خواص گیاه سرخس ماده

1270

معرفی کامل گیاه سرخس ماده:

سرخس ماده گیاهی است که ارتفاع آن بین ۱۰ تا ۴۰ سانتی متر بوده، دارای ساقه های زیر زمینی خزنده می باشد، که به طور متراکم پوشیده از موهای قهوه ای تیره و ریشه های فراوان، بلند، که به رنگ قهوه ای تیره می باشد.

برگ ها محکم، به حالت افراشته دو ردیفه و تنگ هستند. اندام های مزبور به شکل چرمی، بدون کرک، سرنیزه ای – مستطیلی یا مستطیلی، شانه ای بریده و سبز رنگ می باشند. دمبرگ های این گیاه دارای مقطع نیم دایره، صاف و سفید رنگ است. در سطح زیرین رأس قطعات برگ دو ردیف موازی از گروه های بزرگ بدون لایه غشایی وجود دارند که ابتدا به رنگ زرد بوده، سپس قهوه ای تیره می شوند. از ساقه های زیر زمینی و ریشه جمع آوری شده در فصل پاییز و بهار برای مصارف دارویی استفاده می شود.

توضیحات گیاه سرخس ماده

محل رویش گیاه سرخس ماده:

محل رویش سرخس در کشورهای انگلستان، بخش هایی از اروپا و ایالات متحده می باشد.در استان های گیلان، گلستان و مازندران ایران نیز رویش دارد.

ترکیبات گیاه سرخس ماده:

ترکیبات گیاه مذکور شامل تانن ها (۸۰ درصد)، فلاونهای C – گلیکوزیدهایی از قبیل مانگیفرین، فیتواکدیسون ها، آماروپیدها و ساپونین هایی از قبیل اوسلادین که نوعی ساپونین استروییدی است و روغن های فرار می باشد.

گیاه سرخس ماده چه فوایدی دارد

خواص درمانی سرخس ماده:

سرخس ماده اثر خلط آوری ضعیف دارد.

صفرا آور بوده و برای ناراحتی های معده و روده از آن استفاده می شود.

از این گیاه همچنین برای درمان بیماری های تنفسی نیز استفاده می شود.

روش مصرف:

فرآورده های تجاری حاوی این گیاه از قبیل انواع قطره ها و قرص ها موجود است.

جهت استفاده از این گیاه به عنوان بهبود دهنده هضم برای درمان بیماری های مربوط به عملکرد ناحیه معده و روده، می بایست یک تا دو قرص یا ۱۰ تا ۲۰ قطره از فرآورده های آن، سه بار در روز مصرف شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچگونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه مزبور مشاهده نشده است.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید