معرفی و خواص گیاه درمنه ترکی

3738

معرفی کامل گیاه درمنه ترکی:

درمنه ترکی گیاهی است معطر با مزه تلخ و چند ساله،  شبه درختچه ای و همیشه سبز می باشد. که ارتفاع آن ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر بوده، دارای ساقه های فراوان باریک و جوانه دار است. ساقه های زیرزمینی این گیاه گره دار بوده، برگ ها و شاخه های گلدار فراوان به وجود می آورد. ساقه ها صاف و چوبی بوده، برگ ها شانه ای بریده هستند و روی شاخه های غیر گلدار قرار دارند. برگهای روی شاخه های گلدار کوچک و دارای حاشیه کامل هستند.

کپه های تخم مرغی شکل هستند. که ابتدا به رنگ زرد خاکستری بوده، سپس به رنگ سبز یا قهوه ای در می آیند و هر کدام حاوی ۳ تا ۵ گلچه لوله ای کوچک و نر ماده هستند. براکته ها متعدد، همپوشان و مستطیلی نوک کند هستند. از غنچه های باز نشده گل برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محل رویش درمنه ترکی:

این گیاه در ایران، ترکمنستان و اطراف بخارا به صورت خود رو یافت می شود.

ترکیبات گیاه درمنه ترکی:

ترکیبات این گیاه شامل سسکویی ترپن لاکتون ها شامل  آلفا – سانتونین و نیز آرتمیسین و بتا – سانتونین ها می باشد.

درمنه ترکی چیست

خواص درمانی درمنه ترکی:

درمنه ترکی اثر ضد کرم و ضد تب می باشد. که ممکن است مربوط به آلفا – سانتونین موجود در آن باشد. این گیاه اثر کرم کش (به ویژه روی آسکاریس) دارد، به این صورت که با فلج کردن ماهیچه کرم ها به وسیله سانتونین، موجب راندن آنها به درون روده بزرگ می گردد که توسط مسهل ها دفع می شوند.

از این گیاه نیز برای از بین بردن عفونت ناشی از کرم های آسکاریس و کرمک (اکسیوریس) استفاده می شود.

 همچنین این گیاه برای درمان تب و استعداد ابتلاء به تشنج به کار برده می شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح گیاه  مزبور مشاهده نشده است. با این حال ممکن است به دنبال مصرف این گیاه برخی عوارض جانبی بروز نماید. عوارض مزبور مشابه عوارض ناشی از وجود آلفا ۔ سانتونین ها بوده، شامل سوزش کلیه، التهاب معده و روده، برخی اختلالات بینایی (زردبینی)، اسپاسم های ماهیچه و صرع می باشند.

مصرف بیش از حد به دنبال مصرف کمتر از ۱۰ گرم این گیاه مسمومیت های کشنده رخ میدهند.

بنابراین از مصرف مقادیر آلوپاتیک گیاه می بایست اجتناب شود.

روش مصرف:

استفاده از این گیاه به عنوان دارو کاملا منسوخ شده است، با این وجود گاهی پودر آن در مواردی که داروهای ضد کرم جدید فاقد کارآیی هستند، به کار می رود. نشانه های مسمومیت حتی به دنبال مصرف مقادیر درمانی آن نیز مشاهده می شود.

مقدار مصرف:

از این گیاه همیشه به همراه داروهای مسهل استفاده می گردد. مقدار متوسط مصرف آن برای بزرگسالان ۰/ ۰۲۵ گرم و برای کودکان با توجه به سن آنها (بر حسب سال) این میزان (بر حسب میلی گرم دارو) ۲ برابر می شود. بر اساس مندرجات فارماکوپه اتریش، مقدار مصرف این دارو در یک دوز منفرد، ۱ تا ۲ گرم می باشد.

 لازم است پودر گیاه مزبور صبحگاه همراه روغن کرچک یا سدیم سولفات خورده شود. درمان مزبور، صبح روز بعد تکرار گردد.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید