خواص فوق العاده گیاه نی

205

معرفی کامل گیاه نی:

نی، ریشه گیاهی است گندمی قوی با ریزوم خزنده و طویل است که ارتفاع آن تا ۳ متر هم می رسد. برگ های آن به رنگ سبز خاک هستند. گل های آن به صورت پانیکول های بلندی به طول ۳۰ سانتی متر با تاج ضخیمی از مو قرار دارند. از ساقه و ساقه های زیر زمینی این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محل رویش گیاه نی:

این گیاه در تمام دنیا یافت می شود . در ایران دراستان های گلستان، آذربایجان، لرستان، خوزستان، کرمان، سیستان و بلوچستان، تهران، قزوین و سمنان نیز رویش دارد.

نام های دیگر: Common Reed

ترکیبات گیاه نی:

ترکیبات این گیاه شامل فلاونوئیدهایی مانند تریسین، لوته اولین، کریسواریول، روتین و ایزوکوئرسیترین ویتامین A، آسکوربیک اسید (ویتامین C )

ویتامین های B قند که به ویژه شامل ساکاروز و قند باژگونه (با مقدار نسبتاً زیاد در ساقه های زیر زمینی ) می باشد. تری ترپن هایی مانند بتا-آمیرین، تاراکسرول و تاراکسرون است.

خواص درمانی گیاه نی:

از این گیاه به عنوان مدر و معرق و همچنین برای درمان بیماری های گوارشی استفاده گردیده، شیره آن نیز جهت تسکین درد ناشی از گزش حشرات به کار برده می شود.

در طب چینی از گیاه مزبور برای درمان دیابت، سرطان خون و سرطان سینه استفاده می گردد.

این گیاه در طب سنتی به نام «قصب» خوانده شده، طبع آن سرد و خشک می باشد. لیکن خاکستر آن گرم و خشک است. این گیاه مدر و قاعده آور بوده، پوست و ریشه آن در درمان طاسی مفید می باشد. برگ های تازه این گیاه در درمان حمره (بادسرخ) و ورم های گرم و نیز ضرب دیدگی ها نافع هستند. گیاه مزبور در درمان بیماری های مفصلی مؤثر بوده و در درمان عقرب گزیدگی سودمند می باشد.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه مقادیر درمانی گیاه مزبور شناسایی نشده است.

روش مصرف:

فرآورده های تهیه شده از این گیاه جهت مصارف خوراکی و موضعی استفاده گردیده، اشکال تازه و خشک گیاه نیز به عنوان دم کرده به کار برده می شوند.

 

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید