خواص بسیار عالی زیره سبز – معرفی کامل

279

معرفی کامل گیاه زیره سبز:

زیره سبز، گیاهی است ظریف، بدون کرک و به ارتفاع ۱۰ تا ۵۰ سانتی متر، که دارای ساقه بدون کرک است. برگ های آن بدون کرک، به طور ظریف شانه ای بریده با قطعات مستطیلی – خطی می باشد.

گل های این گیاه درون چترهایی قرار دارند. گلبرگ ها به رنگ سفید یا قرمز و به شکل مستطیلی بوده، که رأس آنها عريض و دارای یک شکاف عمیق است. میوه این گیاه دارای رأس تاجی از دندانه های درفشی کاسه می باشد. نیمه های میوه دارای مقطع کم و بیش مدور بوده، که دارای پنج رگه طولی نخ مانند است.

از میوه خشک شده و روغن فرار زیره سبز که از میوه رسیده تازه یا خشک به دست می آید، برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محل رویش زیره سبز:

این گیاه بومی ترکستان یا شمال مصر بوده، ولی امروزه در سراسر مناطق مدیترانه ای، و کشورهای ایران، پاکستان، هند، چین، ایالات متحده و آمریکای جنوبی کاشته می شود. باید در نظر داشت که زیره سبز محصول ترکیه اغلب دارای رنگ های مصنوعی می باشد.

زیره سبز ضد سرطان

ترکیبات زیره سبز:

ترکیبات زیره سبز شامل روغن فرار (۲ تا ۵ درصد) که خود شامل کومین آلدئید، گاما – ترپینن ها، بتا – پینن ها، پارا – سیمن، پارا – منتادی است. و روغن ثابت (۱۰ تا ۱۵ درصد) که بیشتر شامل پتروسلیک اسید و پالمیتیک اسید می باشد. و ترکیبات پروتئینی (۱۵ تا ۲۰ درصد) است.

اثرات زیره سبز:

اثرات: ضد میکروب:

این گیاه حاوی روغن ثابت (عمدتا متشکل از پتروسلیک اسید و اولئیک اسید) بوده، سوسپانسیون پودر آن دارای اثرات مهاری بر روی میکروب های گوناگون است، یعنی مانع رشد میسلیوم و نیز مانع تولید سم آفلاتوکسین می شود.

اثر روی لخته شدن خون:

عصاره خشک حاصل از استخراج گیاه توسط اتر، باعث مهار تجمع پلاکتی القاء شده توسط آراشیدون اسید در پلاسمای انسانی غنی از پلاکت می شود.

اثر جهش زا:

اثر جهش زای فراکسیون های قطبی حاصل از عصاره کلروفرمی و عصاره متانولی این گیاه، بر روی Salmonella thyphimurum 100 TA مشاهده شده است.

اثر روی متابولیسم فارماکولوژیکی:

تزریق عصاره اتری خشک شده این گیاه باعث طولانی شدن اثر خواب آور فنوباربیتورات در موش های آلبینوی ماده، تا بیش از ۱۲۰ درصد شده است. تجویز مقادیر زیاد عصاره، باعث کوتاه شدن این مدت تا ۸۳ درصد می گردد.

اثر استروژنی:

تجویز عصاره استونی این گیاه به موش های آلبینوی ماده (فاقد تخمدان)، موجب افزایش وزن رحم، افزایش مقدار پروتئین مخاط رحم و نیز افزایش فسفات های قلیایی گردیده است. میزان افزایش به مقدار عصارة تجویز شده بستگی داشته است.

سایر اثرات دارویی این گیاه عبارتند از:

اثرات ضد باروری، شیرافزا بودن، ضد اسپاسم، مدر و مقوی جنسی.

این گیاه همچنین ضد نفخ، محرک و ضددرد می باشد.

زیره سبز قاعده آور می باشد

خواص درمانی زیره سبز:

در طب سنتی از این گیاه، به عنوان ضد نفخ برای درمان اختلالات معده ، اسهال و قولنج استفاده می گردد.

در طب هندی گیاه مزبور برای درمان ابتلاء به سنگ های کلیه و مثانه، اسهال مزمن، جذام، بیماری های چشم و همین مسقط جنین به کار برده می شود.

در طب سنتی این گیاه به نام «کمون» خوانده شده، گرم و خشک است. که مدر و قاعده آور می باشد.

زیره سبز، در صورتی که با آب میل گردد، در درمان دل پیچه و نفخ مفید بوده و هرگاه با سرکه مصرف شود، جهت درمان سکسکه سودمند است.

استعمال موضعی آن التیام بخش و ضد خونریزی بینی است.

روش مصرف:

از میوه این گیاه به صورت آسیاب شده و از روغن فرار حاصل از فشردن آن برای مصارف خوراکی و موضعی استفاده می شود.

مقدار متوسط مصرف این گیاه در هر وعده ۳۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم دارو (یا ۵ تا ۱۰ عدد میوه) است.

 عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه مذکور شناسایی نشده است.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید