درمان ریزش مو با گیاه ترب وحشی

25

معرفی کامل گیاه ترب وحشی:

ترب وحشی، گیاهی است که برگ های چنگی شکل و دمبرگدار، و برگ های بالایی سرنیزهای دارد. برگها و بخش پایینی ساقه پوشیده از موهای مستقیم می باشند. گل های آن به رنگ  زرد روشن، بعضی اوقات سفید با رگه های بنفش می باشد. گل ها شبیه دیگر اعضای این خانواده، دارای ۲ کاسبرگ، ۴ گلبرگ و ۶ پرچم است. کاسه گل افراشته است. میوه خورجین استوانه ای با شیارهای عمودی است و بین دانه ها فرو رفته می باشد. هنگام رسیدن خورجین و منقار خورجین به صورت جدا از هم می ریزند. از گیاه تازه قبل از زمان گل دهی برای مصارف دارویی استفاده می کنند.

محل رویش گیاه ترب وحشی:

این گیاه از دیرباز اهلی شده و در بسیاری از مناطق دنیا خصوصاً در مناطق معتدله پرورش می یابد.

نام های دیگر:  Jointed – Podded Charlock

ترکیبات گیاه ترب وحشی:

ترکیبات گلوکوزینولات های موجود در گیاه له نشده تازه برداشت که بیشتر شامل گلوکوپیوتر انجبوین می باشند. که به دنبال تخریب سلول ها به روغن ایزوپروپیل خردل تبدیل می شود.

عکس گیاه ترب وحشی

خواص درمانی گیاه ترب وحشی:

از این گیاه برای درمان بیماری های پوست و ناراحتی های معده استفاده می شود.

این گیاه در طب سنتی  به نام «فحل بری» خوانده شده،  خواص درمانی آن بسیار شبیه به «فجل بستاني» يعني Rahims sativus می باشد. طبع آن گرم و خشک در درجه سوم است. مدر و پاک کننده کلیه و مثانه بوده، کبد را در نضج اخلاط یاری می دهد.

مالیدن مخلوط برگ گیاه مزبور با آرد شیلم (Lollium temulentum) بر روی نواحی مبتلا به داء الثعالب (lopeci1)) موجب رویش مو در نواحی مزبور می گردد.

همچنین ضماد برگ گیاه و عسل موجب از بین رفتن کبودی زیر چشم می شود، گل های گیاه در بهبود نمش REDISH (lentigo، کوفتگیها، كلف (lentigo) و سایر تغییرات رنگ بدن می باشد. آمیخته برگ این گیاه با کندس، بهق سیاه (vitiligo nigra) را از بین برده در درمان قوبا (کچلی) مفید است. جوشانده آن در درمان سرفه های کهنه و خناق ناشی از مصرف قارچ های سمی مفید است. قویترین اندام های آن به ترتیب بذر، پوست، برگ، گوشت و روغن گیاه می باشند.

عوارض جانبی و هشدارها:

 تاکنون هیچگونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف بجای مقادیر درمانی گیاه مزبور شناسایی شده است، گواینکه مصرف مقادیر زیاد گیاه تازه برداشت ممکن است موجب تحریک غشاء مخاطی دستگاه گوارش گردد

روش مصرف: از این گیاه به صورت خرد شده و همچنین به صورت نوعی عصاره الکلی استفاده می شود،

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید