درمان زخم های دهان و گلو با نعناع چمنی

10

معرفی کامل گیاه نعناع چمنی:

نعناع چمنی، گیاهی است به ارتفاع ۱۰ سانتی متر با ساقه هایی معمولاً خمیده به سمت بالا و گاهی اوقات خزنده، که دارای برگ های دمبرگ دار، تخم مرغی تا سرنیزه ای، دندانه دار یا کامل و به صورت متقابل متلاقی می باشد.

گل های این گیاه به رنگ آبی بنفش یا آبی مایل به قهوه ای، به صورت دستجات نیمه چرخه ای در انتهای ساقه ها و انشعابات جانی قرار دارد. برگ های همراه گل ها به رنگ قرمز قهوه ای هستند. جام گل با لب بالایی گنبدی شکل و حدود یک سانتی متر بلندتر از آن است. لب پایینی ۳ لوبی می باشد. گل دارای ۴ پرچم است، ۲ پرچم بلندتر دارای رأس مستقیم درفشی و نیز خامه دو شاخه هستند. میوه ها کوچک بوده از کاسه بیرون می ریزند.

محل رویش گیاه نعناع چمنی:

این گیاه در اروپا و آسیا و به طور خاص در مناطق معتدل دنیا یافت می شود. در ایران در استان های گلستان، مازندران، گیلان، آذربایجان، زنجان، همدان، استان مرکزی، لرستان، چهارمحال و بختیاری، تهران، قزوین و البرز نیز یافت می شود.

نامهای دیگر: All – Heal , Blue Curls , Brownwort , Brunella , Carpenters Weed , Heal – All 

ترکیبات گیاه نعناع چمنی:

ترکیبات این گیاه دارای ترکیبات تلخ، فلانوئیدهایی مانند روتین و هایپر وزید، تانن ها، ساپونین های تری ترپنی، تری ترپن ها، اورسولیک اسید و اولئانولیک اسید می باشد.

خواص درمانی گیاه نعناع چمنی:

از این گیاه برای درمان بیماری های التهابی و زخم های دهان و گلو، نزله گوارشی و نیز به عنوان نوعی دارو جهت مداوای اسهال، خونریزی و بیماری های زنان استفاده می گردد.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف بجای مقادیر درمانی گیاه مزبور شناسایی نشده است.

روش مصرف:

جهت تهیه چای، یک قاشق غذاخوری گیاه به یک فنجان آب افزوده می شود.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید