فواید بسیار زیاد گیاه علف لیمو

571

معرفی کامل علف لیمو:

علف لیمو، گیاهی است علفی چند ساله به ارتفاع حدود ۲ متر و دارای ساقه صاف و بدون کرک می باشد. پهنک برگ خطی، نوک باریک است. غلاف برگها مدور، صاف و بدون کرک می باشد.

گل های آن خوشه ای كاذب است. خوشه ها متشکل از سنبلچه های بدون پایک هستند. پوشه فوقانی خوشه سرنیزه ای و دارای بال باریک بوده، در عقب پهن شده و در بخش پایینی خود مقداری مقعر و بدون رگه است.

گونه های Cymbopogon در سلول های لوله مانند خود که دارای دیواره چوب پنبه ای بوده، واجد اسانس هستند.

سیترونلای سیلان شامل بخش های روزمینی C.nardus می باشد. علف لیموی هند غربی شامل بخش های روزمینی است. اسانس علف لیموی هند غربی حاصل C.citratus بوده، اسانس سیترونلاي جاوه حاصلC.winterianus  می باشد.

محل رویش علف لیمو:

گونه های دارویی این گیاه در اصل بومی مناطق حاره و نیمه حاره بر قدیم بوده، اما امروزه در آمریکای مرکزی و جنوبی، کوئینزلند و استرالیا کشت می شوند.

خواص علف لیمو

ترکیبات علف لیمو:

ترکیبات شامل روغن فرار که ترکیبات عمده آن بر اساس منشأ گیاه متفاوت می باشد: روغن فرار که بیشتر شامل سیترال (۶۵ تا ۸۶ درصد) و میرسن (۱۲ تا ۲۰ درصد) است. روغن فرار حاصل از Cymbopogon winteranus ، عمدتا شامل سیترونلال (۳۲ تا ۴۵ درصد)، ژرانیول (۱۲ تا ۲۵ درصد)، ژرانیل استات (۳ تا ۸ درصد) و سیترونلیل استات (۱ تا ۴ درصد) می باشد.

اثرات علف لیمو:

علف لیمو در درمان سردرد، آنفولانزا، روماتیسم و گرفتگی های عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد.

متخصصین رایحه درمانی مالیدن اسانس این گیاه را جهت تسکین دردهای ماهیچه ای و مفصلی و همچنین بهبود گرفتگی های گردن توصیه می نمایند. اسانس مزبور ساخته شدن لاکتیک اسید را در عضلات کاهش می دهد. این گیاه به عنوان نوعی ضد انعقاد نیز مصرف می گردد.

محلول رقیق شده این گیاه در روغن های حامل جهت موهای چرب، آکنه، جرب، کچلی و دیگر عفونت های پوستی به کار می رود.

عطر تهیه شده از گیاه نیز دارای همین آثار است. مالیدن برگ گیاه بر روی پوست دور کننده حشرات از اطراف فرد می باشد. مطالعات انجام شده بر روی انسان حاکی از آن است که چای حاصل از پودر برگ گیاه مذکور قادر به درمان اضطراب یا بهبود کیفیت خواب نمی باشد.

مطالعات انجام شده نشان دهنده آن هستند که جوشانده برگ گیاه اثرات ضعیف مدر داشته، اثر ضد التهاب آن نیز در مقایسه با ایندومتاسین بسیار پایین است.

در یک بررسی کنترلی انجام شده، مشخص شد که گیاه مذکور اثر شیزونتوسید داشته و می تواند در پیشگیری از ابتلا به عفونت های مذکور مفید باشد. بررسی های برون تن حاکی از آن است که مهمترین اجزاء فعال موجود در اسانس گیاه مذکور یعنی سیترال که خود مخلوط نرال و ژرانیال است و میرسن اثرات ضد باکتری، متوقف کننده رشد قارچ و قارچ کشنده دارند.

مقادیر زیاد اسانس مزبور آثار تسکین دهنده و ضد درد دارد. تجویز وریدی دم کرده این گیاه موجب افت فشار خون شریانی می گردد.

تجویز خوراکی مقادیر نامشخص از عصاره این گیاه سبب کاهش دمای بدن و نیز کاهش حرکات پیش برنده (حرکات دودی روده) می گردد.

در یک بررسی کنترل شده انجام گرفت حاکی از آن است که جوشانده این گیاه نوعی مدر ضعیف است.

 اثر ضد باکتری گیاه مذکور عمدتا ناشی از نرال و ژرانیال موجود در آن است.

در مطالعات برون تنی که صورت گرفته حاکی از آن است که اسانس گیاه مذکور موجب مهار رشد تعداد زیادی از میکروارگانیسم های گرم مثبت می گردد. میکروب های گرم مثبت در مقایسه با انواع گرم منفی نسبت به اسانس مذکور حساس تر می باشند.

اثر ضد باکتری اسانس مورد بحث شدیدا به pH و نیز حجم تلقیح بستگی دارد. افزایش pH و قلیایی شدن محيط اثر مزبور را افزایش می دهد.

اسانس گیاه مذکور اثرات مهارگر رشد و نیز کشنده قارچی را دارد.

این گیاه همچنین اثر ضد التهاب، ضد قارچ و دفع شپش سر می باشد.

فواید علف لیمو

خواص درمانی علف لیمو:

اشکال موضعی گیاه مزبور جهت درمان کمر درد، دردهای عصبی و روماتیسمی، رگ به رگ شدن اعضاء و همچنین به عنوان نوعی قابض ملایم مورد استفاده قرار می گیرد.

به صورت داخلی نیز جهت درمان ناراحتی های گوارشی و هیجانات ملایم به کار برده می شود.

در طب هندی از این گیاه جهت درمان ابتلاء به انگل های روده، ناراحتی های معدی، نفخ، جذام، برونشیت و تب استفاده می گردد.

این گیاه در طب سنتی به نام «اذخر» خوانده شده، طبع آن گرم و خشک است. و در تسکین ورم های گرم و دردهای رحم سودمند بوده، دافع سنگ های ادراری و یبوست آور می باشد.

شکوفه آن در درمان دردهای کلیوی و خونریزی و نیز ورم های نشیمن گاه و خونریزی های دستگاه تنفسی مفید است و موجب پاک کردن اخلاط موجود در سر می گردد.

روغن اذخر در درمان خارش نافع است (استعمال موضعی و خوراکی جوشانده گیاه مذکور در بهبود ورم های گرم و نیز ورمهای سخت احشایی سودمند می باشد).

ضماد کردن جوشانده گیاه مذکور مدر و قاعده آور است.  

عوارض جانبی و هشدارها:

تا کنون هیچ گونه عوارضی ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه مذکور گزارش نشده است. هر چند در موارد نادر استفاده از ضمادهای حاوی روغن فرار این گیاه بر روی پوست موجب بروز نشانه های حساسیت می شود.

مصرف این گیاه در دوران بارداری ممنوع است.

روش نگهداری:

 این گیاه را می بایست در ظروف سربسته، دور از نور و هوا نگهداری کرد.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید