فواید بسیار زیاد گیاه اکالیپتوس

239

معرفی کامل گیاه اکالیپتوس:

اکالیپتوس، درختی است خزان کننده، که ارتفاع آن تا ۴۰ متر می رسد. این درخت دارای پوست تنه خاکستری نقره  و پوشیده از زگیل های پراکنده می باشد. برگ های جوان آن به شکل تخم مرغی تا سرنیزه ای پهن است که دارای قاعدۀ قلبی و به رنگ سبز مایل به آبی هستند. برگ های مزبور سرنیزه ای تا داسی شکل، نوک باریک، دارای قاعدۀ مدور و نامتقارن بوده، و به رنگ سبز براق هستند.

گل های این درخت منفرد و دارای دمگل کوتاه هستند. میوه این گیاه کپسولی کروی فشرده است که در قاعده تا حدودی باریک می شود.

از اسانس حاصل از برگ ها و سرشاخه های تازه و برگ های خشک شده برای مصارف دارویی استفاده می شود.

اسانس به روش تقطیر با بخار آب برگ ها و سرشاخه های تازه و پاک شده به دست می آید. برگ اکالیپتوس شامل برگهای بالغ خشک شده پایه های مسن است. برای برداشت برگ، درختان را قطع نموده و برگ های آنها را در سایه خشک می کنند.

اشتباهات:

اکالیپتوس با اسانس کافور و محصولات فرعی حاصل از تربانتین، همچنین برخی اسانس های ارزشمند از قبیل اسانس های اکلیل کوهی و آویشن اشتباه نشود. کیفیت برگ های متعلق به گونه های مختلف اکالیپتوس متغیر است.

محل رویش اکالیپتوس:

این گیاه بومی استرالیا و تاسمانی است، ولی امروزه در برخی مناطق نیمه گرم اروپا، آفریقا، آسیا و آمریکا کاشته می شود. در ایران نیز به ضورت کاشته شده وجود دارد.

ترکیبات اکالیپتوس:

ترکیبات برگ:

روغن فرار که عمدتا متشکل از سینئول (۴۵ تا ۷۵ درصد)، همراه با میرتنول، آلفا – پینن، بتا – پینن، پینو کارون، گاما – ترین ها، آلدئیدهای آلیفاتیک (بوتیر آلدئید، کاپرون آلدئید و والرن آلدیید). او گلوبال شامل ماکرو کارپال (همراه با آسیل فلورو گلوسینول های مونوترپنی یا سسکویی ترپنی). فلاونوییدهایی مانند روتین، هیپر وزید و کوئرسیترین  است.

ترکیبات روغن فرار:

اجزای اصلی روغن فرار تصفیه شده شامل سینئول (بیش از ۸۰ درصد)، به همراه سیمن، آلفا – پینن ها، لیمونن، ژرانیول و کامفن هستند.

اثرات گیاه اکالیپتوس:

اکالیپتوس و اسانس آن دارای اثرات آنتی بیوتیک (ضد باکتری، ضد قارچ، حشره کش و ضد پوسیدگی دندان)، التیام بخش و ضد عفونی کننده پتو، لباس و پوست هستند.

این گیاه بیشتر برای درمان بیماری های مربوط به دستگاه تنفسی (مانند سرماخوردگی وخلط آور بوده، تا حد برونشیت) به کار برده می شود.

همچنین یافته های حاصل از بررسی های انجام گرفته حاکی از آن است که اکالیپتوس آنتی اکسیدانت، آنتی نئوپلاستیک و ضد التهاب می باشد.

از سوی دیگر بر اساس بررسی های صورت گرفته، مشخص شده است که این گیاه دارای اثرات ضد دیابت نیز می باشد.

اثرات روغن فرار اکالیپتوس:

برخی از اثرات روغن فرار حاصل از گیاه که متعاقبا ذکر می شوند، مربوط به سینئول جدا شده از آن می باشد. روغن استاندارد شده، واجد ۸۰ تا ۹۰ درصد سینئول است ( 1995 ,Osawactal). در آزمایش های برون تن نشان داده شده است که روغن اکالیپتوس، ضد باکتری و قارچ کش می باشد. این روغن همچنین مانع بیوسنتز پروستاگلاندین شده، هایپرمیک ملایم و خلط آور بوده، در صورت استفاده موضعی محرک خلط و از بین برنده ترشحات است.

براساس آزمایش های صورت گرفته ثابت شده است که روغن اکالیپتوس موجب تسکین سرفه شده، اثر سورفکتانت دارد.

روغن این گیاه موجب القای آنزیم و بهبود مشکلات ریوی گردیده است. همچنین از بین برنده ترشحات، خلط آور، ضد اسپاسم ملایم و هایپر میک خفیف موضعی می باشد.

اثرات ضد باکتری:

یافته های حاصل از مطالعات صورت گرفته بر روی این گیاه حاکی از آن است که اسانس اکالیپتوس علیه باکتریهای گرم منفی مؤثر است. همچنین نشان داده شده است که اسانس حاصل از Eucalyptus citriodora عليه Escherichia coli اثر باکتری کش دارد. از سوی دیگر با استفاده از روش broth microdilution مشخص شده است که اسانس گیاه مزبور عليه باکتریهای گرم منفی مؤثر می باشد.

بر اساس این تحقیقات مشخص شده است که اسانس اکالیپتوس موجب آسیب آنی و برگشت ناپذیر سلول های باکتریایی می شود.

اثرات ضد التهاب:

واکنش های بیوشیمیایی حین التهاب منجر به تشکیل گونه های فعال اکسیژن می شوند. روغن فرار اکالیپتوس با رادیکال های OH اندرکنش نموده و در فعال سازی لوکوسیت دخالت می کند. اثر مهاری روغن فرار اکالیپتوس مشتق شده از فنتون اکسیدانت نمی شود.

اثرات آنتی اکسیدانت:

نتایج حاصل از بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که ۱۲ ترکیب استخراج شده از پوست تنه (شامل تاکسیفولین، رامنتین، رامنازین، کوئرستین و اریودیکتیول)، دارای اثر آنتی اکسیدانت می باشند. اثر آنتی اکسیدانت ترکیبات مزبور قوی تری از اثر مربوط به ویتامین E است.

اثر ضد مایت:

شستن پتوهای آلوده به مایت با روغن فرار اکالیپتوس، منجر به از بین رفتن حدود ۹۹ درصد موجودات مزبور می شود. به این منظور می بایست از نوعی محلول حاوی ۱۰۰ میلی لیتر روغن فرار اکالیپتوس، ۲۵ میلی لیتر شوینده و ۵۰ لیتر آب گرم (با دمای ۳۰ درجه سانتی گراد) استفاده نمود.

درخت اکالیپتوس

اثرات برگ اکالیپتوس:

گفته میشود که اوگلوبولین موجود در برگ اکالیپتوس ضد التهاب و ضد تکثیر می باشد.

پلاک دندان:

نتایج حاصل از آزمایشات صورت گرفته حاکی از آن است که مصرف نوعی آدامس حاوی اکالیپتوس منجر به کاهش تشکیل پلاک دندان می شود.

سردرد:

در بیماران مبتلا به سردرد که با استفاده از نوعی ترکیب تهیه شده از روغن اکالیپتوس، روغن فرار نعناع فلفلی و اتانول درمان و بودند قدرت ادراک بهبود یافت و اثر تسکین دهنده ذهنی و ماهیچه ای مشاهده شد، هر چند هیچ تغییر چشمگیری در میزان حساسیت درد گزارش نگردید. فرآورده مورد نظر با استفاده از یک اسفنج کوچک بر روی گیجگاه و پیشانی مالیده شد.

زخم های سر و گردن:

مخلوط ضد باکتری حاوی روغن های فرار و عمدتا روغن فرار اکالیپتوس، باعٍ بهبود زخم های دیر جوش و بدبوی نئوپلاستیک نواحی سر و گردن امتحان می شود.

خواص درمانی اکالیپتوس:

از روغن این گیاه به صورت داخلی و خارجی برای درمان نزله دستگاه تنفسی و به صورت خارجی برای مداوای دردهای روماتیسمی استفاده می گردد.

از اکالیپتوس برای درمان ناراحتی های تنفسی، تسکین سرفه، گرفتگی بینی، اسم، برونشیت و آمفیزم استفاده می گردد. گیاه مزبور به عنوان نوعی عامل ضد عفونی کننده در خمیر دندان و دهان شویه نیز به کار برده می شود.

از سوی دیگر به عنوان دافع حشرات نیز استفاده نمود.

از اکالیپتوس به صورت موضعی برای درمان جراحات، سوختگی ها، زخم ها و ناراحتی های روماتیسم استفاده نمود.

از برگ این گیاه به صورت داخلی جهت درمان نزله مجاری تنفسی استفاده می گردد.

در طب سنتی از برگ اکالیپتوس به صورت داخلی برای درمان آسم، سیاه سرفه، بیماری های مثانه، دیابت، تب، آنفلونزا، ناراحتی های کبد و کیسه صفرا و کم اشتهایی استفاده می گردد.

به صورت خارجی نیز برای درمان آکنه، زخم های دیر جوش، روماتیسم، ورم مخاط دهان و خونریزی لثه، درد عصب (نورالژی )، سوزاک، زخم ها و نیز به عنوان نوعی داروی گوارشی به کار برده می شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

مصرف اکالیپتوس در صورت داشتن حساسیت زیاد به اوژنول، ابتلاء به بیماریهای التهابی دستگاه گوارش یا مجاری صفراوی و همچنین بیماری های وخیم کبدی ممنوع است. استفاده در طب کودکان، استفاده از اکالیپتوس روی صورت یا بینی نوزادان و کودکان ممنوع است. چرا که مصرف آن ممکن است منجر به بروز اسپاسم های حنجره ای و متعاقب آن ایست تنفسی گردد.

عوارض عمومی شامل تهوع، استفراغ، درد توأم با سوزش اپی گاستر، التهاب مری و اسهال ممکن است گهگاه و یا پس از مصرف فرآورده های غلیظ اکالیپتوس ممکن است بروز نمایند.

از سوی دیگر استفاده از اکالیپتوس توسط افراد مبتلا به دیابت ممکن است با داروهای کاهنده قند خون تداخل نماید.

مصرف مقادیر بیش از حد روغن این گیاه ممکن است منجر به بروز مسمومیت های کشنده شود. مسمومیت های شدید در کودکان پس از مصرف چند قطره و در بزرگسالان با استفاده از ۴ تا ۵ میلی لیتر از روغن گیاه به وقوع می پیوندد.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید