فواید درمانی درخت شاه بلوط هندی

650

معرفی درخت شاه بلوط هندی:

درخت شاه بلوط هندی که ارتفاع آن به 35 متر می رسد، تاجی بزرگ و منظم دارد که تنه آن ابتدا صاف بوده و بعد از مدتی شیاردار می شود و پوست آن به صورت پوسته پوسته می ریزد.

ریشه آن صاف و زیاد می باشد . شاخه های این درخت قرمز متمایل به قهوه ای است که در ابتدا پوشیده از موهای قهوه ای می باشد. برگ های آن بلند است که دارای دمبرگ شیارداربه اندازه حدود 20 سانتی متر می باشد. برگچه های آن نیز به طول حدود 20 سانتی متر هستند که به صورت تخم مرغی، نوک تیز و دندانه دار و سطح بالایی آن سبز تیره و سطح پایینی آن سبز روشن است.

گل های این درخت سفید بوده که کاسه گل به صورت پیوسته، زنگوله ای و دارای دندانه های نامنظم است. گلبرگها به طول 10 الی 15 میلی متر می باشد و دارای لکه های زرد است که بعد از مدتی به رنگ قرمز درمی آید. 5 عدد گلبرگ وجود دارد که سه تا از آنها به سمت بالا و دو عدد به سمت پایین می باشد. تخمدان ها به سه قسمت تقسیم شده است و به صورت مخملی می باشد.

میوه این درخت به رنگ سبز بوده و به صورت کپسولی، گرد و پوشیده از موهای ظریف می باشد. دانه های میوه حدود یک تا سه عدد به رنگ قهوه ای متمایل به قرمز بوده که دارای پوسته سختی می باشد.

این گیاه بومی بلغارستان، کوه های یونان، قفقاز، هیمالیا و یونان بوده و در بیشتر مناطق بویژه اروپای شمالی رویش دارد. همچنین در برخی از نقاط ایران نیز کاشته می شود.

از دانه های خشک شدن ، روغن حاصل از دانه و برگ های خشک شده این گیاه به عنوان بخش های دارویی استفاده می شود.

شاه بلوط هندی 2

ترکیبات برگ های درخت شاه بلوط هندی:

ترکیبات برگ های این درخت عبارتند از تانن ها، ساپونین های تری ترپنی، هیدروکسی کومارین ها شامل آسکولین و نیز فراکسین و اسکوپولین . فلاونوییدها شامل روتین، کوئرسیترین، ایزوکوئرسیترین.

خواص برگ درخت شاه بلوط هندی:

برگ های این گیاه دارای ترکیباتی هستند که باعث می شود انقباض وریدها را بهبود ببخشد و اثر ضد ترشحی داشته باشد.

همچنین برای درمان اکزما، واریس وریدهای سطحی و عمقی، التهاب وریدها، پادرد، بواسیر، دردهای انقباضی قبل و حین دوران قاعدگی، سرفه، خارش پاها، تورم پاهها، ورم مفاصل و روماتیسم از برگ های این گیاه استفاده می شود.

شاه بلوط هندی 3

ترکیبات دانه های درخت شاه بلوط هندی:

ترکیبات دانه های این درخت عبارتند از ساپونین های تری ترپنی، گلوکورونیک اسید، فلاونوییدها به ویژه گلیکوزیدهای 2 قندی و 3 قندی کوئرسیترین، اولیگوساکاریدها، پلی ساکارریدهایی مانند نشاسته که 50 درصد آن را تشکیل می دهد. پروآنتوسیانیدین های اولیگومری، تانن های کندانسه و اسیدهای چرب.

خواص دانه های درخت شاه بلوط هندی:

دانه های این درخت اثر ضد ترشحی، تقویت کننده دیواره عروق و کاهش دهنده میزان نفوذپذیری عروق می باشد. به عبارتی اثر دانه این درخت در تقویت انقباض دیواره سیاهرگ ها موجب بهبود روند بازگشت خون از عروق می گردد

همچنین از دانه های این گیاه برای درمان عوارض حاصل از نارسایی مزمن وریدی، رگ به رگ شدن، درمان التهاب ناشی از ضربه و بعد از جراحی بافت های نرم استفاده می شود.

دانه های درخت شاه بلوط هندی نیز برای درمان بیماری های روماتیسمی، عروق واریسی، سندرم دردناک ستون فقرات و آماس نیز استفاده می شود.

برای درمان بواسیر می توانید از دانه های این گیاه استفاده کنید.

شاه بلوط هندی 4

روش مصرف برگ های شاه بلوط هندی :

برای درمان بیماری های وریدی، درمان بواسیر می توان از چای برگ های این درخت استفاده نمود.

دستور تهیه چای:

برگ خشک شده این درخت را به صورت پودر تهیه کنید و یک قاشق چایخوری از این پودر را در یک لیوان آب جوش بریزید و حدود 5 الی 10 دقیقه این محلول را هم بزنید و استفاده کنید.

فراورده های دارویی از برگ ها:

از فلاون ها در محلول نرمالین سالین آمپول 4 میلی گرمی تهیه می شود که به صورت روزانه 1 تا 2 آمپول در تزریق وریدی و روزانه یک آمپول در تزریق عضلانی تجویز می گردد.

روش مصرف دانه های شاه بلوط هندی:

از دانه های این گیاه فرآورده های مایع و جامد تهیه شده که از فرآورده های نیمه جامد برای مصارف خوراکی و از فرآورده های مایع برای مصارف تزریقی استفاده شده است.

اشکال دارویی :

اشکال دارویی حاصل از دانه این درخت شامل آمپول، کپسول، قطره، پماد، ژل، قرص و تنتور می باشد.

از تنتور این گیاه که به صورت ژل می باشد برای درمان بواسیر، آماس های ناشی از جراحی، درمان صدمات وارده به بافت های نرم و کوفتگی ها استفاده می شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون عوارض جانبی و مضری از مصرف صحیح و بجای این گیاه مشاهده نشده است.

با توجه به اینکه برخی از افراد ممکن است به این گیاه حساسیت داشته باشند، بهتر از برای مصرف دارویی با پزشک مشورت کنید.

این گیاه را باید در جای خشک و تاریک نگهداری کنید.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید