فواید و مضرات گیاه سلمک معطر

351

معرفی کامل گیاه سلمک معطر:

سلمک معطر، گیاهی است یک ساله به ارتفاع حدود یک متر که  دارای ساقه قرمز رنگ و منشعب می باشد. ساقه این گیاه از برگ های متناوب خطی تا سرنیزه ای پوشیده شده است. تمام گیاه دارای بویی مطبوع می باشد.

گل های این گیاه کوچک و متعدد هستند که به رنگ سبز مایل به زرد بوده، خوشه ها یا سنبله های کروی را در محور برگ های بالایی تشکیل می دهند. کاسه گل منقسم به پنج لوب تخم مرغی شکل و نوک تیز است. هر گل دارای پنج پرچم، یک تخمدان با غده های کوچک، مستطیلی شکل می باشد.

میوه این گیاه گوشه دار و در کاسه گل محصور است. دانه ها کوچک، سیاه رنگ و صاف هستند.

از دانه و بخش های هوایی گل دار این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می کنند.

یکی از فرآورده های این گیاه اسانس حاصل از دانه های این گونه است.

محل رویش سلمک معطر:

این گیاه در کشورهای مکزیک و آمریکای جنوبی، رویش دارد. در استان های گیلان و مازندران ایران نیز یافت می شود.

ترکیبات سلمک معطر:

ترکیبات این گیاه شامل اسانس که عمدتا دارای آسکاریدل (۸۰ درصد) و بر اساس نوع واریته و نحوه پرورش نیز ترکیباتی از قبیل پارا – سیمن، با پینو کارون و آلفا – ترین ها می باشد.

(اخطار: اسانس این گیاه منفجر شونده است).

سلمگ معطر چیست

خواص درمانی سلمک معطر:

این گیاه کرم کش بوده و موجب دفع کرم ها می شود. اثر مزبور ناشی از ترکیب موجود در فراکسیون ترپنی گیاه یعنی آسکاریدول می باشد که نوعی مونوترپن شدید سمی است.

اگر چه استفاده دارویی از این گیاه منسوخ شده است، اما در صورت عدم کارایی داروهای جدید برای از بین بردن کرم های حلقوی و کرم های قلاب دار، از آن استفاده می شود.

در طب سنتی آمریکای جنوبی، برگ ها و دانه های گیاه مزبور به عنوان ضد کرم، محرک، ضد آسم، سقط جنین و نیز جهت درمان گرفتگی ها، فلج و آسم مورد استفاده قرار می گیرد.

در طب چینی این گیاه برای درمان روماتیسم مفصلی، خونریزی های رحمی، اگزما و گزش حشرات به کار برده می شود.

روش مصرف:

استفاده از این گیاه به عنوان دارو منسوخ شده است ولی در برخی موارد بالینی مشخص و استثنایی، گیاه مزبور به همراه مسهل های قوی و سریع الاثر به کار برده می شود.

مقدار مصرف این دارو برای بالغین ۲۰ قطره در روز است که صبح ناشتا میل گردیده، پس از ۲ ساعت نیز مسهل مصرف می شود.

در مورد کودکان، ۲ بار در روز و هر بار چند قطره اسانس میل گردد (به ازای هر سال از سن کودکان میزان مصرف یک قطره بیشتر می شود).

عوارض جانبی و هشدارها:

ممکن است حتی مصرف مقادیر دارویی این گیاه منجر به بروز بیماری هایی در دستگاه عصبی مرکزی شود. بیماری هایی مانند اسپاسم، علائم فلج، آماس های مغزی و مننژیت توأم با خونریزی.

این گیاه همچنین با صدمه رساندن به حلزون شنوایی موجب وزوز گوش و آسیب شنوایی می گردد (این عوارض ممکن است سال ها ادامه داشته باشد).

همچنین اسانس گیاه مزبور منفجر شونده است. مصرف بیش از حد اسانس این گیاه (و مقدار خیلی کمتر برای کودکان) منجر به مرگ می شود، به همین دلیل مصرف مقادیر آلوپاتی آن به طور کلی ممنوع شده است.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید