خواص درمانی گیاه زرمباد ( جدوار )

1230

معرفی کامل گیاه زرمباد – جدوار:

زرمباد، گیاهی است علفی چند ساله، افراشته که دارای ساقه های زیر زمینی تخم مرغی تا گلابی شکل، ضخیم، دارای انشعابات پنجه ای به سمت پایین، به رنگ زرد مایل به سفید و دارای بوی قوی کافور می باشد. به ساقه های زیر زمینی، ریشه های باریک متعددی متصل هستند. انتهای ریشه ها هرکدام به صورت یک غده تخم مرغی سفید، ضخیم است. برگ ها در گروههای چهار تا شش تایی قرار داشته، که طول آنها به یک متر می رسد.

گل های این گیاه، دارای براکته های گریبانی نوک کند با کرک های ابریشمی بوده، و پایکی به طول ۵ تا ۱۵ سانتی متر دارند. گل ها به رنگ زرد کمرنگ هستند. میوه به شکل کپسولی تخم مرغی، ظریف و صاف بوده، به طور نامنظم شکوفا می شود. دانه ها بیضوی شکل و دارای زایده ای سفیدرنگ هستند.

مزه این گیاه تلخ و بوی آن شبیه کافور و یادآور بوی هل و زنجبیل می باشد.

از بخش های خشک شده غده مانند ساقه های زیر زمینی که به صورت قاچ های عرضی یا چهار قاچ طولی تهیه می شود، برای مصارف دارویی استفاده می شود.

فواید زرمباد

 محل رویش گیاه زرمباد:

این گیاه بومی شمال شرق هند بوده، در جزایر ملوک، فیلیپین و گینه نو نیز یافت می شود.

ترکیبات گیاه زرمباد:

ترکیبات این گیاه شامل روغن فرار که بیشتر شامل زینجیبرن، سینئول، کافور، کامفن، بورنئول، آلفا- پینن و همچنین کورکومول، زدرون، کور کومنول، کورکولون، فورانودی انون، ایزوفورانودی انون است. کورکومینوییدها شامل کورکومین، دزمتوکسی کورکومین و بیس دز متوکسی کورکومین نشاسته می باشد.

پودر گیاه زرمباد

اثرات گیاه زرمباد:

مهمترین اجزای تشکیل شده این گیاه شامل روغن فرار، انواع تانن، لعاب (موسیلاژ) و نشاسته دانه ریز هستند.

در بررسی های انجام شده، اثرات صفراآور، آنتی اسیدیته خفیف، ضد اسپاسم ملایم و نیز افزایش مدت زمان عبور مواد از روده تأیید شده است.

عصاره متانولی گیاه (عمدتأ حاوی پارا – متوکسی سینامیک اسید اتیل استر)، نوعی قارچ کش بسیار ضعیف است.

خواص درمانی گیاه زرمباد:

از این گیاه به عنوان مقوی معده برای درمان ضعف گوارش، قولنج و اسپاسم ها استفاده می گردد. (به صورت داروی اشتها آور و ضد نفخ).

در طب سنتی نیز گیاه مزبور برای درمان بیماری های عصبی به کار برده می شود.

در طب هندی از این گیاه برای درمان بی اشتهایی، سل، زخم های جلدی، تب، برونشیت و آسم استفاده می شود. طبع این گیاه گرم و خشک است. مفرح قوی و پادزهر برخی سموم می باشد.

روش مصرف:

فرآورده های خوراکی جامد و مایع حاوی گیاه مزبور در دسترس می باشد.

از عصاره های این گیاه در تهیه فرآورده های ترکیبی گوناگون که برای درمان بیماریهای معده ای و روده ای و نیز به عنوان صفراآور به کار برده می شوند، استفاده می گردد. برای تهیه دم کرده می بایست یک تا یک و نیم گرم از داروی خرد یا پودر شده را به آب جوش افزود، یا آن که ابتدا دارو را در آب سرد ریخته، پس از ۳ تا ۵ دقیقه آن را صاف کرد (یک قاشق چایخوری برابر با ۳ گرم دارو می باشد).

یک فنجان از دم کرده این گیاه به عنوان نوعی نوشیدنی تلخ معطر، بین وعده های غذایی نوشیده شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه مزبور شناسایی نشده است.

مصرف این گیاه در دوران بارداری ممنوع است.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید