خواص هویج – مقوی نیروی جنسی

208

معرفی کامل گیاه هویج:

هویج، گیاهی است زراعی، دو ساله که دارای ریشه دوکی و معمولا قرمز و یا زرد رنگ می باشد. برگ های آن کرک دار، منقسم و چندین بار شانه ای می باشد. گیاه در سال دوم، یک ساقه منشعب گوشه دار و مفصل دار با برگهای متناوب تولید می کند که به چترهای گلدار منتهی می شود.

گل های این گیاه درون چترها یا کپه های فشرده و انتهایی قرار دارند. دمگل آذین ها در یک نقطه به صورت شعاعی منشعب می شوند. هر شعاع خود به صورت چتری ثانویه منشعب شده که واجد گل های سفید رنگ است. گل های بیرونی نامنظم بوده، از بقیه بزرگتر هستند. گلها کوچک می باشند. گل ها در هنگام رسیدن، به صورت ساختاری استکانی در می آیند. میوه فشرده و دارای زواید زبری در ۵ ردیف طولی است.

از ریشه، گل و میوه این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محل رویش هویج:

این گیاه امروزه به صورت کاشته شده در تمام دنیا یافت می شود.

ترکیبات هویج:

ترکیبات هویج شامل کاروتنوئیدها که خود شامل کاروتن، لیکوپن. روغن فرار (به مقدار اندک) که حاوی ترکیباتی از قبیل پارا – سيمن، لیمونن، دی پنتن، ژرانیول، آلفا و بتا – کاریوفیلن می باشد. پولی این هایی از قبیل فالکارینول (کاروتاتو کسین). مونو و اولیگوساکاریدهایی از قبیل گلوکز و ساکاروز است.

گیاه هویج

اثرات هویج:

هویج اثر ضد میکروب و ضد کرم دارد. اسانس هویج در ابتدا موجب تحریک و سپس فلج کرم ها می شود. در آزمایش های کنترل شده ای که با استفاده از این گیاه انجام شده، کاهش موقتی در فشار خون شریانی مشاهده گردیده است. به احتمال زیاد یکتین موجود در هویج مسئول اثر ضد یبوست می باشد.

اسانس هویج دارای اثر ضعیف ضد باکتری، به ویژه روی باکتری های گرم – مثبت است. این گیاه همچنین اثری مثبت روی دید چشم و دید در تاریکی شب کوری داشته،

خواص درمانی هویج:

گیاه مزبور جهت درمان امراض مربوط به کودکان یعنی ورم لوزه و اختلالات تغذیه ای داروی مفیدی بوده، به عنوان یکی از عوامل تغذیهای مفید در درمان اختلالات گوارشی به کار برده می شود.

از هویج همچنین در تهیه فرآورده های دارویی مورد مصرف برای درمان بیماری های جلدی مانند فتودرماتوز و آنومالی های رنگدانه و نیز به صورت چای برای دفع انگل های روده استفاده می گردد.

طبع هویج گرم در درجه دوم و تر در درجه اول است.

هویج، گرم کننده، مقوی جنسی و پاک کننده معده می باشد.

جوشانده آن در درمان دل پیچه، ذات الجنب و سرفه مزمن مفید است.

بذر هویج مقوی جنسی، مدر و قاعده آور می باشد.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه مزبور مشاهده نشده است، با این وجود هویج در صورت تماس با پوست، دارای پتانسیل اندکی برای حساسیت زایی می باشد.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید