درمان بیماری ها با گیاه بابا آدم

371

معرفی کامل گیاه بابا آدم:

بابا آدم گیاهی است به ارتفاع ۸۰ تا ۱۵۰ سانتی متر که ساقه های آن افراشته، محکم، شیاردار، منشعب، کرک آلود تا مودار است.

برگهای آن متناوب، دمبرگ دار، پهن تا تخم مرغی – قلبی شکل هستند. برگ های قسمت پایینی بسیار بزرگ می باشد.

کلاپرک ها دارای گل های قرمز لاکی بوده و دارای دمگل آذین های بلند قرار دارند.

کلاپرک ها بزرگ، کروی و کم و بیش فاقد کرک هستند. همه گل ها قیفی شکل و نر – ماده می باشند. براکته ها چرمی و سبز بوده، نوک آن خمیده و به سمت داخل هستند.

میوه فندقه فشرده و دارای یک دسته موی زبر است که به راحتی از آن جدا می شود. از ریشه تازه و یا خشک شده و دانه رسیده این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می شود. ریشه ها در پاییز سال اول یا اوایل سال دوم رشد جمع آوری می شوند.

اثر آنتی اکسیدانت بابا آدم

محل رویش:

این گیاه در اروپا،آسیا و آمریکای شمالی یافت می شود.

رویش آن در مناطقی از ایران شامل استان های گلستان، مازندران، گیلان، آذربایجان، همدان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، کرمان، خراسان، تهران و البرز می باشد.

نام دیگر این گیاه «آراقيطون» می باشد و طبع آن گرم و خشک می باشد.

 ترکیبات گیاه بابا آدم:

ترکیبات این گیاه شامل مقدار کمی روغن فرار واجد اجزاء بسیار پیچیده که برخی از آنها شامل فنیل استالدئید، بنزآلدئید، ۲- آلکیل – 3 – متوکسی – پیرازین ها می باشند. مشتقات کافئیک اسید شامل کلروژنیک اسید، ایزو کلروژنیک اسید. سسکویی ترپن لاکتون ها، پولی اینها که عمدتا شامل تری دکا – ا و ۱۱- دی ان – ۳، ۵، ۷، ۹ تتراین و نیز مشتقات گوگرد دار آنها می باشند. پلی ساکاریدها شامل اینولین (فروکتوزان)، موسیلاژها (گزیلوگلوکان ها و گزیلان های اسیدی). لیگنان هایی مانند تئوآركتين ، تری ترین ها شامل آلفا – آمیزین، امگا- تتراگزاسترول و نیز استر آن با استیک اسید فیتوسترول ها شامل پتاسیتوسترول و استیگما سترول می باشد.

اثر ضد ایدز بابا آدم

خواص درمانی گیاه بابا آدم:

این گیاه  ضد باکتری، آنتی نئوپلاستیک، آنتی اکسیدانت، ضد رترو ویروس ها و ضد التهاب می باشد.

گیاه بابا آدم محافظ کبد می باشد. و از فعالیت ویروس 1-HIV که موجب تضعیف سیستم ایمنی انسان می شود، جلوگیری می کند.

از فرآورده های حاصل از ریشه این گیاه برای درمان دردها و ناراحتی های ناحیه معدی – روده ای استفاده می شود.

همچنین به عنوان معرق، مدر و جهت تصفیه خون مصرف می گردد.

به صورت خارجی از این گیاه برای درمان ایکتیوز و پسوریازیس و سبوره پوست سر استفاده می شود.

از گیاه بابا آدم جهت درمان زخم ها، دمل ها، سرخی پوست و گلو درد استفاده می شود.

از برگ های این گیاه برای درمان زخم های کهنه استفاده می شود.

عصاره شیره گیاه مزبور در درمان عفونتهای ریوی کاربرد دارد.

همچنین ضماد گرد نرم ریشه آن نیز تسکین دهنده دردهای مفصلی است.

اثرات ضد باکتری و ضد میکروبی:

بر اساس بررسی های صورت گرفته نشان داده شده است که عصاره های اتانولی استخراج شده (با استفاده از اتانول ۸۰ درصد) از اندام های هوایی این گیاه، خاصیت ضد باکتری و ضد میکروبی دارد.

از سوی دیگر نتایج به دست آمده از بررسی های انجام گرفته نشان داده که آرکتین (نوعی گلیکوزید بوتیرولاکتون لیگنان) و آگلیکون آن، آرکتی ژنین که از بذرهای این گیاه استخراج شده اند، فاقد اثر ضد باکتری علیه انواع ارگانیسم های گرم – مثبت و گرم – منفی می باشند.

 اثر ضد التهاب:

عصاره استخراج شده از بذرهای گیاه با استفاده از آب داغ، دارای  نوعی اثر قابل توجه در مهار فاکتور فعال کننده پلاكت (PAF) متصل به پلاکت ها می باشد.

نتایج به دست آمده از بررسی های انجام گرفته نشان داده شده که عصاره های متانولی استخراج شده از بذرهای این گیاه با غلظت 0/5 گرم در میلی لیتر (معادل mg/ ml3 / 6 عصاره)، دارای اثر ضد کمپلمان می باشند. ترکیبات فعال شامل لیگنان هایی از قبیل لاپائولهای B و H آرکتی ژنین، ماتایرزینول و آرکتین هستند که در فراکسیون حاصل از استخراج عصاره متانولی گیاه توسط اتیل استات یافت شده اند.

اثرات آنتی نئوپلاستیک:

در آزمایشات انجام گرفته مشخص شده است که آرکتین (گلیکوزید بوتیرولاکتون لیگنان)  و آگلیکون آن و آرکتی ژنین که از بذرهای این گیاه استخراج شده اند، عليه ۵ رده سلول سرطانی انسان اثر ضد تکثیر دارند.

از سوی دیگر بر اساس بررسی های برون تن مشخص شده است که لیگنان هایی مانند آرکتی ژنین که از بذر این گیاه استخراج شده اند در غلظت ۵ میکرومولار موجب عادی شدن تمایز رده سلولی murine (نوعی رده سلولی موش دچار سرطان مغز استخوان) در سلول های فاگوسیتی غیر نئوپلاستیک می گردند. سسکویی لیگنان ها و دی لیگنان ها استخراج شده از گیاه مزبور واجد اثر ضعیف تری هستند. (1993 ,Umehara et al).

نتایج دیگر حاصل از بررسی ها، حاکی از آن است که با ترکیب کافئویل کینیک اسید استخراج شده از ریشه این گیاه در مقایسه با آلفا توکوفرول، کافئیک اسید، یا کلروژنیک اسید دارای اثر آنتی اکسیدانت قوی تری می باشند.

اثرات ضد رترو ویروس ها:

 عصاره های آبکی تهیه شده از بذرهای این گیاه موجب مهار اتصال پروتئین 120gp ویروس تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن انسان (1-HIV) به گیرنده CD4 به میزان ۹۰ درصد می گردد.

اثرات محافظت از کبد:

غلظت سرمی گلوتامیک اکزالواستیک ترانس آمیناز (GOT) و گلوتامیک پیروویک ترانس آمیناز (GPT) در حیوانات تحت تجویز مقادیر مختلف عصاره گیاه در مقایسه با گروه های شاهد تحت تجویز تتراکلرید کربن تا حد قابل توجهی پایین تر بوده است. در این بررسی نوعی اثر واضح مرتبط با مقدار مصرف دارو مشاهده گردیده است. از سوی دیگر یافته های مربوط به بافت شناسی کبد۔ در حیوانات دریافت کننده عصاره گیاه نیز مشخصا کمتر غیر عادی بوده است. عصاره های تهیه شده از این گیاه در دوزهای ۳۰۰mg/kg و mg / kg۱۰۰۰، واجد نوعی قابلیت بالا جهت حفظ غلظت های طبیعی GOT و GPT در سرم است. مقدار مزبور در مورد سیلی مارین معادل Mg / kg۲۵ می باشد. به اعتقاد محققان اثر مزبور ناشی از اثرات آنتی اکسیدانت گیاه می باشد (1996 ,.Lin et al).

روش مصرف:

 از این گیاه به صورت داخلی و خارجی (روغن بابا آدم که حاصل عصاره گیری گیاه مزبور توسط روغن های ثابت می باشد) استفاده می شود.

برای تهیه چای این گیاه ، مقدار 5/2 گرم از گیاه مزبور را در ۱۵۰ میلی لیتر آب جوش  دم کرده و روزانه یک تا دو فنجان از آن میل شود.

اشکال دارویی:

کپسول های ۴۶۰ و ۴۷۵ میلی گرمی، عصاره روان (۱ به ۱).

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچگونه عارضه جانبی مضر و خطرناکی ناشی از مصرف صحیح گیاه مزبور شناسایی نشده است. ولی در پاره ای موارد این گیاه ممکن است در صورت تماس با پوست، ایجاد حساسیت نماید.

از مخلوط کردن تنتور یا عصارة الكلي آن با داروهایی مانند مترونیدازول یا دی سولفیرام به دلیل وجود الكل در عصاره گیاه می بایست اجتناب شود.

استفاده در دوران بارداری:

فندقه های میوه های گیاه در هنگام بارداری نمی بایست استفاده شوند.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید