خواص گیاه خرنوب برای کودکان

268

معرفی کامل گیاه خرنوب:

خرنوب، درختی است شبیه به گردو، دارای تاج عریض، کم انشعاب و دارای پوست تنه قهوه ای متمایل به خاکستری و شکاف دار است. برگ ها چرمی شکل، همیشه سبز، که دارای دو تا چهار زوج برگچه تخم مرغی شکل و خمیده می باشد. برگ ها همچنین در سطح فوقانی بدون کرک بوده و به رنگ سبز تیره و براق که در سطح تحتانی، به رنگ قرمز قهوهای می باشد.

گل های این گیاه درون دسته های افراشته و جانبی روی ساقه های مسن و به صورت تک جنس قرار داشته که دسته ای یا شاتون مانند قرار دارد.

گل ها فاقد جام می باشد. گل های نر دارای پنج پرچم با میله های بلند هستند که توسط شکاف های طولی بساک شکوفا می شوند. تخمدان در گل های ماده دارای پایک کوتاه هستند.

میوه به شکل چرمی سخت، به رنگ بنفش متمایل به قهوه ای بوده که  تخت، مدور یا شاخ مانند بوده و حاوی دانه های متعدد، قهوه ای براق و بزرگ می باشد.

از میوه و پوست گل و میوه این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می شود.

آرد دانه خرنوب از ساییدن اندوسپرم دانه های این گونه حاصل می گردد.

محل رویش گیاه خرنوب:

این گیاه بومی جنوب شرق اروپا و غرب آسیا بوده، اما در سایر نقاط نیر کاشته می شود. در ایران در مناطق فارس نیز وجود دارد.

ترکیبات گیاه خرنوب:

ترکیبات این گیاه شامل موسیلاژها که عمدتاً از گالاکتومانان ها تشکیل شده اند. پروتئین ها، فلاونوییدها شامل ایزوشافتوزید، نئوشافتوزید و شافتوزید می باشد.

فواید گیاه خرنوب

خواص درمانی خرنوب:

طی پژوهش ها و آزمون های متعددی که صورت گرفته است اثرات صمغ این گیاه بر میزان گلوکز و چربی خون، ترشح و میزان فعالیت آنزیم های گوارشی و نیز ترشح هورمون های گوارشی اثبات شده است.

اثرات کاهنده قند و نیز چربی خون، ناشی از افزایش قوام محتویات دستگاه گوارش توسط صمغ این گیاه می باشد.

اثرات گیاه برروی تعادل نیتروژن، کارایی آن در بهبود اسهال نوزادان و اثرات ضد اگزودا، ضد انعقاد و ضد ویروس گیاه مزبور نیز نشان داده شده است.

از آرد دانه این گیاه به عنوان نوعی عامل مغذی برای درمان اختلالات حاد تغذیه ای، اختلالات ناشی از اسهال، سوء هاضمه، انتروکولیت، بیماری سلیاک و اسپورو، استفاده می شود.

مصرف فرآورده مزبور همچنین جهت درمان استفراغ عادی کودکان، استفراغ ناشی از استونمی (پیدایش مواد استونی در خون)، بازگشت مواد خورده شده به دهان و سرفه توأم با استفراغ مفید است.

از دانه آرد شده این گیاه برای تهیه نان نشاسته ای بدون گلوتن، برای درمان استفراغ ناشی از حاملگی، بیماری سلیاک و فربهی استفاده می شود.

این گیاه در طب سنتی به نام «خروب» و «خرنوب» خوانده می شود. طبع آن سرد و خشک می باشد.

خرنوب مدر بوده و مالش شدید آن بر روی زگیل سبب از بین رفتن عارضه مذکور می گردد.

همچنین مضمضه آن جهت تسکین دندان درد مفید است.

نشستن در جوشانده این گیاه سبب تقویت مقعد می شود.

روش مصرف:

جهت تهیه خوراک کودک، پودر گیاه را در مایعی سرد حل کرده، سپس آن را ۱ تا ۲ دقیقه جوشانده، پس از سرد شدن به دیگر اجزای غذای کودک می افزایند.

برای تهیه محلول ۳ تا ۱۰ درصد عربون، می بایست ۲۰ تا ۳۰ میلی گرم از پودر دانه گیاه به آب، چای یا شیر افزوده گردیده و مصرف گردد.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه مذکور مشاهده نشده است.

بیمارانی که تحت تجویز ویتامین A قرار دارند نباید مقادیر زیاد فرآورده های حاوی خرنوب را مصرف نمایند.

این گیاه تداخل های دارویی مخاطره آمیز با دیگوکسین دارد. مصرف همزمان فرآورده های خرنوب با دیگوکسین ممکن است موجب افزایش سمیت داروی مصرف شده گردد.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید