فواید بسیار زیاد کدوی مسمایی

96

معرفی کامل کدو مسمایی:

کدو مسمایی گیاهی است یک ساله، به طول ۳ تا ۸ متر، که دارای ساقه های خوابیده یا بالا رونده با گوشه های تیز، شیارهای طولی و کرک های خار مانند می باشد. برگ ها متناوب، بسیار بزرگ، دارای موهای زبر، دمبرگ دار با پهنک پنج تا هفت لوبه و در قاعده قلبی می باشند.

گل های این گیاه به رنگ زرد، تک جنس و بسیار بزرگ بوده که به صورت منفرد در محور برگ ها قرار دارند. گل های نر دمگل های بلندتری دارند. کاسه گل با جام گل ترکیب شده و فقط پنج دندانه درفشی از آن مشخص می باشد. جام گل قیفی شکل است. سطح داخلی جام کرک دار می باشد. میوه این گیاه بسیار بزرگ است که دارای دانه های فراوان می باشد. قسمت گوشتی میوه فیبری، زرد نارنجی تا سفید بوده و دانه ها باریک، عریض یا تخم مرغی باریک بوده که در حاشیه خود رگه تخت و شیاری عریض دارند.

دانه های میوه این گیاه طعمی شبیه به بادام دارند.

از دانه تازه و یا خشک شده این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محل رویش کدو مسمایی:

این گیاه بومی آمریکا بوده ولی در سایر نقاط دنیا به وفور کاشته می شود. در برخی مناطق کشور کاشته می شود.

ترکیبات کدو مسمایی:

ترکیبات شامل استروییدها، فیتوسترول ها که خود شامل کلروسترول، ایزوفو کوسترول، سیتوسترول، استیگماسترول، کلسترول، ایزواوناسترول، اسپیناسترول. و روغن ثابت که شامل اولئیک اسید و لینولئیک اسید می باشد. آمینواسیدهای غیر معمول شامل کور کوبیتین (کرم کش). ترکیبات پروتئینی (۲۵ تا ۴۲ درصد) و گاما – توکوفرول است.

اثرات کدو مسمایی:

نتایج حاصل از مطالعات آزمایشگاهی حاکی از آن است که مصرف عصاره های لييوفيل . . استخراج شده از دانه این گیاه موجب درمان مشکلات مرتبط با دفع ادرار ناشی از هیپرپلازی خوش خیم پروستات یا مثانه تحریک پذیر می شود. این گیاه علاوه بر آماروييدها (کوکوربیتاسین)، دارای دلتا -7- استرول هایی با کنفورماسیون شبیه دی هیدروتستوسترون است کوکوربیتاسین ضد کرم می باشد.

کدوی تنبل دارای اثرات ضد التهاب و آنتی اکسیداتیو است.

فواید کدوی مسمایی

اثرات ضد کرم:

اثرات ضد کرم گیاه به کور کوربیتین موجود در آن نسبت داده می شود، هر چند میزان کور کوربیتین در میان گونه های مختلف و حتی در دانه های متعلق به یک گونه تا حد زیادی متغیر است.

اثرات جلوگیری کننده از ایجاد سنگهای مجاری ادرار:

نتایج یک تحقیق حاکی از آن است که مصرف دانه های این گیاه به عنوان مکمل غذایی موجب کاهش خطر ایجاد بلورهای کلسیم – اکسالات می شود. از سوی دیگر بلورهای اکسالات نیز پس از مصرف مکمل حاوی دانه این گیاه و ارتوفسفات کاهش می یابد. مصرف دراز مدت مکمل های مزبور نیز منجر به کاهش خطر ایجاد بلور کلسیم – اکسالات می گردد.

تأثیر روی هیپرپلازی پروستات:

بر اساس بررسی های صورت گرفته مشخص شده است که این گیاه سبب کاهش چشمگیر مقادیر دی هیدروتستوسترون موجود در بافت پروستات افراد تحت درمان با گیاه مزبور در مقایسه با بافت پروستات افراد متعلق به گروه شاهد که تحت درمان با این گیاه نبوده اند می شود. این مطالعات که با استفاده از مخلوط دانه این گیاه و نخل سبل صورت گرفته، نشان دهنده بهبود چشمگیر علائم بیماری مزبور می باشد.

خواص درمانی کدو مسمایی:

از این گیاه برای درمان مثانه تحریک پذیر، پیشگیری از ایجاد سنگ های کلیوی از جنس کلسیم اگزالات و درمان آن ها، مشکلات دفع ادرار همراه با ورم غده پروستات، استفاده می شود. این دارو بدون کاهش دادن اندازه پروستات بزرگ شده، فقط موجب درمان بیماری های همراه با آن می گردد. در هنگام مصرف این گیاه، مراقبت های پزشکی ضروری است.

در طب سنتی نیز از گیاه مزبور برای درمان التهاب کلیه، انگل های روده به ویژه کرم نواری و نیز درمان زخم استفاده می شود.

طبع کدو مسمایی سرد و تر است. و در بهبود تب های صفراوی نافع بوده، که به صورت جوشانده در دفع فضولات گرم موجود در معده مؤثر می باشد. گوشت میوه در درمان سرفه و سینه درد ناشی از حرارت مزاج مؤثر است و عصاره آن و به ویژه همراه با روغن گل گوش دردهای ناشی از گرمی مزاج را تسکین می بخشد. این گیاه در بهبود تمام آماس های دماغی، مننژیت و گلو درد مؤثر می باشد.

روش مصرف:

از دانه کامل یا پودر درشت دانه و نیز سایر فرآورده های جالينوسی آن، جهت مصارف خوراکی استفاده می شود. مقدار متوسط مصرف روزانه این گیاه ۱۰ گرم دانه آسیاب شده بوده که به میزان ۱ تا ۲ قاشق دسرخوری پر همراه با مایعات، صبح ها و غروب ها میل می شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

یافته های حاصل از بررسی های صورت گرفته در مصرف بیش از حد حاکی از بروز سوء هاضمه و اسهال در بیماران مزبور می باشد.

روش نگهداری:

 دانه های این گیاه را می بایست دور از نور و رطوبت نگهداری کرد.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید