فواید درمانی فوق العاده درخت بلوط

30

معرفی کامل درخت بلوط:

بلوط، درختی است که ارتفاع آن تا ۵۰ متر می رسد. این درخت دارای تاج عریض، نامنظم و بسیار منشعب است که به شاخه های خمیده، گره دار و قوی منقسم شده است. پوست تنه عمیقاً شکافته، ضخیم و قهوه ای خاکستری می باشد. برگ ها کم و بیش بدون دمبرگ یا با دمبرگ کوتاه، به شکل تخم مرغی کشیده، مقداری لوب دار و در قاعده اغلب قلبی یا پخ هستند.

گل های این درخت به رنگ قهوه ای مایل به قرمز و تک جنس بوده، گل های نر شامل گلپوش ۵ قسمتی با ۶ تا ۱۰ پرچم هستند. و به صورت دستجات کوچک در گل آذین های شاتون آویزان قرار دارند. گل های ماده منفرد بوده یا به صورت گروه هایی ۵ عددی در گریبانی بسته قرار دارند. و این گریبان سپس به صورت کاسه ای شکل باز می شود. میوه منفرد بوده یا به صورت گروه های ۵ عددی روی ساقه های بدون کرک تا کمی کرک دار قرار دارند. میوه این درخت به شکل تخم مرغی کشیده، نوک باریک و محصور در یک کپسول است.

از پوست این درخت برای مصارف دارویی استفاده می شود. پوست بلوط شامل پوست خشک شده شاخه های جوان و نهال های این گونه است که در فصل بهار جمع آوری شده باشد. زمان جمع آوری از اسفند تا اوایل اردیبهشت است. درختان هر ۱۰ سال قطع شده و پوست تنه سریعا خشک می شود.

محل رویش درخت بلوط:

این درخت در اروپا، ترکیه و منطقه قفقاز و برخی مناطق ایران رویش دارد.

نامهای دیگر: Common Oak

, English Oak , Pedunculate Oak , Tanner ' s Bark

درخت بلوط

ترکیبات درخت بلوط:

ترکیبات این درخت شامل تانن های کاتشینی مانند پروآنتوسیانیدین های اولیگومری الاژی، تانن هایی از قبیل [كاستالازین، پدونکولاژین، وسوالازین،  هگزا هیدروکسی دی فنویل گلوکز)، فلاوانو الاژی تانن ها (آکوتیسیمین های A و B، اوژنی گراندین، گواجاواسین B و استنوفيلانين C) گالوتانن ها، لوکوسیانیدین ها و کاتشین های دی مریک و مونومریک تانن ها (۱۲ تا ۱۶ درصد) است.

اثرات فرآورده های درخت بلوط:

این گیاه به دلیل تانن موجود در آن قابض، ضد التهاب، ضد ویروس و کرم کش می باشد.

خواص درمانی درخت بلوط:

پوست بلوط به صورت خوراکی برای درمان اسهال های دارای منشأ نامشخص به کار برده می شود. مقادیر کم آن به عنوان مقوی معده مصرف می گردد. گیاه مزبور به صورت موضعی نیز جهت درمان بیماری های التهابی پوست و التهاب دهان و گلو به کار برده می شود.

در طب سنتی از این گیاه برای درمان التهابات ناحیه تناسلی و مقعد، اگزمای چرکی، تعریق زیاد، عرق سوز شدن پوست و نیز به عنوان نوعی داروی کمکی جهت درمان سرمازدگی استفاده می شود.

همچنین در طب سنتی، از بلوط به صورت داخلی برای درمان مدفوع خونی، خونریزی رحم (غیر مرتبط با قاعدگی)، خلط خونی و التهاب مزمن دستگاه گوارشی به کار برده می شود.

موارد کاربرد آن به صورت خارجی شامل استفاده از آن برای درمان خونریزی بواسیر، عروق واریسی، خونریزی رحم، ترشحات اندام تناسلی بانوان، جوش، خارش مزمن، اگزمای چرکی توأم با پوسته پوسته شدن پوست و نیز التهابات چشم می باشد.

درمان بیماری ها با بلوط

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف بجای مقادیر درمانی گیاه مزبور شناسایی نشده است هرچند مصرف خوراکی بلوط به دلیل اثر تانن های موجود در آن که موجب مهار ترشح می گردند، ممکن است منجر به بروز دردهای گوارشی شود.

تداخل های دارویی:

مصرف بلوط ممکن است موجب کاهش و یا مهار جذب آلکالوییدها و سایر داروهای قلیایی گردد.

روش مصرف:

بلوط به صورت کامل، خام و پودر شده، به عنوان افزودنی به آب حمام و همچنین در فرآورده های ترکیبی موجود می باشد. گیاه مزبور به صورت نوعی فرآورده دارویی جامد، جهت مصرف خوراکی در دسترس است.

روش تهیه چای:

یک گرم گیاه ریز یا درشت پودر شده بلوط را به آب سرد افزوده شده، به سرعت جوشانده و پس از چند دقیقه صاف شود (یک قاشق چایخوری برابر با ۳ گرم گیاه است). و مقدار یک فنجان چای، ۳ بار در روز میل شود.

روش افزودن به آب حمام:

۵ گرم گیاه را با یک لیتر آب جوشانده شده مخلوط نمایید، سپس از آن جهت حمام کامل یا نشیمن گاه استفاده گردد. مدت استحمام، ۲۰ دقیقه در آب دارای حرارت ۳۲ تا ۳۷ درجه سانتی گراد باید باشد.

محلول های غرغره:

۲ قاشق غذاخوری گیاه ریز پودر شده به همراه ۳ فنجان آب جوشانده شود.

روش نگهداری:

این گیاه را می بایست در ظروف محکم سربسته دور از نور نگهداری نمود.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید