خواص درمانی درخت بائوباب

خواص دارویی درخت بائوباب | معرفی درخت بائوباب | درمان اسهال با گیاه بائوباب | مرجع تخصصی گیاهان دارویی و خواص درخت بائوباب | نوشابه های انرژی زا با بائوباب

405

معرفی درخت بائوباب:

درخت بائوباب براحتی قابل تشخیص است زیرا ارتفاع آن زیاد است و ممکن است به 18 الی 25 متر برسد. قطر درخت نیز قوی بوده و ممکن است به حدود 10 متر برسد.. این درحت دارای انشعابات بزرگ و نامنظم می باشد. پوست آن صاف و به رنگ خاکستری یا قهوه ای متمایل به قرمز و نرم می باشد. این درخت دارای ریشه های جانبی زیادی می باشد.

برگ های این درخت در آغاز فصل رویش گیاهان، به صورت دو تا سه برگچه می باشد و زودتر خزان می شود. برگهای بالغ آن دارای پنج تا هفت برگچه بوده که در انتهای آنها انشعابات متناوب وجود دارد. گل های این درخت به صورت آویزان می باشد. به صورت تکی یا دوتایی بوده و در محور برگ ها قرار دارد.

میوه این درخت متنوع می باشد به صورتی که در برخی موارد به صورت گرد یا تخم مرغی و در برخی موارد به صورت استوانه ای و یا شکل نامنظم می باشد که سطح میوه ها مانند نمد با موهای زردرنگ و یا در برخی موارد خاکستری پوشانده شده است.

این گیاه بیشتر در کشورهای جنوب صحرا، کنگو، تایوان، چین، فیلیپین، کوبا، هائیتی، سنت لوسیا و باربادوس به صورت خود رو وجود دارد.

ترکیبات گیاه بائوباب :

برگ های آن حاوی 13 تا 15 درصد پروتئین، 60 تا 70 درصد کربوهیدارت، 4 تا 10 درصد چربی، حدود 11 درصد فیبر و 16 درصد خاکستر می باشد.

در ضمن برگ های این درخت منابع بسیار زیادی ترکیبات معدنی بویژه منگنز و منزیم دارد.

میوه رسیده این درخت دارای 7/8 درصد رطوبت، 2/0 درصد چربی، 7/2 درصد پروتئین، 7/73 درصد کربوهیدارت، 9/8 درصد فیبر، 8/5 درصد خاکستر و مقدار زیادی ویتامین C می باشد. مقداری گلوکز، ساکارز و فروکتوز در میوه این درخت باعث شده که طعم این میوه شیرین باشد.

baobab2

خواص درمانی گیاه بائوباب:

این گیاه دارای خاصیت های فراوانی می باشد که شامل اثر ضدالتهاب، طراوت و شادی بخش، تب بر بویژه تب مالاریا، قابض، کاهش میزان تعریق بدن، کاهش مقدار کم فشارخون، محرک خفیف، خلط آور، ضد آسم می باشد.

در طب سنتی جنوب آفریقا از پوست و برگ های این گیاه برای درمان التهاب، درمان اسهال خفیف و ناراحتی های مجاری ادرار استفاده می شود.

از برگ های این گیاه جهت پایین آوردن تب، کاهش تعریق و خلط آور استفاده می شود.

در اروپا از پوست گیاه بائوباب به عنوان جایگزین گنه گنه برای درمان تب بویژه تب های مالاریا استفاده می شود.

از میوه این درخت که دارای منابع غنی از اسکوربیک اسید می باشد به عنوان عنصر اصلی ساخت نوشابه های سلامت بخش و همچنین جهت درمان اسهال، تب و خلط خونی مورد استفاده قرار می گیرد.

جهت درمان سرفه کودکان، پودر دانه های این گیاه توصیه شده است.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ عوارضی از مصرف درست این گیاه مشاهده نشده است ، اما در صورت استفاده بیش از حد، به دلیل مقادیر زیاد تاتاریک اسید، احتمال تحریکات جلدی و تاول وجود دارد.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید