این گیاه دارای اثرات آنتاگونیستی بر روی سلول های انسانی سرطان پستان دارای گیرنده های استروژنی بوده ممکن است به عنوان نوعی تنظیم کننده انتخابی گیرنده استروژن (SERM) اثر نماید.

از سوی دیگر یافته های حاصل از یک بررسی برون تن نیز حاکی از اثر ضد استروژنی ساقه های زیر زمینی گیاه مزبور می باشد. بر اساس برخی گزارش ها، گیاه مزبور اثرات ناشی از استرادیول را در یک مدل آزمایشگاهی آنتاگونیز نموده است.

مقادیر زیاد این گیاه موجب مهار تکثیر سلول های آدنوکارسینومای پستان انسان (7-MCF) گردید. همچنین مصرف عصاره این گیاه منجر به کاهش تکثیر ناشی از استروژن 7-MCF شد که اثر مزبور با افزایش غلظت استرادیول قابل برگشت بود. از سوی دیگر نتایج برگرفته از یک آزمایش برون تن دیگر نشان داد که گیاه مزبور فاقد هر گونه اتصال شاخصی به گیرنده های استروژن یا پروژسترون و نیز فاقد اثر استروژنی می باشد.

از سوی دیگر عصارة گیاه مزبور فاقد هرگونه اثر مستقیم بر روی تکثیر بافت رحم یا اثر غیر مستقیم بر روی هورمون های هیپوفیزی تنظیم کننده استروژن می باشد.

عصاره این گیاه رشد رده های سلولی حیوانی سلولی سرطان پستان وابسته به استروژن (7 – MCF) را تحریک نمی کند. حتی موجب فعال کردن معنی دار هیچیک از گیرنده های استروژنی انسان (hER) – آلفا یا (hER) – بتا نمی شود.

از سوی دیگر نتایج حاصل از تحقیقات حاکی از آن است که عصاره تهیه شده از این گیاه (CR) نوعی آنتاگونیسم آثار استروژن بر روی گیرنده دارای پاسخ مثبت به استروژن سلول های سرطانی پستان بوده، غلظت های زیاد آن موجب مهار تکثیر سلول های آدنوکارسینومای پستان انسان (7-MCF) می گردد.

همچنین مصرف عصاره CR منجر به کاهش تکثیر 7 – MCF ناشی از استروژن می گردد که اثر مزبور با افزایش غلظت استرادیول قابل برگشت است. نتایج برگرفته از بررسی های بیشتر نیز حاکی از آن است که عصاره CR ممکن است به عنوان نوعی تنظیم کننده انتخابی گیرنده استروژن (SERM) اثر نماید.

خواص درمانی علف ساس:

در طب سنتی از این گیاه برای درمان روماتیسم، گلو درد و برونشیت استفاده می شود. تنتور آن نیز به عنوان مسکن و جهت درمان بیماری کره (حرکات سریع و بی اختیار)، تب، کمر درد و مار گزیدگی به کار می رود.

 فرآورده های تجاری حاوی گیاه مزبور و علف چای جهت درمان افسردگی های ناشی از یائسگی و نیز افسردگی های پیش از قاعدگی در دسترس می باشد.

در طب چینی از این گیاه جهت درمان موارد فوق و نیز درمان سرخک در مرحله پیش از ایجاد راش های پوستی به کار برد می شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

نمی بایست در درمان هایی که اساس آن جایگزینی هورمون ها است، این گیاه به جای استروژن تجویز شود. به علاوه هیچ گونه اطلاعات حاکی از آن که گیاه مزبور واجد اثرات محافظ قلب یا اثرات محافظتی علیه پوکی استخوان است، در دسترس نمی باشد. اگرچه هیچ گونه عارضه خطیر و مخاطره آمیز به دنبال تجویز صحیح و با مقادیر درمانی این گیاه گزارش نشده است لیکن بروز برخی عوارض جانبی ناشی از مصرف گیاه مذکور شامل التهاب مخاط معده و روده، تهوع و استفراغ محتمل می باشد.

در صورت مصرف هم زمان این گیاه با فرآورده های آهن دار، تانن موجود در گیاه مزبور ممکن است با آهن ترکیب شده و منجر به ایجاد کمپلکس های نامحلول غیرقابل جذب شود.

مصرف مقادیر زیاد این گیاه (۵ گرم) یا عصاره آن (۱۲ گرم)، منجر به استفراغ، سردرد، سرگیجه، درد اعضاء و کاهش فشار خون می شود.

از این گیاه در هنگام بارداری به دلیل آن که ممکن است موجب سقط خود به خودی جنین شود، ممنوع می باشد.

مصرف این گیاه نیز در دوران شیردهی ممنوع است.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید