فواید فوق العاده زیاد گیاه اکلیل کوهی

70

معرفی کامل گیاه اکلیل کوهی:

اکلیل کوهی، شبه درختچه ای است همیشه سبز و منشعب به ارتفاع ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی متر با انشعابات قهوه ای رنگ افراشته، بالا رونده، که گاهی افتان می باشد. برگهای آن خطی، چرمی، کامل، سبز روشن و گاهی با سطح فوقانی چروکیده هستند. برگ ها نمدی شکل می باشند.

گل های آن نمدی که در محور برگ های بخش بالایی شاخه ها قرار دارند و شامل گل های دو لوبی هستند. هر گل با کاسه ای به طول 3 تا ۴ میلی متر، به رنگ سبز یا مایل به قرمز، در ابتدا نمدی و بعدا بدون کرک و به طول ۵ تا ۷ میلی متر با رگه های نامشخص می باشد. جام گل به طول ۱۰ تا ۱۲ میلی متر، و به رنگ آبی، گاهی صورتی یا سفید است. میوه فندقه قهوه ای رنگ می باشد.

از اسانس به دست آمده از برگ ها و ساقه های علفی، سرشاخه های گل دار خشک شده، برگ های خشک شده، برگ های تازه، بخش های هوایی گل دار تازه و سرشاخه های گل دار برای مصارف دارویی استفاده می شود.

فرآورده ها: برگ اکلیل کوهی شامل برگ های تازه، گیاه مزبور پس از گل دهی و نیز فرآورده های حاصل از آن است؛ برگ ها پس از گل دهی در روزهای آفتابی و گرم جمع آوری و خشک می شوند.

محل رویش گیاه اکلیل کوهی:

این گیاه بومی مناطق مدیترانه ای و پرتقال بوده، و در آسیای مرکزی، هند، جنوب شرقی آسیا، آفریقای جنوبی، استرالیا و ایالات متحده کاشته می شود.

در ایران نیز به صورت کاشته شده یافت می شود.

ترکیبات گیاه اکلیل کوهی:

ترکیبات این گیاه شامل مشتقات کافئیک اسید که بیشتر شامل رزمارینیک اسید است. دی ترپن ها (ترکیبات تلخ) که شامل کارنوسولیک اسید (پیکروسالوین)، ایزور زمانول، رزمادیال، رزماری دی فنول و رزماری کینون می باشند. فلاونوییدهایی مانند سیرسی مارین، دیوسمین، هسپریدین، هوموپلانتی ژینین و فگوپولین تری ترپن ها که عمدتا شامل اولئانولیک اسید، اورسولیک اسید و استیل استرهای آنها می باشند. روغن فرار (۱ تا ۲ / ۵ درصد)، آلفا پینن (۱۵ تا ۲۵ درصد)، کامفور (۱۰ تا ۲۵ درصد) و همچنین کامفن، بورنئول، بورنیل استات، بتا-کاریوفیلن، سیمن، لیمونن، لینالول، میرسن، آلفا-ترپینئول و وربنون است.

اثرات اکلیل کوهی:

این گیاه دارای نوعی اثر ضد میکروب و ضد ویروس ملایم است (اثرات مزبور احتمالا ناشی از دی ترین های موجود در گیاه می باشند). بررسی های حیوانی نیز بیانگر اثر ضد اسپاسم گیاه بر روی مجاری صفراوی و همچنین بخش های فوقانی روده می باشند. از سوی دیگر بر اساس آزمایش های انجام شده ثابت گردیده است که این گیاه صفرا آور، محافظ کبد، ضد تشنج، ضد جهش زایی و ضد تومور می باشد. مصرف اسانس اکلیل کوهی به صورت موضعی بر روی پوست انسان، به دلیل اثر محرک آن روی پوست، موجب بهبود گردش خون در سطح پوست می گردد.

خواص زیاد اکلیل کوهی

خواص درمانی گیاه اکلیل کوهی:

از اکلیل کوهی به صورت خوراکی برای درمان بیماری های گوارشی و به صورت موضعی برای مداوای اختلالات ناشی از ضعف دستگاه گردش خون و بیماری های روماتیسمی استفاده می شود.

این گیاه در طب سنتی به نام «اكليل الجبل» خوانده شده، طبع آن گرم و خشک در درجه سوم می باشد، مدر، قاعده آور، ضد نفخ، گشاینده گرفتگی های کبد و طحال و تقویت کننده کبد است. و در درمان طپش قلب، آسم، سرفه و استسقا سودمند می باشد.

همچنین در طب سنتی این گیاه برای درمان ناراحتی های گوارشی، سردرد و میگرن، قاعدگی دردناک، کاهش مقدار خون قاعدگی، علائم ناشی از خستگی زیاد، سرگیجه و ضعف حافظه به کار برده می شود.

برای مصارف موضعی از آن به صورت نوعی پماد جهت درمان زخم های دیر جوش، اگزما و نیز به عنوان ضد درد برای کاهش درد جراحات دهان و گلو استفاده می گردد.

از گیاه مزبور همچنین به صورت روشی برای درمان درد ماهیچه، نورالژی بین دنده ای و سیاتیک استفاده می شود.

موارد منع مصرف:

مصرف فرآورده های تهیه شده از این گیاه در هنگام بارداری ممنوع می باشد.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف بجای مقادیر درمانی گیاه مزبور شناسایی نشده است. گواینکه در معدودی از موارد به دنبال مصرف گیاه، حساسیت های تماسی مشاهده گردیده است.

مصرف مقادیر بسیار زیاد برگهای اکلیل کوهی به صورت غیر قانونی جهت سقط جنین منجر به اغمای همین، اسپاسم استفراغ، التهاب دستگاه گوارش، خونریزی رحم، تحریک کلیه و مرگ شده است.

روش مصرف:

طرز تهیه چای:

مقداری آب جوش بر روی ۲ گرم گیاه ریز خرد شده افزوده گردیده، پس از ۱۵ دقیقه صاف شود (یک قاشق چایخوری برابر با تقریبا ۲ کرم گیاه می باشد). مقدار مصرف یک فنجان چای چند بار در روز می باشد.

روش نگهداری:

اکلیل کوهی را می بایست دور از نور و رطوبت نگهداری نمود.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید