فواید گل صد تومانی برای سیستم عصبی

36

معرفی کامل گیاه گل صد تومانی:

گل صد تومانی، گیاهی است که در حالت زمستانه، دارای ساقه های زیرزمینی مانند شلغم و ریشه های متراکم و گره دار با پوست قهوه ای رنگ می باشد. ساقه های آن علفی، افراشته، کمی منشعب و بدون کرک که ارتفاع آن تا ۵۰ سانتی متر می رسد. برگ های آن متناوب، دمبرگ دار، در سطح بالایی سبز تیره و براق و در سطح تحتاتی سبز روشن با کرک های ظریف هستند.

گل های این گیاه بزرگ و منفرد است که در انتهای ساقه قرار دارند. کاسه گل شامل پنج کاسبرگ سبز و تا حدودی مانند گلبرگ است. نمونه وحشی آن دارای پنح تا هشت گلبرگ قرمز تخم مرغی به طول چهار تا پنج سانتی متر بوده، اما نمونه های کاشته شده آن تعداد بیشتری گلبرگ دارند. هر گل دارای دو تا سه تخمدان با کلاله قرمز دارد که در نهایت به برگه های (فولیکول های نمدی، براق و به اندازه یک نخود نمو می یابند.

از دانه های رسیده و خشک شده، بخش های تازه زیر زمینی جمع آوری شده در بهار و ریشه های تازه این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می شود.

گل صد تومانی شامل گلبرگ های گونه مزبور است. ریشه گل صد تومانی اروپایی شامل ریشه های فرعی خشک شده این گونه است. ریشه ها در انواع کاشتنی در بهار از خاک بیرون آورده شده، تمیز و سپس زیر نور خورشید یا به صورت مصنوعی خشک می شوند. گل ها در هوای خشک کمی قبل از پایان موسم گلدهی جمع آوری و در سایه یا نور ملایم آفتاب سریعاً خشک می شوند.

محل رویش گل صد تومانی:

این گیاه بومی مناطق کوهستانی جنوب اروپا از پرتغال تا آلبانی و مجارستان تا ترکیه می باشد. همچنین به صورت وسیعی به عنوان یک گیاه باغی کاشته می شود. و نام های دیگرآن : Peony, Piney  است.

ترکیبات گل صد تومانی:

ترکیبات گل:

ترکیبات گل این گیاه شامل آنتوسیان ها به ویژه پایه اونین (پایه اونیدین -۳، ۵دی گلوکوزید). تانن ها (پنتاگالويل گلوکز) فلاونوییدها که بیشتر شامل گلیکوزیدهای کمپفرول می باشد.

اثرات:

گل این گیاه واجد گلیکوزیدهای آنتوسیانینی و تانن ها می باشد (مهمترین ترکیب فعال آن پایه اونیدین-۳ و ۵دی گلوکوزید است). بر اساس آزمایشهای حیوانی نشان داده شده است که مصرف گل گیاه مزبور موجب انقباض شدید رحم، کاهش انقباض پایه دستگاه گوارش و افت فشار خون می گردد.

ترکیبات ریشه:

مونوترپن استر گلوکوزیدهایی از نوع پینان که بیشتر شامل پائه اونیفلورین می باشد.

ریشه این گیاه واجد گلیکوزیدهای آنتوسیانینی و تانن می باشد (مهمترین ترکیب مؤثر آن شامل پایه اونیدین-۳ و ۵دی گلوکوزید است). بر اساس آزمایشهای حیوانی نشان داده شده است که مصرف ریشه گیاه مزبور موجب انقباض شدید رحم، کاهش انقباض پایه دستگاه گوارش و افت فشار خون می گردد. ریشه این گیاه فاقد اثرات ضد تشنج و ضد درد می باشد.

خواص درمانی گل صد تومانی:

در طب سنتی از ریشه این گیاه برای درمان ضعف اعصاب و سندرم ضعف اعصاب، دردهای عصبی، میگرن، و مواردی مانند تحریک پذیری، صرع و سیاه سرفه و همچنین کرامپ و روماتیسم استفاده می گردد.

همچنین از ریشه گیاه مزبور برای درمان بواسیر و دیگر بیماری های مربوط به مقعد استفاده می شود.

در گذشته از گل این گیاه به عنوان نوعی داروی سنتی برای درمان صرع و به عنوان دارویی مهوع، قاعده آور، سقط آور، همچنین جهت درمان بیماری های پوست و غشاء مخاطی، زخم ها و جراحات ناشی از بواسیر، نقرس، ورم مفاصل روماتیسم و بیماری های دستگاه تنفس استفاده می گردید.

این گیاه در طب سنتی ایران به نام «فاوانيا» خوانده شده، طبع آن خشک در درجه سوم و گرم در درجه دوم می باشد. در درمان صرع و جنون مفید بوده، بذر آن مقوی معده و مسکن دردها و تحریکات معده ای است. ریشه آن نیز در درمان یرقان سودمند می باشد، گشاینده انسدادهای کبدی و مدر است. در درمان دردهای کلیه و مثانه مؤثر می باشد، آویختن کیسه پارچه ای حاوی پودر ریشه گیاه مزبور به گردن کودکان مبتلا به صرع مفیده بوده، استشمام رایحه آن توسط کودکان مذکور نیز همین اثر را دارد.

روش مصرف:

جهت تهیه دم کرده، از یک گرم گل گیاه به ازای دو فنجان آب استفاده گردد. مقدار مصرف آن روزانه یک فنجان دم کرده می باشد.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی ناشی از مصرف صحیح و اندازه مقادیر درمانی این گیاه مشاهده نشده است. هرچند مصرف مقادیر بیش از حد آن، گاه ممکن است موجب التهاب معده و روده شود که با استفراغ، قولنج و اسهال توأم شود.

روش نگهداری:

در صورتی که گل این گیاه دور از نور و رطوبت باشد، حداکثر می توان به مدت یک سال نگهداری نمود.

اشکال دارویی تجاری تهیه شده از ریشه این گیاه شامل قطره و فرآورده های ترکیبی می باشند. مقدار مصرف تنتور: ۳۰ تا ۵۰ قطره در روز میل شود. نگهداری: ریشه این گیاه دور از نور و رطوبت، حداکثر تا یک سال قابل نگهداری است.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید