درمان تنگی نفس با گیاه عروسک پشت پرده

206

معرفی کامل گیاه عروسک پشت پرده:

عروسک پشت پرده، گیاهی است علفی چند ساله به ارتفاع ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر با ساقه گوشه دار، افراشته یا خمیده به سمت بالا و برگ های کامل، متقابل با دمبرگ های بلند می باشد.

گل های آن سفید و با دمگل بلند، منفرد و گره دار، کاسه پیوسته و ۵ دندانه ای، جام پیوسته با حاشیه ۵ دندانه ای، ۵ پرچم و یک تخمدان فوقانی می باشند. میوه آن کروی، به اندازه یک گیلاس، به رنگ قرمز نارنجی و محصور در کاسه باد کرده و حاوی دانه های کلیوی شکل وتخت متعدد می باشد.

در هنگام رسیدن گل، این گیاه دارای کاسه متورم و فانوس مانند است.

محل رویش گیاه عروسک پشت پرده:

این گیاه در مرکز و جنوب اروپا، چین و هندوچین و ایالات متحده یافت می شود. در ایران در استان های گلستان، مازندران، گیلان، آذربایجان و کرمانشاه نیز رویش دارد.

نامهای دیگر: Cape Gooseberry, Coqueret , Strawberry Tomato

ترکیبات گیاه عروسک پشت پرده:

ترکیبات این گیاه شامل ویتا استروییدهایی مانند فیزالینهای A تا F C و L تا O، و کاروتنوئیدهایی از قبیل زآگزانتین دی پالمیتیک اسید استر (قرمز رنگ) می باشد.

خواص گیاه عروسک پشت پرده

خواص درمانی گیاه عروسک پشت پرده:

از این گیاه به عنوان مدر جهت درمان ناراحتی های کلیه و مثانه به کار برده می شود. این گیاه جهت درمان نقرس و روماتیسم نیز استفاده می شود.

این گیاه که در طب سنتی  به نام «کاکنج» خوانده می شود، طبع آن سرد در درجه اول و خشک در درجه دوم می باشد و در درمان خونریزی های دستگاه تنفسی، یرقان و تنگی نفس کارآیی داشته و خارج کننده مواد یرقان زا از راه ادرار است. همچنین در بهبود بیماری های کبد و مثانه، هماتوری و زخم های مجاری ادرار مؤثر می باشد.

عوارض جانبی و هشدارها:

میوه رسیده این گیاه خوردنی است، ولی مصرف میوه نارس آن موجب بروز مسمومیت در حیوانات شده است.

روش مصرف:

این گیاه به صورت خرد شده و عصاره استفاده می شود.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید