فواید فوق العاده زیاد گیاه مریم گلی باغی

98

معرفی کامل گیاه مریم گلی باغی:

مریم گلی باغی،  بوته ای است به ارتفاع ۶۰ سانتی متر با ساقه افراشته، در قاعده چوبی با شاخه های علفی چهار گوش و پوشیده از کرک های نمدی به رنگ سفید – خاکستری می باشد. برگ ها ساده، مستطیلی یا ظریف-سرنیزه ای، در قاعده باریک، دمبرگ دار، رگه دار-چروکیده، پایا و محکم با حاشية دندانه هلالی ظریف و ریز و در ابتدا پوشیده از کرک های نمدی سفید – خاکستری هستند.

گل های آن دارای اندازه متوسط به رنگ بنفش روشن، سفید یا صورتی، به تعداد ۶ تا ۱۲ عدد است که درون چرخه های کاذب قرار دارند.  برگ های احاطه کننده گل ها به زودی می ریزند. کاسه به طول ۱۰ تا ۱۴ میلی متر، قیفی شکل، کرک دار، با غدد منقوط و به صورت دو لبی بوده، که لب بالایی دارای ۳ و لب پایینی واجد ۳ دندانه سوزنی می باشد.

در داخل لوله جام حلقه ای از کرک وجود دارد. لب بالایی جام کم و بیش مستقیم و لب پایینی آن سه لوبی است. هر گل دارای دو پرچم با بساک هایی به صورت نیم دایره خمیده می باشد.

برگ ها معطر، دارای طعم تند و قابض تلخ هستند.

از  برگ های تازه، بخش های هوایی گل دار تازه، برگ های خشک شده، اسانس و میوه این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محل رویش گیاه مریم گلی باغی:

این گیاه بومی مناطق مدیترانه ای است و در تمامی اروپا به صورت طبیعی رویش داشته است. در آمریکای شمالی نیزکاشته می شود. همچنین در ایران به صورت کاشته شده وجود دارد.

فرآورده ها:

برگ مریم گلی شامل برگ های تازه، یا خشک شده گونه ذکر شده است.  زمان برداشت این گیاه از اواخر خرداد تا آذرماه (بسته به شرایط اقلیمی منطقه می باشد. بهترین زمان توصیه شده برای جمع آوری مریم گلی دالماسی مهرماه است. در مورد نمونه های کاشته شده بهترین زمان توصیه شده برای برداشت آغاز دومین سال رویش در ابتدای موعد گل دهی هنگام بعدازظهر می باشد). مریم گلی را می توان زیر نور مستقیم آفتاب خشک کرد.  ولی در این روش تا ۲۵ درصد اسانس از دست می رود. در مورد روش خشک کردن در سایه ۲ تا ۱۰ درصد خواهد بود.

شرایط ایده آل خشک کردن برای جلوگیری از هدر رفتن اسانس استفاده از محفظه های خشک کننده ای است که در آن جریان هوا با رطوبت ۹ درصد در دمای ۵۰ درجه سانتی گراد به صورت عمودی به آن وارد می شود.

نام های دیگر: Dalmatian Sage , Shop Sage Red Sage 

مریم گلی باغی مفید برای سیاه کردن مو

ترکیبات گیاه مریم گلی باغی:

ترکیبات این گیاه شامل روغن فرار  بیشتر  شامل آلفا – توجون و بتا – توجون (۲۰ تا ۶۰ درصد)، کامفور (۱۴ تا ۳۷ درصد)، بورنئول، ایزوبوتیل استات، کامفن، لینالول، آلفا و بتا پینن، ویریدی فلورول، آلفا و بتا -کاریوفیلن (هومولن). مشتقات کافئیک اسید (۳ تا ۶ درصد) شامل رزمارینیک اسید و کلروژنیک اسید دی ترپن ها که بخش اعظم آن شامل کارنوسولیک اسید، روزمانول و سافیسینولید هستند.

فلاونوییدهایی از قبیل آپیژنين- و لوته اولین-۷ گلوکوزید و آگلیکون های متوکسیله. تری ترپن ها که عمدتاً شامل اورسولیک اسید (۵ درصد) می باشند.

 اثرات:

این گیاه ضد باکتری، مهار کننده رشد قارچ، مهار کننده رشد ویروس، قابض، ضد ترشح و مهار کننده تعریق است. آزمایش های حیوانی صورت گرفته بیانگر آن است که گیاه مزبور ضد فشار خون و صفرا آور می باشد. به علاوه مشخص شده است که این گیاه روی دستگاه عصبی مرکزی (CNS) اثر کرده و ضد اسپاسم نیز می باشد. یافته های به دست آمده از یک بررسی حاکی از اثرات ضد دیابت آن است. اسانس این گیاه باکتری کش، قارچ کش و مهار کننده رشد ویروس می باشد.

خواص درمانی گیاه مریم گلی باغی:

از این گیاه به صورت موضعی برای درمان التهاب غشاء مخاطی بینی و گلو و به صورت خوراکی جهت مداوای مشکلات گوارشی و نیز به عنوان معرق استفاده می شود.

در طب سنتی از این گیاه به صورت خوراکی برای درمان مشکلات گوارشی از قبیل نفخ و باد معده، اسهال و التهاب روده استفاده می شود.

گیاه مزبور به صورت موضعی به عنوان نوعی محلول شستشوی بینی و دهان شویه جهت درمان جراحات خفيف و التهاب پوست، خونریزی لثه، التهاب معده، لارنژیت، التهاب گلو و همچنین برای سفت کردن لثه ها به کار برده می شود.

 این گیاه در طب سنتی به نام «الالسفاقس» و «شالبيه» خوانده می شود. طبع آن گرم و خشک در درجه دوم است. بند آورنده خونریزی، پاکیزه کننده زخم های عفونی دیر جوش، سیاه کننده مو و سودمند در درمان تپش قلب است.

شستشوی موضعی اندام های تناسلی با جوشانده برگ آن، از بین برنده خارش های اندام های مزبور می باشد. آشامیدن دمکرده اندامهای هوایی گیاه قاعده آور، مدر و مسقط جنین است. همچنین از این گیاه برای درمان تعریق بیش از اندازه استفاده می گردد.

خواص گیاه مریم گلی باغی

موارد منع مصرف:

 مصرف فرآورده های تهیه شده از این گیاه در هنگام بارداری ممنوع است.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچگونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف بجای مقادیر درمانی گیاه مزبور شناسایی نشده است.

مصرف فرآورده های تهیه شده از این گیاه در هنگام بارداری ممنوع است.

 مصرف بیش از حد:

استفاده مداوم عصاره های اتانولی این گیاه یا روغن فرار آن و همچنین مصرف بیش از حد آن (تقریبا بیش از ۱۵ گرم برگ گیاه) ممکن است موجب احساس گرما، تاکیکاردی، احساس سرگیجه و تشنجهای صرع مانند شود.

روش مصرف:

گیاه خرد شده برای تهیه دم کرده ها و عصاره های الکلی، عرقیات استخراج شده از آن برای شستشوی بینی و به عنوان دهان شویه و نیز سایر مصارف موضعی مانند کمپرس یا ضماد به کار برده می شوند. آب حاصل از فشردن گیاه تازه نیز مصارف دارویی دارد. در طب سنتی از این گیاه به صورت خوراکی به عنوان نوعی دم کرده ضد تعریق و سیگارهای دارویی آن جهت درمان آسم به کار برده می شود.

جوشانده شماره یک:

یک قاشق سوپ خوری گیاه پودر شده با یک فنجان آب جوشانده شده سپس سریعاً صاف و شیرین شود.

 جوشانده شماره دو:

 ۱۵ گرم برگ تازه با ۲۰۰ میلی لیتر آب به مدت ۳ دقیقه حرارت داده شود.

دم کرده شماره یک:

 ۲۰ گرم برگ خشک شده گیاه با یک لیتر آب جوشانده شده و پس از ۱۵ دقیقه خیس خوردن، صاف، فشرده و در صورت نیاز شیرین شود.

دم کرده شماره دو:

 یک لیتر آب جوش به ۵۰ گرم گیاه افزوده شده، پس از ۱۵ دقیقه ای و با عسل شیرین شود.

دم کرده ضد تعريق:

 ۲۰ گرم برگ خشک شده با یک لیتر آب جوشانده شده و پس از ۱۵ دقیقه خیس خوردن صاف، فشرده و در صورت نیاز شیرین شود.

تهیه نوعی دم کرده مقوی قلب:

برای تقویت قلب یک لیتر آب جوش به ۵۰ گرم گیاه افزوده و پس از ۱۵ دقیقه صاف و با استفاده از شکر با عسل شیرین شود.

ضد تعریق:

برای درمان تعریق بیش از حد و ناراحتی های عصبی می توان ۲۵ گرم گیاه پودر شده را به اندازه یک قاشق غذاخوری با به صورت کپسول بیش از صرف غذا میل کرد.

دم كردة ضد تعریق:  یک تا 3 بار در روز ۲۰۰ میلی گرم دم کرده گیاه مزبور استفاده شود.

 نارسایی قلبی:

 برای بهبود نارسایی قلبی، یک لیوان دم کرده مقوی را می توان بار در روز میل نمود. مقدار مشرف دوشانده (شامل جوشانده های شماره یک و شماره دو)، یک لیوان با یک ساعت فاصله است.

 بوی بد دهان:

جویدن گاه به گاه برگ این گیاه به رفع بوی بد دهان مفید است.

روش نگهداری:

این گیاه را می بایست در ظروف کار سربسته و دور از نور نگهداری کرد. 

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید