معرفی و فواید گیاه پاشیرک

168

معرفی کامل گیاه پاشیرک:

پاشیرک ، گیاهی است با عمر یکساله که طول آن بین 2 تا 30 سانتی متر متغیر می باشد. رنگ آن سبزه تیره می باشد. ریشه گیاه نازک، منشعب و دوکی شکل است. ساقه آن معمولاً منشعب است. برگ ها 3 تا 5 لوبه، بادبزن مانند و لوزی شکل هستند.

برگ های بالایی دارای دمبرگ های کوتاه بوده و برگ های پایینی بدون دمبرگ و معمولاً دارای موهای زبر است. در برخی موارد مژه دار نیز می باشد. گوشوارک ها نیمه تخم مرغی شکل، دندانه ای و کرک دارد است.

گل های این گیاه درون دسته جات 10 تا 20 تایی محوری قرار دارد. که توسط گوشوارک ها احاطه شده اند. کاسبرگ ها افراشته، نوک باریک و تخم مرغی شکل هستند. سطح بیرونی و حاشیه کاسبرگ ها کرک دار بوده، اما سطح داخلی آن بدون کرک می باشد.

در هنگام رسیدن میوه، کاسبرگ ها کنار یکدیگر می مانند. طول میوه حدود یک میلی متر، تخم مرغی شکل، مسطح و کوزه ای است. کاسه گل کرک دار و دارای چروک های عمودی می باشد. از بخش های هوایی این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محل رویش پاشیرک:

این گیاه در اروپا، شمال آفریقا، ایالات متحده آمریکا و انگلستان رویش دارد. همچنین در استان های مازندران و گیلان ایران یافت می شود.

نام انگلیسی این گیاه Parsley piert می باشد که در آن به دندانه دار بودن برگ ها اشاره دارد و نبایستی این گیاه را با جعفری که در زبان انگلیسی به نام parsley خوانده می شود اشتباه گرفت.

خواص گیاه پاشیرک

ترکیبات گیاه پاشیرک:

ترکیبات این گیاه تانن ها می باشد.

خواص درمانی پاشیرک:

این گیاه محرک روانی می باشد. در طب عوام از این گیاه برای درمان بیماری های مجاری ادرار، به ویژه کلیه و سنگ مثانه و نیز به عنوان ادرار آور استفاده می شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک از مصرف صحیح گیاه پاشیرک مشاهده نشده است.

روش مصرف:

این گیاه را به صورت خشک شده یا تازه استفاده می کنند. همچنین از عصاره مایع آن نیز استفاده می شود.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید